هادی حقیقی بدنسازی

سیدمحمدهادی حقیقی، متولد اول مهر سال ۱۳۶۸ در شمیرانات و مهندس عمران. وی ورزش را از سن ۶، ۷ سالگی با رشته‌های رزمی و فوتبال شروع کرد. در سال 91 در یک بازی تمرینی دست چپ او از ناحیه بازو شکست و این اتفاق خود به خود او را از فوتبال دور ساخت.
به توصیه پزشکان از سال ۹۲ برای تقویت دست آسیب دیده، فیزیوتراپی را همراه با تمرینات بدنسازی آغاز کرد که خیلی زود نتیجه و مسیر بهبودی را در پیش گرفت.

مصاحبه‌ای با هادی حقیقی

چگونه رشته فیزیک را انتخاب کردید؟
بعد از بهبودی نسبی با مشورت دوستان ورزش قهرمانی را با رشته فیزیک شروع کرده و وارد دنیای مسابقات این رشته شدم.

اولین مسابقه‌ای که در آن شرکت کردید، با چه نتیجه‌ای همراه بود؟
نخستین مسابقه‌ای که در آن شرکت کردم، مسابقات قهرمانی کشور در شهر قم و در سال ۹۵ بود که خوشبختانه به دلیل اینکه بدنم دچار کوفتگی شدید بود، اوت شدم. مسابقاتی که دلم می‌خواست هر چه سریع‌تر تمام شود و من به تهران برگردم.

اما به رغم عدم موفقیت در قم در بهمن همان سال مسابقه دادید، این‌طور نیست؟
بله، در بهمن سال ۹۵ از رقابت‌های توابع تهران شروع کردم که در سه مسابقه اول به دلیل درشت بودن بدنم یا اوت می‌شدم و یا اینکه به مقامی بهتر از پنجم، ششمی نمی‌رسیدم که پس از مشورت با اساتید، تصمیم در کاهش حجم خود با رژیم‌های سخت گرفتم که همان اتفاق باعث شد در مسابقات بهمن‌ماه استان تهران در رشته فیزیک و در رده قدی آخر به مقام دوم برسم.

سال ۹۶ را چگونه شروع کردید و به پایان رساندید؟
سال ۹۶ را با حضور در رقابت‌های حوزه‌های استان تهران شروع کردم. در مسابقات شمال‌شرق اول شدم. در رقابت‌های جنوب شرق به مقام دوم رسیدم. در رقابت‌های شمیرانات باز اول شدم و متعاقب آن در رقابت‌های قهرمانی استان تهران و کشور به مقام اول رسیدم. همان‌طور که در سومین دوره رقابت‌های بین‌المللی جام الماس خلیج فارس توانستم به عنوان دومی آن مسابقات برسم.

کار اصلی شما چیست؟
کار اصلی من مربیگری است. ضمن اینکه در زمینه تبلیغات و مدلینگ هم فعالیت دارم.

سال ۹۷ برای شما چه اتفاقی افتاد؟
سال ۱۳۹۷ در مجموع سال خوبی برای من بود. در این سال کارم را از مسابقات جاده ابریشم شروع کردم که در آن اورال شدم و بعد از آن در مسابقات حوزه‌های جنوب شرق، اسلامشهر، شمال غرب و شهریار هم شرکت کردم و در تمامی آن‌ها به مقام اورالی رسیدم. در رقابت‌های شمال شرق طلا گرفتم و در استان تهران اول شدم و در مسابقات قهرمانی کشور در تبریز نیز به مقام قهرمانی دست یافتم.

برنامه شما برای کوتاه‌مدت چیست؟
برای کوتاه‌مدت قصد دارم در رقابت‌های بین‌المللی جام الماس شرکت و متعاقب آن هم خیلی دوست دارم همراه تیم ملی ایران مدال طلای خوشرنگ رقابت‌های جهانی اسپانیا را برای کشور عزیزم به ارمغان بیاورم.

آخرین نگاه شما در این رشته به کجاست؟
به موفقیت در رقابت‌های فیزیک مسترالمپیا.

چه توصیه‌ای برای جوانانی که تازه ابتدای راه هستند، دارید؟
آن‌ها به فکر مسابقه دادن نباشند چرا که در هر مسابقه‌ای تنها یک نفر اول می‌شود، آن هم مشخص نیست که آن یک نفر شما باشید.

مقام‌ها و افتخارات:

قهرمان فیزیک کشور
سال 96 و 97 قهرمان استان تهران
مقام دوم جام الماس 2017
رییس کمیته مسابقات فدراسیون کارگری کشور
fitness, trx,EMS

جام الماس

چهارمین دوره رقابت‌های بین المللی پرورش اندام، بادی کلاسیک، فیزیک و فیزیک کلاسیک جام الماس خلیج فارس از روز جمعه 20 مهر ماه آغاز و تا روز یکشنبه ۲۲ مهر ماه در سالن میلاد تهران ادامه خواهد داشت.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام مهدی نصیبی دبیر فدراسیون با بیان مطلب بالا افزود: با توجه به شرایط اقتصادی این روزهای جامعه قرار است از ورزشکاران شرکت کننده بابت ۲۰۰ دلار مبلغ حق ورودیه، این مبلغ بر اساس نرخ مصوب روز بانک مرکزی به صورت ریالی دریافت و جوایز نقدی نیز بر همان اساس به آنها پرداخت شود.

نصیبی در پایان اظهار داشت: رقابت‌های جام الماس با حضور رافائل سانتونجا رئیس فدراسیون جهانی پرورش اندام IFBB و میهمانان دیگری از فدراسیون جهانی برگزار خواهد شد، ضمن اینکه بنا داریم مجمع سالیانه فدراسیون نیز در همان زمان برگزار نمائیم.

وزن کشی این دوره از مسابقات جام الماس به پایان رسید و نزدیک به صدو چهل ورزشکار در قالب مدعیان قهرمانی رشته های پرورش اندام ، فیزیک ، بادی کلاسیک و ماسکولار فیزیک ثبت نام نمودند، تا با همان ترتیب ذکر شده در بالا به ترتیب روی استیج مسابقات بروند.

تصاویر وزن کشی چهارمین دوره مسابقات جام الماس

 

 

از چهره های معروفی که قرار است فردا رقابت داشته باشند میتوان به هادی حقیقی ، طاها الیکایی، علی اصغر کابلی ، مهدی ارزشمند ، مهدی علوی ، وحید بادپی و فرشاد ولی پور اشاره کرد.

سه نفر برتر اورال کارت حرفه ای الیت دریافت میکنند و همچنین نفرات برتر هر دسته وزنی به ترتیب هزار ، ششصد و چهارصد دلار بصورت نقدی دریافت خواهند کرد. (اخبار تکمیلی به همین پست اضافه خواهد شد)

 

گالری تصاویر مسابقات:

معرفی برترین‌های فیزیک جام الماس خلیج فارس

 

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، رقابت‌های فیزیک سومین دوره از مسابقات بین المللی جام الماس خلیج‌فارس با حضور ۷۲ ورزشکار در ۵ دسته قدی برگزار شد، در پایان این رقابت‌ها محمد ذات پرور، ایوب بسامی و داود تقوی به ترتیب ۳ نفر برتر رقابت‌های اوورالی هستند که موفق به دریافت کارت پرو الیت شدند.

شنیتا لک پور از بین ۲۰ شرکت کننده در دسته اول قدی مسابقات فیزیک جام الماس خلیج فارس موفق به کسب عنوان قهرمانی شد. شایان هوشیار، داود رحیمی اصل، مهدی عبادی، پوریا نعمتی و امید باقری مقام‌های دوم تا ششم را به خود اختصاص دادند.
مهدی ذات پرور در دسته قدی ۱۷۶ سانتی متر از بین ۱۷ ورزشکار ایرانی، یک ورزشکار عراقی و یک ورزشکار اکراینی موفق به کسب سکوی نخست شد و دیمتری هورتیز از اکراین، آریا نوروزی، مهرداد زند، هادی یوسفی‌نژاد و ساسان حسینی به ترتیب سکوهای دوم تا ششم را به نام خود ثبت کردند.

دسته قدی ۱۷۹ سانتی‌متر تنها ۷ مدعی برای قهرمانی حضور داشتند که در نهایت ایوب بسامی سکوی نخست را از آن خود کرد. محمدرضا خانی در سایه قهرمانی ایستاد و میلاد صابریان، محمرضا شفیع پور، حمید غنی‌نژاد و اویس یحیی‌نژاد مقام‌های سوم تا ششم را بدست آورند.

حمید سلطانی، رضا لشکری، مهراد کامران، محمد رسولی، حسن حسینی و امیر بانک نویدی در دسته قدی ۱۸۲ سانتی‌متر به ترتیب مقام‌های نخست تا ششم را به خود اختصاص دادند. در این دسته قدی در مجموع ۱۳ شرکت کننده حضور داشت.
در نهایت آخرین دسته قدی فیزیک با ۱۲ شرکت کننده برگزار شد که داوود تقوی با قلبه بر حریفان خود توانست بر سکوی قهرمانی بایستد و هادی حقیقتی، حمیدرضا رضوان، کیانوش آذربوس، اصغر ماهر و امیر رضایی عنوان‌های دوم تا ششم دسته قدی +۱۸۲ را از آن خود کردند.

گفتنی است، اهداء مدال قهرمانان فیزیک با حضور رافائل سانتونجا رئیس IFBB، پاول فیلبورن رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی بدنسازی و پرورش اندام، ناصر پورعلی فرد رئیس فدراسیون بدنسازی کشورمان، محمد نصیری نایب رئیس فدراسیون، جلال نادمی دبیر فدراسیون، امید جبلی رئیس کمیته داوران فدراسیون، ناصر امیری رئیس کیمته آموزش فدراسیون، رضا سلطانژاد مدیر تیم‌های ملی و روسای هیات‌های استانی انجام شد.

 

مضرات سیگار برای ورزشکاران

مضرات سیگار برای ورزشکاران

پیش‌تر در مطلبی مضرات قلیان برای ورزشکاران را بررسی کرده بودیم و حالا در سایت مجیک بادی به بررسی مضرات سیگار برای ورزشکاران می‌پردازیم…

سیگار کشیدن و ورزش

از آنجایی که افراد سیگاری بسیاری در میان ما حضور دارند تصمیم گرفتیم که در این مقاله در مورد سیگاری‌ها صحبت کنیم. در اینجا قصد داریم تاثیرات سیگار بر بدن و عملکرد ورزشی افراد را مورد بررسی قرار دهیم. باور این مساله مشکل است که هنوز افراد نوجوانان بسیار زیادی در حدود سن ۱۳ سالگی وجود دارند که سیگاری هستند و هنوز به این درک نرسیده اند که سیگار می‌تواند چه صدماتی برای سلامتی‌ آن‌ها داشته باشد.

اما حوزه ورزش حوزه‌ای است که اثرات مصرف سیگار در آن کاملا مشهود خواهد بود. یکی‌ از مزایای ورزش این است که افراد ورزشکار برای ارتقا سطح عملکرد خود سیگار کشیدن را ترک می‌کنند تا سلامتی و عملکرد خود را افزایش دهند.

مایکل جردن و تایگر وود

تاثیرات بلند مدت سیگار کشیدن

اگر بخواهیم به صورت جزئی تاثیرات سیگار کشیدن را بر روی اجزای بدن بررسی کنیم خواهید دید که هیچ یک اجزای بدن از مضرات سیگار در امان نخواهند بود. سیگار کشیدن باعث خرابی‌ لثه ها، ایجاد حفره در دندان‌ها و تنگی نفس می‌شود. اکسیژن رسانی ناصحیح به بدن و تنگی رگ‌های خونی با همدیگر می‌توانند عامل ایجاد سکته باشند. افراد سیگاری در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان های دهانی قرار دارند و نسبت به افراد عادی ۱۰ برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه و امفیزم قرار دارند. ترشح موکوز در ریه افراد سیگاری کاهش می‌یابد و همین موضوع میتواند منجر به ایجاد سرفه‌های بسیار شدید شود.

نیکوتین موجود در سیگار همچنین باعث افزایش خون و در نتیجه لخته شدن آن می‌شود. کربن مونوکسید ایجاد شده در بدن با از بین بردن اکسیژن موجود در خون باعث رسوب کلسترول در دیواره شریان‌ها می‌شود. افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های مری، حنجره و پانکراس قرار دارند. افزایش فشار خون ناشی‌ از سیگار کشیدن می‌تواند صدمات بسیار جدی به کلیه وارد کند. احتمال مرگ افراد سیگاری در سن بازنشستگی ۴۰% و برای افراد غیر سیگاری ۱۸% می‌باشد.

سیگار کشیدن و بدن سازی

از آنجایی که سیگار کشیدن مستقیما بر روی تنفس تاثیر دارد سیگار می‌تواند باعث ایجاد انسداد شدید در راه تنفسی و کاهش جذب اکسیژن به درون جریان خون شود. نبض یک فرد سیگاری حدود ۳۰% سریع‌تر از یک فرد غیر سیگاری می‌باشد. ضربان قلب بالا باعث می‌شود که گردش جریان خون در رگ‌ها به شکل خوبی‌ انجام نگیرد و به همین دلیل عملکرد فرد کاهش خواهد یافت. به آن لحظه فکر کنید که برای چربی‌‌سوزی خود نیاز دارید که چند دقیقه اضافه تمرین خود را ادامه دهید اما نمی‌توانید. زیرا سیگار باعث شده است که کارایی طبیعی ریه‌های شما کاهش پیدا کند و در آن لحظه‌هایی که بیشتر از همه مواقع به اکسیژن نیاز دارید اکسیژنی در اختیار شما قرار نخواهد گرفت.
از آنجایی که افراد سیگاری خلط بیشتری را تولید می‌کنند این خلط جریان راه تنفس را مسدود می‌کند و کیفیت تنفس شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین در این حالت ماهیچه‌های شما به اندازه کافی‌ اکسیژن دریافت نمی‌کنند و در عوض مقادیر بالایی از کربن مونوکسید دریافت می‌کنند که آن هم بر خلاف اکسیژن به هموگولوبین‌ها متصل می‌شود. سیگار کشیدن می‌تواند دسترسی‌ به حداکثر اکسیژن را تا ۱۰% کاهش دهد و همین موضوع می‌تواند صدمات جدی زیادی به سلول‌ها که تولید کننده تستوسترون هستند وارد آورد.

تاثیرات مخرب سیگار کشیدن

 1. دریافت مزایای کمتر بعد از ورزش کردن
 2. سیگاری‌ها معمولا دارای قدرت و انعطاف پذیری کمتری هستند
 3. افراد سیگاری معمولا دارای مشکل در خواب هستند
 4. افراد سیگاری معمولا سه برابر زودتر نسبت به افراد غیرسیگاری نفس خود را از دست می‌دهند
 5. سیگار کشیدن باعث افزایش فشار خون می‌شود
 6. سیگار کشیدن باعث ایجاد خستگی‌ حین و بعد از تمرینات می‌شود
 7. بر طبق تحقیقات نوجوانانی که در هفته ۵ روز آن را سیگار می‌کشند از لحاظ قدرت فیزیکی‌ ۸% ضعیفتر از هم سن و سالان غیر سیگاری خود هستند

سیگار کشیدن باعث افزایش ابتلا به موارد زیر می‌شود

 • مرگ زودرس
 • حملات قلبی
 • مشکلات ریوی از جمله سرطان ریه
 • ایجاد سرطان‌های گلو، حنجره و مری
 • نازایی و ناباروری
 • پوکی استخوان و مفاصل
 • شکستگی لگن
 • کمر درد
 • آرتروز
 • ایجاد صدماتی نظیر شکستگی‌ها و پیچ خوردگی مفاصل

دیگر تاثیرات مخرب سیگار کشیدن

هنگامی که بدن در حال انجام یک فعالیت نسبتا شدید نظیر دوندگی، شنا یا انجام ورزش در سطح رقابتی می‌باشد نیازمند دریافت بیشتر اکسیژن برای اکسیژن رسانی به ماهیچه‌ها می‌باشد.هم برونکواسپاسم و هم افزایش تولید خلط باعث ایجاد انسداد در راه تنفسی و در نتیجه کاهش عملکرد ریه میشود که نتیجه آن کاهش شدید عملکرد ورزشی فرد می‌باشد.در تحقیقات مشخص شد که ریه‌های دختران نوجوان سیگاری به طور طبیعی گسترش نمی‌باید و همین موضوع در بزرگسالی باعث ایجاد محدودیت در ظرفیت تنفسی آنها خواهد شد.سیگار کشیدن علاوه بر اینکه آمادگی بدنی حال حاضر شما را تحت تاثیر قرار میدهد بلکه پتانسیل فیزیکی‌ شما در آینده را نیز محدود می‌کند.

سیگار کشیدن نه تنها مانع توانایی شما برای ورزش کردن به طور موثر می شود بلکه همچنین ثابت شده که ورزش در واقع می تواند به شما کمک کند که سیگار را ترک کنید. در اینجا ما نگاهی می اندازیم به اثراتی که سیگار کشیدن روی روال ورزشی شما می گذارد و اینکه اگر می خواهید سیگار را ترک کنید، چه ورزش هایی را باید در نظر بگیرید.

سیگار کشیدن چگونه بر ورزش شما اثر می گذارد؟

مونوکسید کربن

شما در هنگامی که ورزش می کنید، به اکسیژن در عضلات‌تان نیاز دارید. هر چه بیشتر ورزش کنید، اکسیژن سریع تر مصرف می‌شود. سیگارها حاوی مونوکسید کربن هستند که مقدار اکسیژن موجود در بدن شما را کاهش می‌دهد زیرا به هموگلوبین در سلول‌های قرمز خون شما متصل شده و مانع اتصال اکسیژن به آنها می‌شود.

خون بد

مواد شیمیایی موجود در تنباکو مانند نیکوتین و مونو کسید کربن می توانند به سلول‌های خونی و عروق شما آسیب برسانند. آنها می‌توانند باعث ایجاد و تسریع بیماری آترواسکلروز (یک بیماری که در آن پلاک‌ها روی هم جمع می‌شوند و شریان‌های شما را باریک می‌کنند.) این امر، جریان خون غنی از اکسیژن به اندام‌ها و سایر قسمت‌های بدنتان را محدود می‌سازد و ورزش کردن را سخت‌تر می‌کند.

تاثیر بر ریه‌ها

سیگار کشیدن، ظرفیت ریه شما را کاهش می‌دهد که می‌تواند باعث شود حجم کمتری از اکسیژن به جریان خون برسد، در نتیجه اکسیژن کمتری وارد خون می‌شود. سیگار کشیدن در واقع بزرگترین و تنها علت بیماری مزمن انسدادی ریه ( اصطلاحی که شامل تعدادی از بیماری‌ها مانند: آمفیزم و برونشیت مزمن است) می‌باشد. مواد شیمایی موجود در سیگار به راه‌های هوایی و ریه‌ها آسیب می‌رسانند که منجر به ایجاد این بیماری می‌شود.

نفس شما را بند می‌آورد

سیگار کشیدن می‌تواند به معنای واقعی کلمه، نفس شما را بند بیاورد زیرا می‌تواند در عرض چند ثانیه باعث یک افزایش دو تا سه برابری در مقاومت مسیر تنفسی شما شود. همچنین می‌تواند باعث تورم مزمن غشاهای مخاطی راه‌های هوایی شود که به مقاومت می‌افزاید. قطران موجود در دود سیگار نیز به مقاومت راه هوایی می افزاید زیرا ریه ها را می‌پوشاند، خاصیت ارتجاعی کیسه‌های هوایی را کاهش می‌دهد و منجر به جذب اکسیژن کمتر می‌گردد.

چگونه ورزش می تواند به شما کمک کند سیگار را ترک کنید؟

حواس پرتی

ورزش، یک حواس پرتی عالی نسبت به بسیاری از نارضایتی‌های روزمره ایجاد می‌کند. (عادت به روشن کردن سیگار فقط یکی از آنهاست.) ورزش کردن در هنگامی که سعی دارید سیگار را ترک کنید، می‌تواند احساسات ناشی از ترک را کاهش دهد.

در مورد بدنتان، بدانید

کمی ورزش کردن درهنگامی که هنوز سیگار می کشید، می‌تواند به شما نشان دهد که عادت به سیگار کشیدن، چقدر بر شما اثر گذاشته است. همانطور که سیگار کشیدن‌تان را کاهش می‌دهید، باید شاهد یک پیشرفت در توانایی‌تان برای ورزش کردن باشید. داشتن این نوع رکورد فیزیکی می‌تواند یک محرک عمده برای کمک به ترک کردن سیگار باشد.

آرام شوید
ترک کردن سیگار، نه تنها یکی از استرس زاترین کارهایی است که می توانید انجام دهید بلکه به این معناست که در واقع، دارید یکی از روش های خود برای مقابله با استرس را حذف می کنید. مطالعات نشان داده اند که افراد هنگامی که استرس دارند، بیشتر سیگار می کشند. ورزش باعث ترشح اندورفین می شود که به کاهش سطوح استرس شما کمک می کند.

افزایش وزن را متوقف کنید
از آنجا که مشخص شده سیگارها، یک مهار کننده اشتها هستند، افراد معمولا در هنگام ترک سیگار، وزن اضافه می کنند. با شرکت در چند تمرین منظم، شما می توانید به مقابله با این اثر جانبی ترک سیگار کمک کنید.

منابع:

ادکوان

مجله تناسب اندام

 

 

مجیک بادی

به نقل از بشیرآنلاین:

رقابت‌های پرورش اندام، فیزیک و بادی کلاسیک قهرمانی کشور در طی روزهای هفتم، هشتم و نهم شهریور ماه امسال (۱۳۹۷) در شهر زیبای تبریز برگزار خواهد گردید.

محل برگزاری رقابت‌ها، سالن زیبای فتح خیبر شهر تبریز واقع در خیابان باغ شمال روبروی مجموعه ورزشی تختی خواهد بود. برای این رقابت‌ها همچنین خوابگاه در نظر گرفته شده است که علاقمندان می‌توانند با مراجعه به خوابگاه اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی از آن بهره‌مند گردند.

نحوه وزن‌کشی و دسته‌بندی رقابت‌ها به شرح ذیل می‌باشد:

 • پرورش اندام پیشکسوتان در رده سنی چهل تا چهل و نه سال در چهار دسته وزنی::: ۷۰، ۸۰، ۹۰ و +۹۰ کیلوگرم
 • جوانان::: منفی و مثبت 75 کیلوگرم (که شرکت‌کنندگان در این دسته می‌بایست متولدین قبل از شهریور 1373 باشند)
 • و اما بزرگسالان در 9دسته وزنی به ترتیب زیر رقابت خواهند نمود:::
  ۶۵، ۷۰، ۷۵، ۸۰، ۸۵، ۹۰، ۱۰۰ و +۱۰۰ کیلوگرم

دسته‌های بادی کلاسیک به شرح زیر رقابت می‌کنند:::

-168 سانتیمتر با وزن حداکثر 68 کیلوگرم
-171 سانتیمتر با حداکثر 73 کیلوگرم
-175 سانتیمتر با حداکثر وزن 79 کیلوگرم
-180 سانتیمتر با حداکثر وزن 86 کیلوگرم
+180سانتیمتر با حداکثر وزن 88 کیلورگ

فیزیک کاران در این پنج دسته رقابت خواهند کرد::: ۱۷۲، ۱۷۵، ۱۷۸، ۱۸۱ و +۱۸۱ سانتیمتر

مجیک بادی

نفرات برتر پس از تایید فدراسیون به تیم ملی دعوت خواهند شد.

*طبق اعلام تقویم فدراسیون جهانی، اوزان 55 و 60 کیلوگرم پرورش اندام برگزار نمی‌شود.

افدرین و کاربرد آن در تناسب اندام

یک ترکیب کاملا معمول از گیاهان ترموژنیک به عنوان مجموعه ECA مطرح است، ECA به افدرین، کافئین و آسپرین اشاره دارد. هر سه این مواد از منابع متفاوتی که به صورت طبیعی در دسترس هستند و همچنین از محصولات مصنوعی و غیرطبیعی به‌خساب می‌آیند، تامین می‌شوند. اگر چه ماهوآنگ منبع طبیعی اصلی خانواده ترکیبات افدرین است، منابع جزیی دیگری، مانند سیدا کوردیفولیا نیز وجود دارند. متاسفانه، عصاره‌های گیاهی تامین‌کننده آلکالوئیدی‌های افدرین، معمولا در ترکیب با شبه افدرین‌های مصنوعی تا حدودی شکل طبیعی خود را از دست می‌دهند. بدون شک، ماهوآنگ هنوز هم شامل یک یا چند ترکیب ناشناخته است که طول عمر فعال افدرین را از راه مکانیسمی مشابه با عملکرد کافئین توسعه می‌دهد. یک عصاره کامل، تنها قادر به استانداردسازی حداکثر ۶ درصد آلکالوئیدهای افدرینی است که تمامی این ترکیبات را شامل خواهد شد.

مزیت افدرین چیست؟

کاهش اشتها اولین مزیت ترکیبات وابسته به افدرین نسبت به افزایش گرمازایی است. برای بیشتر افراد، بین ۷۵ و ۸۰ درصد تاثیر مصرف یک فرآوده افدرینی و کافئین، حداقل برای چهار هفته اول مصرف و شاید تا هشت هفته اول مصرف مربوط به از بین بردن اشتها خواهد بود. همچنین، این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که هیچ آزمایش بالینی این ادعا که افدرین همراه با کافئین و آسپرین نتایج بهتری نسبت به همراه بودن با کافئین ایجاد می‌کند را نشان نداده و به طور قاطع مشخص نشده که در این ترکیبات آسپرین نسبت به عصاره استخراج شده از پوسته درخت بید عملکرد بهتری داشته باشد. در دوزهای مصرفی نسبتا بالا، موارد تشکیل دهنده مجموعه ECA می توانند موجب افزایش معنی داری در میزان الری هزینه شده در روز شود. در یک تست، به افراد داوطلب ۵۰mg افدرین به صورت سه بار در روز داده شد. تحت شرایط کنترل شده و استفاده از مانیتورهای بسیار دقیق جهت ارزیابی هزینه انرژی، مشخص شد که در یک دوره ۲۴ ساعته، زمانی که آزمودنی‌ها افدرین دریافت کرده بودند؛ ۳/۶ درصد انرژی بیشتری هزینه شد. آزمایش مشابهی با مصرف mg ۲۲ افدرین همراه با mg ۳۰۰ کافئین و ۵۰mg تئوفیلین به صورت سه بار در روز، نسبت به افرادی که افدرین تنها مصرف کرده بودند، نتایج بهتری فراهم کرد. این ترکیب میزان کالری‌های هزینه شده در روز را تا ۸ درصد افزایش داد. این نتایج نشان دهنده تاثیر کافئین در افزایش طول عمر افدرین در بدن است. به دلیل اثرات جانبی احتمالی بسیار زیاد مرتبط با مصرف آلکالوئیدهای افدرا تلاش‌های گسترده‌ای در جهت یافتن یک جایگزین مناسب برای افدرین صورت گرفته است.

جایگزین افدرین چیست؟

در رابطه با این مطلب، استفاده وسیعی از شیره‌های خشک شده پرتقال (نارنج تلخ نارس چینی) صورت گرفته است؛ یک عصاره اختصاصی که ادعا می‌شود تمام پنج ترکیب فعال موجود در این میوه را داراست و شاید مهمترین این ترکیبات سینفرین باشد. یک مطالعه ترکیبی از ۹۷۵ میلی گرم عصاره نارنج تلخ با ۵۲۸ میلی گرم کافئین و ۹۰۰ میلی گرم مخمر آب جو ohnsل .St (یک منبع کاتچین) به منظور مصرف همراه با یک رژیم غذایی ۱۸۰۰ کیلو کالریکی در روز را مورد بررسی قرار داد. در پایان هفته ششم، آزمودنی‌های دریافت‌کننده ترکیبات فعالی، کاهشی معادلی ۱/۵ درصد (در حدود ۳/۱ پوند) در وزن بدنی خود داشتند، نتیجه‌ای که به لحاظ آماری معنی‌دار بود. این یافته‌ها پیشنهاد می‌کنند سینفرین هنگامی که همراه با سایر ترکیبات موجود در نارنج تلخ مورد استفاده قرار گیرد؛ در کاهش وزن اثر بخش خواهد بود. همچنان که به زودی مشاهده خواهیم کرد، احتمالا ترکیب مناسب‌تری از مکمل‌های موجود، تاثیر این نتایج را دو چندان خواهد کرد. در مطالعات حیوانی نشان داده شده که نارنج تلخ موجب افزایش سوخت و ساز چربی، بهبود عملکرد جسمانی و کمک به حفظ توده خالصی بدن می‌شود.

عصاره نارنج تلخ در مقایسه با افدرین، تاثیر کمتری بر روی اشتها و تاثیری بیشتری بر روی گرمازایی دارد در حالی که تاثیر بسیار کمتری روی دستگاه‌های عصبی مرکزی و قلبی عروقی نشان داده است. در حقیقت نارنج تلخ حداقل در یک مورد، فشار مربوط به سیاهرگ باب، که علامت نوع ویژه‌ای از فشار خون بالا است، را عملا کاهش داده است. عصاره نارنج تلخ گیرنده‌های آدرنرژیکی بتا-۳ ترموژنیک را تحریک می‌کند، با این وجود، تاثیر اندکی بر روی گیرنده‌های آلفا-۲ یا گیرنده‌های بتا-۱ و بتا-۲ دارد. گیرنده‌های دو گروه آخر، مسؤل اثر فشاری (اثر بالا برنده فشار خون) و اثرات جانبی دستگاه عصبی مرکزی ایجاد شده با افدرین هستند. برخلاف آلکالوئیدهای افدرینی موجود در ماهوآنگ، آمین‌های فعال موجود در نارنج تلخ نمی‌توانند به راحتی از سد خونی مغزی عبور کنند.

افدرین در بدن

به گزارش مجله پزشکی آسان طب، سازوکارهای داروهای محرک آدرنال، بدون توجه به منبع آنها، به طور غیرمستقیم می‌توانند با کمک مکمل‌های حاوی عناصر اصلی هورمون‌های آدرنال، برای نمونه ال تیروزین، افزایش یابد. این رویکرد جهت کمک به پیشگیری از دسترسی و میزان مصرف کمک‌های ترموژنیک به عنوان کمک‌های رژیم غذایی کاملا رواج پیدا کرده‌اند. آنها به قدری موفق عمل می‌کنند که تحقیقات دارویی اخیر به سمت این رویکرد کاهش وزن جهت داده شده‌اند. در اروپا نسل جدیدی از داروها، با نام آگونیست‌های بتا-۳ ترموژنیک به عنوان مواد ترموژنیک توسعه یافته‌اند. با این وجود، نباید انتظار داشت که تا پایان این دهه در دسترسی باشند. در واقع جایگزین‌های افدرین بخوبی خود افدرین عمل نمی‌کنند زیرا بیشتر کاهش وزن بدست‌آمده با محصولات افدرین از راه سرکوب اشتها صورت می‌گیرد. برای نمونه، اگرچه عصاره های تلخ نارنج، بیشتر یا تمامی اثرات ترموژنیک افدرین را دارند، اما فاقد جنبه کنترل کننده اشتهای مربوط به آن ترکیب هستند. محصولات یوهیمب به طور گسترده‌ای در دسترس است، اما بیشتر آنها فاقد جزء فعالی هستند. در بین تمامی داروهای گیاهی، تنها خرید محصولات با آثار تضمین شده یا دیگر اشکال استاندارد توصیه می‌شود.

افدرین و اثرات آن
آیا استفاده از افدرین در بدنسازی مفید است؟

اگر می‌خواهید بدانید که افدرین چیست، چطور کار می‌کند، چقدر موثر و بی‌ضرر است بهتر است به خواندن این مطلب ادامه بدهید…

فرقی نمی‌کند چقدر سخت تمرین می‌کنید، کدام مربی درجه ۱ برنامه غذایی شما را تنظیم کرده‌ است یا اینکه بهترین مکمل‌های بازار را خریداری کرده‌اید، به هر حال کاهش وزن، کار آسانی نخواهد بود!
هر چقدر بیشتر وزن کم می‌کنید باز هم چالش‌های بیشتری وجود دارند که باید با آنها مواجه شوید. سخت‌تر هم تمرین می‌کنید اما پیشرفتی را مشاهده نمی‌کنید.
اینجاست که افراد به دنبال استفاده از داروهایی مثل افدرین می‌روند. اگر زمان کافی در باشگاه گذرانده باشید به احتمال زیاد از خواص جادویی افدرین در کاهش وزن شنیده‌اید.
”افدرین ظاهراً باعث کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز چربی می‌شود که به معنای کاهش چربی در کمترین زمان و متعهد ماندن بیشتر به رژیم غذایی خواهد بود.”
از همه جالب‌تر، هستند افرادی که می‌گویند استفاده از افدرین به عنوان چربی‌سوز درست مثل مصرف کافئین ایمن است.
اگر در سطح وب در مورد افدرین جستجویی کرده باشید نظرات مختلفی را می‌شنوید که هوش از سرتان خواهد برد! عده‌ای افدرین را با حملات و سکته قلبی ربط می‌دهند و عده‌ای در طرف دیگر معتقدند که مصرف افدرین درست مثل مصرف اسمارتیزبی‌ضرر است!!
شما هم این وسط مانده‌اید و با خود می‌گویید چه کار کنم؟! (راستش را بخواهید ما هم وضعیت شما را داشتیم اما یک ماهی وقت گذاشتیم و درست تحقیق کردیم و اینک جواب‌های قانع‌کننده‌ای داریم).

اجازه بدهید این یافته‌ها را با شما در میان بگذارم:

چگونگی کارکرد افدرین؟

افدرین محرکی است که باعث افزایش نرخ سوخت و ساز و در نتیجه چربی‌سوزی خواهد شد. به طور خلاصه افدرین سبب می‌شود تا مصرف انرژی بدن بیشتر بشود که این انرژی از چربی‌ها تامین خواهد شد.
افدرین را از درختچه‌ای که در چین به نام (Ephedra sinica) رشد می‌کند استخراج و تصفیه می‌کنند. گاهی اوقات به افدرین، افدرا هم می‌گویند.
این دارو سبب آرام شدن عضلاتی که در اطراف راه‌های هوایی بدن هستند می‌شود. به همین دلیل است که در طب سنتی چین از این دارو در درمان عوارض مختلفی مثل: سرماخوردگی، سرفه کردن و آنفلونزا استفاده می‌شود. شما می‌توانید افدرین را در داروهای مرتبط با بیماری آسم نیز پیدا کنید.
از لحاظ علمی افدرین با متصل شدن به انتقال‌دهنده‌ها در سلول‌هایی که به ماده‌ای شیمیایی به نام کاتکولامین واکنش نشان می‌دهند عمل میکند که شامل: آدرنالین، نورآدرنالین و دوپامین هستند.
وقتی هر کدام از این مولکول‌ها به سلول‌ها متصل می‌شوند باعث ایجاد واکنشی فیزیکی مثل: افزایش ضربان قلب، کاهش اشتها و افزایش سوخت و ساز چربی و گلیکوژن خواهند شد.
افدرین همچنین باعث کاهش ذخایر چربی‌هایی می‌شوند که به این راحتی‌ها آب نمی‌شوند. افدرین با افزایش فعالیت گیرنده‌های سلولی (گیرنده‌های بتا)، سبب آزاد شدن انرژی ذخیره شده درون سلول چربی می‌شوند.

چرا بدنسازها از افدرین استفاده می‌کنند؟

بدنسازها به ۲ دلیل افدرین مصرف می‌کنند:

 • افزایش نرخ سوخت‌و‌ساز و چربی‌سوزی
 • کاهش اشتها

یک سری شواهد هم وجود دارد که می‌گوید افدرین سبب افزایش قدرت و مقاومت می‌شود و جلوی عضله‌سوزی حین رژیم را می‌گیرد.
باید اشاره کرد که تحقیقات، اثر چربی‌سوزی افدرین را تایید می‌کنند. تحقیقات همچنین تاکید می‌کنند که مصرف افدرین به همراه کافئین باعث افزایش بیشتر چربی‌سوزی خواهد شد.

تحقیقات نشان می‌دهند که ترکیب افدرین و کافئین می‌تواند نرخ سوخت و ساز را تا ۵ درصد بالا ببرند که به معنای افزایش یک سوم پوندی (۱۵۱ گرمی) چربی‌سوزی در هفته برای یک مرد معمولی خواهد بود. البته این مقدار زیاد نیست اما میزان انرژی که برای سوزاندن این چربی نیاز دارید برابر ۳۰ دقیقه دویدن شدید در روز است که برای یک قرص کوچک چندان بد نیست.

افدرین همچنین از یک لحاظ دیگر هم منحصر‌به‌فرد است. برخلاف کافئین که بر اثر مصرف طولانی مدت اثرش کمتر می‌شود اما با مصرف افدرین در طول زمان اثر چربی‌سوزی آن افزایش هم پیدا می‌کند چرا که افدرین حساسیت بدن به کاتکولامین‌ها را افزایش می‌دهد. این موضوع مفید است بخصوص زمانی که شما بیشتر در فاز کالری منفی باقی می‌مانید چرا که بدن در حالت استراحت و ورزش کردن کمتر انرژی می‌سوزاند. این یکی از دلایلی است که روند کاهش وزن به مرور زمان کندتر می‌شود.

اثر دیگر افدرین که به آن اشاره شده، کاهش اشتها است. افرادی که افدرین مصرف کرده‌اند گزارش می‌دهند که می‌توانند با چند صد کالری در روز هم دوام بیاورند. (البته هشدار می‌دهم از این کارها نکنید!) البته این اثر به مرور زمان کمتر می‌شود اما اغلب افراد کاهش اشتها را تا زمانی که افدرین مصرف می‌کنند گزارش کرده‌اند.

آیا مصرف افدرین خطری ندارد؟

باور کنید اگر کپسول حاوی هوا هم بخورید باز دانشمندان اثرات جانبی را پیدا می‌کنند! درست مثل هر محرکی، افدرین هم دارای عوارض جانبی است:

 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • حالت تهوع
 • بی‌خوابی
 • گیجی
 • عصبانیت
 • لرزش دست

البته این عوارض بعد از هفته اول مصرف کمتر می‌شوند. این اثرات خیلی شبیه مصرف کافئین و یوهمبین است.

خوب پس به چه علتی عده‌ای اینقدر از افدرین وحشت دارند؟

چند دلیل وجود دارد:

+ مصرف افدرین یک سری ریسک‌ها دارد

بعضی از افراد نسبت به مصرف افدرین واکنش‌های خطرناکی را نشان می‌دهند. در سال ۲۰۰۴ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) فقط ۱۸ هزار شکایت از افدرین را ثبت کرده بود. البته اغلب این گزارش‌ها از طرف افرادی بوده که دارای مشکلات قبلی سلامتی بوده‌اند یا اینکه از دوزهای مصرفی بالا استفاده کرده‌اند. بعضی‌ها نیز افدرین را در کنار الکل، سایر داروها و حتی اکستازی مصرف کرده‌اند.

+ افدرین شهرت بدی پیدا کرده است!

بعد از اینکه چند نفر از جمله ستاره بیسبال آمریکایی استیو بچلر در اثر مصرف افدرین از دنیا رفت FDA در سال ۲۰۰۴ استفاده از آن را ممنوع اعلام کرد. همین موضوع سبب ایجاد یک ترس همگانی شد. این موضوع البته عجیب است چرا که تا حالا کیس‌های زیادی از مرگ افراد در اثر اوردوز کافئین گزارش شده است اما همچنان افراد به مصرف کافئین می‌پردازند بدون اینکه به این مشکلات فکر کنند.

مطالعات نشان می‌دهند که اگر افدرین را به صورت مسئولانه مصرف کنید مشکل جدی ایجاد نمی‌شود. البته اگر دچار یک سری مشکلات سلامتی قبلی هستید یا اینکه می‌خواهید افدرین را با سایر داروها ترکیب کنید بایستی مسئولیت کار خود را بپذیرید. در ضمن مطالعاتی که تاکنون روی افدرین صورت گرفته برای چند هفته یا چند ماه بوده‌اند به همین دلیل نمی‌توانیم روی اثرات بلندمدت آن اظهار نظری بکنیم. البته بدنسازها هم از افدرین بیشتر از ۲-۳ ماه استفاده نمی‌کنند.

میزان مصرف موثر افدرین

عمومی‌ترین برنامه‌ مصرفی افدرین روزانه ۲۰-۲۵ میلی‌گرم (صبح، ظهر و اوایل بعد از ظهر) است.
البته هر کدام از این وعده‌ها را با ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین مخلوط می‌کنند تا نتیجه بهتری را کسب کنند. البته بعضی‌ها به این ترکیب آسپرین را نیز اضافه می‌کنند که تحقیقات نشان می‌دهد در افرادی که چاق هستند اثر خوبی می‌گذارد اما برای افرادی که لاغر هستند چندان موثر نیست. البته مصرف طولانی مدت آسپرین چندان توصیه نمی‌شود بنابراین بهتر است آسپرین را از این مجموعه خارج کنید.

آیا افدرین را به صورت چرخه ای مصرف کنیم؟

اغلب محرک‌ها در طول زمان اثر خود را از دست می‌دهند و بدن به آنها مقاومت نشان می‌دهد. به همین دلیل باید مصرف خود را بالاتر ببرید. به عنوان مثال کلنبوترول اثر خود را فقط ۴-۶ هفته حفظ می‌کند. به همین دلیل باید محرک‌ها را به صورت دوره‌ای مصرف کنید. منبع (۱۷)
اما افدرین همان طور که اشاره شد در طول زمان اثرش بیشتر هم می‌شود بنابراین نیازی به دوره‌ای مصرف کردن آن ندارید.
ولی اشاره شد که تحقیقات طولانی مدت در مورد اثر افدرین صورت نگرفته است. به همین دلیل توصیه می‌شود از افدرین به صورت دوره‌ای (۴-۶ هفته) استفاده شود.

چرا باید به جای افدرین از سینفرین استفاده کنیم؟

سینفرین ترکیبی است طبیعی که از میوه پرتقال تلخ استخراج می‌شود و از لحاظ شیمیایی شبیه به افدرین است و همان اثرات را دارد.
تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف ۵۰ میلی‌گرم سینفرین می‌تواند میزان نرخ سوخت و ساز را به اندازه ۶۵ کالری در ۷۵ دقیقه اول مصرف افزایش بدهد. این عدد بزرگی نیست اما برابر با مصرف انرژی در ۲۰ دقیقه دویدن است. سینفرین همچنین با افزایش اثر حرارتی مواد غذایی سبب سوزانده شدن چربی‌های سرسخت می‌شود. همین ‌طور میزان انرژی مصرف برای گوارش را افزایش می‌دهد و اشتها را نیز کم می‌کند.

دلیل دیگر استفاده از سینفرین به جای افدرین این است که این ترکیب بسیار ایمن است. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که سینفرین باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب نمی‌شود.

حرف آخر

افدرین محرک قدرتمندی است که می‌تواند با افزایش سوخت و ساز و کاهش اشتها به چربی‌سوزی شما سرعت بدهد. همچنین باعث افزایش توانایی و حفظ عضلات در حین رژیم گرفتن می‌شود. افدرین از این لحاظ نیز منحصر به فرد است که در طول زمان اثرش بیشتر هم می‌شود. به طور کلی اگر به صورت مسئولانه‌ای مصرف شود عوارض جانبی کمی دارد و این اثرات جانبی مثل افزایش ضربان قلب بعد از هفته اول کاهش پیدا می‌کنند.

اگر هم می‌خواهید احتیاط بیشتری را مد نظر قرار بدهید می‌توانید از سینفرین استفاده کنید که همان اثرات را از خود نشان می‌دهد.

منابع:

https://asanteb.com

http://tamrino.ir

 

فرزین جباری هیچگونه تائیدی بر تاثیرات مثبت این دارو ها و محصولات ندارد و این مطالب از سایت های خارجی ترجمه شده است. شرکت های سازنده پاسخگوی سوالات ما در مورد دوپینگ تست آن و عوارض بر روی بدن انسان نبوده اند و این مطالب فقط در جهت مطالعه و تحقیق می باشند.

مضرات مشروبات الکلی

مشروبات الکلی

پیش‌تر در مطلبی با عنوان مضرات مصرف الکل در وبسایت مجیک بادی با برخی از تاثیرات مخرب الکل آشنا شده بودیم، اما در این مطلب بصورتی تخصصی‌تر به بررسی آن برای بدن، خصوصا برای ورزشکاران می‌پردازیم…

مشروبات الکلی بواسطه‌ی دارا بودن الکل به هرشکل و ترکیبی متمایز هستند و البته به همین دلیل هم دارای ویژگی‌های یکسانی هستند که مشخصا به الکل آن‌ها بستگی دارد، در اینجا به برخی ویژگی‌های الکل اشاره می‌کنیم:

 1. الکل در دمای اتاق، یک مایع شفاف می‌باشد.
 2. چـگالی الکل از آب بیشتر بوده و سریـعتـر از آب تبخیر می‌گردد. این ویژگی، الکل را تقـطیرپذیر می‌کند.
 3. الکل بسهولت در آب حل می‌شود.
 4. الکل قابل اشتعال می‌باشد.

روش‌های تولید الکل متفاوت هستند؛

 • از تخمیر حبوبات و میوه‌ها (مانند آبجو)
 • از تقطیر حبوبات و میوه‌ها (مانند ودکا، ویسکی، جین)
 • از تـغـییر شـیمیایی در سوختـ‌های فسـیلی هـمچـون گاز، زغال سنگ و نفت (الکل صنعتی)
 • از ترکیـب شیـمیـایی مـنوکســید کربن و هیدروژن (مانند متانول و الکل چوب).

الـکـل موجود در مشروبات الکلی از نوع اتیل الکل یا همان اتانول می‌بـاشد. مـیـزان تقریبی اتـانـول در برخی مشروبات الکلی این چنین است:

 • آبجو::: ۴ تا ۶ درصد
 • شراب::: ۷ تا ۱۵ درصد
 • شامپاین::: ۸ تا ۱۴ درصد
 • مشروبات الکلی تقطیر شده همچون جین، ودکا، ویسکی::: ۳۵ تا ۹۵ درصد

مضرات مشروبات الکلی

نحوه جذب الکل در بدن

پـس مـصرف مشروبات الکلی، حـدود ۲۰ درصـد الکل از طـریق معـده جذب شده و ۸۰ درصد مابقی در روده کوچک جـذب بـــدن می‌گردد. سرعت جذب الکل و میزان قدرت تاثیرگذاری آن به عواملی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، بستگی دارد:

 1. پر یا خالی بودن معده: چون میزان عمده‌ای از الکل مصرفی، از طـریــق روده کوچک جذب بدن می‌گردد، بنابراین اگر مـعـده شـما از غذا پر باشد، دریچه معده برای هضم غذا بـستـه شـده و روند عبـور الـکل بـه روده کــوچک، کند می‌گردد و مـدت بیشتری الکل در معده باقی می‌ماند.
 2. وزن بدن: هـر چه فرد وزنش بیشتر باشد، دیرتر تحت تاثیر الکل قرار می‌گیرد زیرا الکل پس از ورود به جریان خون در آب کل بدن حل شده و در واقع توزیع می‌گردد. بـنـابـراین افراد سنگین وزن‌تر به خاطر آب بیشتر در بدنشان، عموما دیرتر تـحت تاثیر الکل واقع می‌شوند.
 3. میزان چربی بدن: به علت آنکه الکل قادر به حل شدن در چربی نمی‌باشد، هـر چـه مـیزان چربی بدن بیشتر باشد، فرد بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
 4. جنـســیت: زنـان زودتـر از مـردان تـحـت تـاثـیـر قــرار می‌گیـرند حـتـی اگـر وزنشـان بـرابر باشد. علت آن این اسـت کـه میـزان چـربـی بــدن زنان بیشتر از بدن مردان می‌باشد. همچنین بافت عضلانی در زنان کمـتر از مردان اسـت. زنـان هـمچنین فاقد آنزیم تجزیه‌کننده الکل بوده (دی هیدروژناز) که به عنـوان سـد محـافظ در معده عملکرده و نقش تجزیه الکل را بعهده دارد. همچنین زنانی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، بیـشتر تحت تاثیر الکل هستند بـه عـلت آنـکـه قرصـ‌های ضـد بارداری متابولیسم الکل را کاهش می‌دهند.
 5. غلضت الکل: هر چه غلظت الکل بیشتر باشد، جـذب آن بیـشتـر و سـریـعتر است.
 6. شرایط مصرف: سرعت نوشیدن، محـیط مـصرف (خانه، میـهمانـی، محل کار)، خـستگی (چون کبد آنزیم کمتری تولید می‌کند)، نوع مشروب (مشروبات الکلی گازدار جذب الکل را افزایش می‌دهند) نیز در سرعت جذب الکل و تاثیر آن، موثر می‌باشند.
 7. ترکیب مصرف با دیگر مواد: اگر الکل همراه با دیگر مواد مانند قرص‌های روانگران (اکستازی) مـصرف گـردد قدرت سرکوبگری بیشتری پیدا خواهد کرد و همچنین می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
 8. اعتیاد: افرادی که بطور مستمر الکل مصرف می‌کنند، نسـبـت به آن مقاومت پیدا کرده و در واقع بدنشان به مصرف الکل سازگاری پیدا می‌کند. بـنابـراین بـرای ایـجاد حالت مستی به الکل بیشتری نیاز دارند زیرا کبدشان در پی سازش، آنزیم تجزیه‌کننده‌ی بیشتری ترشح می‌کند و فعالیت نورون‌های دستگاه عصبی و مغزشان افزایش می‌یابد.
برخی تاثیرات مصرف طولانی‌مدت مشروبات الکلی بر بدن انسان

روش‌های دفع الکل توسط بدن

کـلیـه ۵ درصـد الـکل را از طریق ادرار از بـدن خارج می‌کند و شش‌هـا ۵ درصـد الـکـل را از طـریـق بـازدم خـارج می‌کنند. مقدار بسیاراندکی از طریق تعریق دفع می‌گردد و قسمت اعظم الکل توسط آنـزیم‌های کـبد، اکسید شـده و به اسـیـد استـیـک، دی اکسید کربن و آب تبدیل می‌گردد.

بطور متوسط یک انسان معمولی قادر است ۱۵ میلی لیـتـر الـکل را در طـی یـک ساعت دفع کند.

اگر ورزشکاری الکل مصرف کند، سوخت و ساز چربی را در بدن متوقف می‌کند و باعث بیشتر ذخیره شدن چربی در بدن می‌شود. مصرف الکل باعث دفع ویتامین b6 و کلسیم از بدن می‌شود و در فعالیت جگر و سیستم عصبی اختلال ایجاد می‌کند و مشکلات روانی و بدنبال آن احتمال بروز مشکلات اجتماعی نیز برای فرد افزایش می‌یابد. همچنین برای ورزشکاران، اثرات منفی زیادی در هنگام تمرین دارد، مثل نداشتن تعادل در اندام‌ها، کاهش قدرت و نیروی عضلات و همچنین باعث کم شدن ‌آب بدن و افزایش فشار خونخواهد شد. مشروبات الکلی باعث چاقی زیاد می‌شود و چربی‌های زیاد هم روی قلب سنگینی کرده و مشکلات زیادی بوجود می‌آورد.

مضرات مشروبات الکلیبرخی مضرات مشروبات الکلی برای ورزشکاران

 1. الکل اثر آب‌زدایی دارد، الکل اثرات هورمون ضدادراری (ADH) را کاهش می‌دهد، این هورمون تولید ادرار را تنظیم می‌کند و با غیرفعال‌شدن این هورمون، ورزشکاران در معرض کم‌آبی قرار می‌گیرند.
 2. الکل سبب دفع تیامین می‌شود و به همین سبب موجب آسیب به استقامت هوازی ورزشکاران می‌شود.
 3. کاهش سرعت بهبود آسیب‌دیدگی یکی دیگر از مضرات مشروبات الکلی است، الکل موجب اتساع عروق شده و جریان خون را افزایش می‌دهد، که این امر خونریزی ناشی از آسیب را بیشتر کرده و محل آسیب هم بیشتر متورم می‌شود.
 4. هر گرم الکل، ۷ کیلو کالری انرژی آزاد می‌کند که می‌تواند چربی بدن را افزایش دهد.
 5. مصرف زیاد مشروبات الکلی می‌تواند بر مهارت‌های روانی/حرکتی گوناگون مانند زمان عکس‌العمل، هماهنگی دست و چشم، دقت، تعادل و هماهنگی پیچیده، تاثیر زیان‌باری برجا بگذارد.
 6. مصرف زیاد الکل بر عملکردهای متابولیکی و فیزیولوژیکی ضروری در کارایی بدن، مانند متابولیسم انرژی، تواتر قلبی، حجم ضربه‌ای برون‌ده قلبی، جریان خون عضله، اختلاف اکسیژن خون سرخرگی سیاهرگی یا پویایی‌های تنفسی در طولانی‌مدت، تاثیرات واضحی خواهد داشت.
 7. مصرف مشروبات الکلی می‌تواند تنظیم دمای بدن را هنگام فعالیت‌های ورزشی طولانی مدت در یک محیط سرد مختل کند و قدرت، توان، استقامت عضلانی موضعی، سرعت و استقامت قلبی/عروقی را کاهش دهد.

مشروبات الکلی و مضرات آن

برخی آثار مصرف مشروبات الکلی

 • رفتارهای نامناسب، پرحرفی یا کم‌حرفی، گوشه‌گیری، پرخاشگری
 • ناتوانی در انجام حرکات دقیق و ظریف
 • تلوتلو خوردن به هنگام راه رفتن
 • اختلال در بخاطر سپاری وقایع

برخی عوارض مصرف طولانی‌مدت مشروبات الکلی

 • اختلال خواب
 • بیماری‌‌های معده (مثل زخم معده)، مری، کبد، لوزالمعده
 • سوء تغذیه
 • افزایش فشار خون و خطر سکته‌های قلبی و مغزی
 • ضعف عضلانی
 • ناتوانی جنسی و تأخیر در انزال
 • افزایش خطر سرطان‌های سر، گردن و دستگاه گوارش
 • ابتلا به فراموشی

برخی علایم ترک مشروبات الکلی

چنانچه فردی پس از مصرف طولانی و زیاد مشروبات الکلی، ناگهان آن را قطع کند و یا مقدار مصرف آن را کاهش دهد دچار برخی علایم ترک می‌گردد:

 • تعریق
 • افزایش ضربان قلب
 • لرزش شدید دست‌ها
 • بی‌خوابی
 • تهوع و استفراغ
 • توهمات شنوایی و بینایی (شنیدن صداها یا دیدن چیزهایی که وجود ندارد)
 • هیجانات شدید
 • اضطراب
 • تشنج

بیمارانی که دچار علایم ترک الکل می‌شوند باید سریعاً تحت نظر پزشک قرار گرفته و مداوا شوند، در غیر این صورت خطرات غیرقابل‌جبرانی بیمار را تهدید خواهد کرد.

منبع: www.ufit.ir

اسپیروپنت

قرص اسپیروپنت که بین ورزشکاران حرفه ای در بدنسازی به ”کلن” شهرت دارد، یک ترکیب بسیار خوب و قابل توجه دارد و بسیار هم محبوب است. با اینکه اسپیروپنت یا همان کلن بوترول یک هورمون استروئیدی نیست، دارای اثرات قدرتمند ضد‌ کاتابولیکی می‌باشد به این معنا که از تجزیه‌ی پروتئین در عضلات جلوگیری کرده و در نتیجه باعث افزایش سلول‌های عضلانی و در نهایت رشد عضلانی می‌شود، به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای برای جلوگیری از فاز کاتابولیک قبل از مسابقات و همچنین پس از اتمام دوره‌های استروئیدی و بدست آوردن تعادل مثبت و حفظ توده‌ی عضلانی، از آن بهره می‌گیرند.

اسپیروپنت (کلن) یکی از نشانه‌های وادار کردن بدن برای افزایش سوخت و ساز چربی است که افزایش حرارت بدن با مصرف همزمان کلن با استروئیدها افزایش می‌یابد.

یکی از معایب کلن، عادت کردن بدن به دوزهای مصرفی آن است که به بی‌اثرشدن دارو می‌انجامد که برای جلوگیری از آن می‌بایست دارو را به شکل هرمی مصرف کرد به این شکل که هر ۳ تا ۴ روز، دوز مصرفی را بیشتر کرده و هر ۳ تا ۴ هفته مصرف دارو را قطع کرده و به بدن استراحت دهیم… همچنین به این نکته باید توجه داشت که مصرف بیشتر از ۱۶۰میکروگرم از این دارو در یک روز خطرناک بوده و به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

کلن بوترول دارای عوارضی شبیه استروئیدهای آنابولیک نیست و بک داروی مناسب برای بانوان احتساب می‌شود.”

با‌این‌حال مصرف اسپیروپنت (کلن) بدون عوارض جانبی نخواهد بود که از متداول‌ترین عوارض آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس گیجی و منگی
 • لرزش بی‌اراده‌ی دست
 • احساس گرفتگی
 • احساس بی‌خوابی
 • سردرد
 • اسپاسم‌های عضلانی
 • حالت تهوع
 • بی‌قراری
 • تپش قلب
 • افزایش فشار خون

این عوارض معمولا در ابتدای شروع مصرف بروز پیدا می‌کنند و بعد از ۸ تا ۱۰ روز کاهش پیدا می‌کنند و بتدریج از بین می‌روند.

کلن بترول در بسیاری از کشورهای جهان به‌غیر‌از آمریکا یافت می‌شود. امروزه اسپیروپنت بصورت قرص، شربت، اسپری و ویال‌های تزریقی قابل دسترس است که محصولات به شکل قرص از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. شربت‌ها و اسپری‌های آن، معمولا ازکیفیت بالایی برخوردارند اما بدلیل توبید برای کودکان، ضعیف هستند. آمپول‌ها و محصولات تزریقی کلن هم معمولا حیوانی بوده و برای استفاده دام‌ها تولید می‌شوند و کیفیت لازم برای استفاده انسانی را ندارند. انواع انسانی محصولات تزریقی کلن نیز در بازارها موجود است که بسیاری از آن‌ها فاقد اعتبار بهداشتی لازم هستند.

منبع

https://www.massgainsource.com

مسابقات پرورش اندام اسلامشهر

چهل و یکمین دوره مسابقات پرورش اندام، بادی کلاسیک و فیزیک شهرستان اسلامشهر و شهرهای توابع استان تهران با حضور بزرگان پرورش اندام ایران در سالن آپرین اسلامشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره ورزش شهرستان اسلامشهر؛ این مسابقات با حضور بزرگان پرورش اندام ایران؛ پور‌علی‌فرد رییس فدراسیون پرورش اندام، وحید اکبرزاده مربی تیم ملی پرورش اندام ایران و جمعی از مسئولین استان تهران و شهرستان اسلامشهر و همچنین قهرمانان، پیشکسوتان، مربیان، داوران و تماشاگران مشتاق در سالن آپرین اسلامشهر برگزار شد.

منبع: وزارت ورزش و جوانان استان تهران

قلیان و اثراتش

مضرات قلیان

بارها در رسانه‌های مختلف به بهانه‌های مختلف خواندیم و دیدیم که درباره‌ی مضرات قلیان چه‌اندازه مطلب بیان شده و به‌نوعی همه‌ی افرادی که از قلیان چه بصورت دائم چه هرازگاهی استفاده می‌کنند، از این مطالب به‌نسبتی آگاهی دارند، اما ما این بار مطلبی کمی علمی‌تر را به کمک رسانه‌ی عصر ایران برای شما گردآوری کرده‌ایم که امیدواریم برای همگی مفید واقع شود.

مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون‌های جنسی می‌شود که به تسریع پوکی استخوان می‌انجامد. مصرف الکل نیز با کم‌کردن فعالیت سلول‌های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می‌شود.

مصرف دود آن، آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن یعنی ریه و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن آن هستند.

برخی باورهای نادرست و برخی واقعیت‌ها درباره استعمال دود وجود دارد که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

باور اشتباه 1 X

ازآنجا که دود تنباکو از طریق آب فیلتر می‌شود، کلیه مواد مضر آن تصفیه می‌شود.

 واقعیت 1)

کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان‌زای آن را تصفیه نمی‌کند. این دود می‌تواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.

باور اشتباه 2 X

استنشاق دود قلیان ریه‌ها را نمی‌سوزاند، به همین دلیل مضر نیست.

واقعیت 2)

دود تنباکو وقتی استنشاق می‌شود، ریه‌ها را نمی‌سوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک می‌شود. با اینکه دود خنک می‌شود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطان‌زایی است که برای بدن مضر است.

باور اشتباه 3 X

کشیدن قلیان سالم‌تر از کشیدن سیگار است.

واقعیت 3)

دود قلیان به اندازه‌ی دود سیگار مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید می‌‌کند: دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می‌شود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم‌شدن تنباکویی که در کاسه‌ای زیر ذغال روشن شده قرار گرفته، تولید می‌شود. محصول نهایی آن یعنی دود، یکسان است که حاوی مواد سرطان‌زا است.

باور اشتباه 4 X

کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین ندارد.

واقعیت 4)

تنباکوی قلیان هم مانند دیگر تنباکوها، حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه 60 دقیقه‌ای قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200مرتبه بیشتر از یک نخ سیگار قرار می‌گیرد!

باور اشتباه 5 X

تنباکوی گیاهی سالم‌تر از تنباکوی معمولی است.

واقعیت 5)

قلیان با هر مشخصه‌ای همانند کشیدن سیگار گیاهی یا “طبیعی”، فرد را در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد.

مضرات قلیان

ضد سلامت انسان

میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و  با وجود اینکه شرایط آماده‌سازی آن شاید باعث کمتر مصرف‌کردن آن شود، حجم دودی که از این طریق وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر بیشتر از دود ناشی از مصرف سیگار است.

سایر خطراتی که حتی در کشیدن سیگار مشاهده نمی‌شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از ابزار قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روان‌گردان به تنباکو است که امروزه در میان جوانان بسیار مرسوم شده است.

”تحقیقات همچنین نشان داده است که پس از 45دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا می‌رود.”

استفاده از قلیان در کنار سرطان ریه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نیز همراه است. در یک تحقیق دیگر نشان داده شده که کشیدن آن خطر ابتلا به سل ریوی را نیز افزایش می‌دهد.

کودکان، بشدت در مقابل تاثیرات مضر قلیان آسیب‌پذیر هستند. اگر در محلی باشند که در آن بصورت مکرر قلیان کشیده می‌شود، احتمال ایجاد عفونت‌های ریوی، آسم و حتی سندرم مرگ ناگهانی در آن‌ها افزایش می‌یابد.

متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال‌های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی (طعم‌دهنده) اضافه می‌‌شود که این اسانس‌ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس، موجب حساسیت و آلرژی می‌گردد که این تحریک در طولانی‌مدت بروز می‌یابد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط گلو را برای فرد به همراه دارد.

این تصور، تصوری کاملاً اشتباهی است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمی‌رساند!!! چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را دیر یا زود می‌گذارد. حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می‌شود، افرادی که قلیان نمی‌کشند و تنها در معرض دود قرار گرفته‌اند، در طولانی‌مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

اگر فویل آلومینیومی که در آن استفاده می‌شود کیفیت خوبی نداشته باشد، با ذغال در حال‌سوختن واکنش داده و موادسرطان‌زایی تولید می‌کند که موجب سرطان می‌شود.

افرادی که قلیان می‌کشند باید از این واقعیت مطلع باشند که دودش چون از آب رد می‌شود و مرطوب است مدت زمان بیشتری در ریه‌ها می‌ماند. برخی میکروب‌ها، عمدتاً باکتری‌هایی که موجب سل می‌شوند، در لوله آن وجود دارند.

اثر بر میزان اسپرم مردان!

شواهدی وجود دارد که اعلام می‌کند قلیان می‌تواند میزان اسپرم را در مردان کاهش دهد.

کشیدن آن می‌تواند تحرک و طول ‌عمر اسپرم را کاهش داده و موجب تغییرات ژنتیکی شود که بر جنین تاثیر می‌گذارد. ازآنجاکه حاوی فلزات سنگینی چون آرسنیک، کروم، سرب و کبالت است، این‌ها موجب کاهش تولید اسپرم می‌شوند.

تاثیر بر زنان باردار و جنین

بیشترین تاثیر سوءمصرف سیگار و قلیان بر روی جنین، در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری است، زیرا در این زمان اندام‌های جنین به تدریج تشکیل می‌شوند و در صورت استعمال دخانیات، رشد اندام‌ها مختل و احتمال عقب‌ماندگی جنین ایجاد می‌شود. استعمال دخانیات حتی پیش از بارداری هم مضر است و بر تخمک‌های زن تاثیر منفی دارد و قدرت باروری آن‌ها را کاهش می‌دهد.

استعمال هر نوع دودی موجب می‌شود تا هنگام زایمان، جنین با استرس مواجه شود و با آغاز درد زایمان، ضربان قلب جنین کاهش یابد و نتواند انقباض‌های رحم را تحمل کند. به این ترتیب زایمان با مشکل مواجه شده و نوزاد باید به روش غیرطبیعی متولد شود.

استعمال دخانیات توسط اطرافیان مادر باردار هم اثراتی منفی بر جنین دارد و تنفس دود نیز برای او بسیار خطرناک است.

در پایان بهتر است با یک نتیجه‌گیری ساده بگوییم که هر چیزی برای لذت‌بردن و صرف زمان برای شما و عزیزانتان که امکان جایگزینی‌اش با کشیدن قلیان وجود دارد را ترجیح دهید ؛)

منابع)

https://www.webmd.com

http://www.asriran.com

به نقل از مجله‌ی سلامت تایم: ” او نمی‌خواست عقب بماند، با وجود تمرین‌ها و تلاش‌های بسیاری که انجام داده بود وقتی درد عضلاتش را احساس کرد فورا انجامش داد!” بله، مایکل فلپس حجامت کرده است…

این در حالی‌ست که خیلی‌ها پس از مشاهده‌ی جای بادکش‌ها یا همان حجامت روی بدن مایکل فلپس در مسابقات رسمی متعجب شده بودند اما مایکل در جواب گفته بود، بله این‌ها واقعی هستند و من انجامش دادم.

تایمز برای بادکش نوشته است؛ کپ‌سازی (عمل بادکش)، یک عمل چینی است که پوست را به مدت کوتاهی از عضلات زیرش جدا کرده و موجب تحریک جریان خون می‌شود. برای شناگرانی که می‌خواهند سریع‌تر درد عضلانی‌شان بهبود یابد و از ایجاد هرگونه اسید لاکتیک در ماهیچه‌ها جلوگیری کنند، توسط متخصصان پیشنهاد شده است.

بعضی از پزشکان می‌گویند شواهد کافی در مورد درمان کاپینگ (حجامت) وجود ندارد اما مجله‌ی سلامت تایم قبلا گزارش داده بود که توسط برخی از محققان به طور کامل این عمل مورد مطالعه قرار گرفته است که تایم مقاله‌ای مفصل را بعنوان منبع آن قرار داده است و شما در اینجا می‌توانید آن را مشاهده کنید.

کینن رابینسون، مربی قدرتمند و تهویه پیشین فلپس، می گوید که او برای اولین بار در سال 2014، درست قبل از مسابقات قهرمانی جهان، معرفی کرد. سال قبل، باب بومان، مربی تیم فلپس، یک اردوی تمرینی در ارتفاع بالا داشت و چندین شناگر چینی حضور داشتند. آنها با آنها متخصصین فیزیوتراپی و روش های بهبودی خود را به همراه آوردند که شامل اسپری کردن (آنها این روش نیمه قدیمی با شاخه های بامبو، الکل و فندک را انجام دادند).

فرزین جباری برای اولین بار در ایران در مورد مزایای حرفه‌ای بادکش یا حجامت اینگونه نوشت:

در تمرینات بدنسازی که هدف، افزایش قدرت، سرعت و افزایش حجم می‌باشد گاهی فشار تمرینات باید در حدی زیاد باشد که عضلات، بعد از ریکاوری به هدف تعیین‌شده در زمان مشخص برسند. فشار بالای تمرین در این بحث، موجب پارگی‌ها و انهدام‌های میکروسکوپی مویرگ‌ها و یاخته‌های عضلانی می‌شود که سیستم‌های بدن برای بازسازی فعال و مواد ترمیم‌کننده به این مناطق اعزام می‌شوند و سعی می‌کنند در مراحل بازسازی، نسوج را طوری بسازند که با حمله ورزشی متشابه، آسیب نبینند، به همین دلیل است که برای مقابله با این ساز و کار، بعد از ریکاوری می‌بایست شدت تمرین را بیشتر و مرگبارتر کرد و هرچه سیستم بازسازی به کار خود ادامه می‌دهد و تمرین سخت‌تر، بتدریج و مکررا ادامه می‌یابد، رشد عضله و افزایش توانایی آن محیا می‌گردد.

پروسه انهدام و ترمیم در این بحث، بواسطه‌ی ورزش سنگین با صرف انرژی زیاد و زمان همراه است، ولی راه حل آسان‌تر، بادکش یا حجامت است.
حجامت بدون صرف انرژی و زمان طولانی، پروسه انهدام را ایجاد می‌کند و این عملیات آنقدر واضح اتفاق می‌افتد که کبودی حاصل از انهدام مویرگ‌های سطحی زیرپوست را مشاهده می‌کنید. البته باید یادآوری کرد که بادکش به هیچ‌وجه نمی‌تواند جایگزین تمرین باشد.

جباری ادامه داد، فواید بادکش فقط به اینجا ختم نمی‌شود، باز شدن سطح سلولی یاخته‌های عصب، عضله و تحریک آن‌ها، تولید آنزیم‌های ویژه، تغییرات سرعت حرکت مواد خون در آن نقاط، باعث افزایش توان عضلات می‌شود.

برای بادکش و انجام حجامت، مراقب باشید لیوان بادکش روی بخش‌هایی از بدن که رگ‌های بزرگ در آن نقاط وجود دارد انجام نشود که بسیار خطرناک و حتی مرگ‌آور است، برای مثال روی بازوی بیشتر افراد، رگ‌های بزرگی وجود دارد که قابل مشاهده‌اند.