سوماتروپین

سوماتروپین یا هورمون رشد چیست و چه تاثیری در ورزشکاران دارد؟

شما به‌عنوان یک بدنساز، از معجزه سوماتروپین (Somatropin) باخبرید؟

سوماتروپین یا هورمون رشد که در بین ورزشکاران ما بیشتر به سوما مشهور است هورمونی پپتیدی شامل 191 آمینو اسید است و از بخش قدامی غده هیپوفیز تحت تحریک هورمونی بنام GHRH که خود از هیپوتالاموس ازاد شده  ترشح میشود و توسط هورمونی بازدارنده بنام سوماتواستاتین  (این هورمون هم از هیپوتالاموس ترشح میگردد) کنترل و تولیدش قطع میگردد. به مقدار 3 الی 5 میلیگرم در هیپوفیز موجود است و روزانه حدود 0/5  میلیگرم الی 0/8 میلیگرم ترشح می شود. نوع ترشح بشکل نبضی است یعنی در مواقعی تحت تاثیر عواملی با میزانی متفاوت ترشح میشود بطوریکه اگر بشکل عادی (بدون تحریک) آزمایش خون از فردی گرفته شود ممکن است مقادیر صحیحی از سطح هورمون رشد را نمایش ندهد  . به همین جهت برای گرفتن تست خون ، به شیوه خاصی عمل میشود (در بخش علمی همین سایت به آن اشاره شده) . متابولیسم سوماتروپین کبدی و از طریق صفرا میباشد نیمه عمری حدود 24 تا 48 ساعت دارد (به همین جهت عده ای معتقدند که سوما را باید یکروز در میان استفاده نمود) . تزریق داخل عضله ای آن 4 ساعت و تزریق زیر جلدی آن 5 ساعت بعد از تزریق به حداکثر کارائی در بدن میرسد .

ترشح سوماتروپین در سن 30 سالگی 25 درصد و در سن 60 سالگی 75 درصد کاهش میابد . با سپری شدن سن ،ترشح بسیاری از هورمونها در بدن کم میشود و دانشمندان در پی آن هستند که ترکیبی از هورمونهای کاسته شده نظیر هورمون رشد ، تستسترون در مردان ، ملاتونین و … را با نسبت مشخص بیابند تا روند پیری را بکاهند . همچنین سوماتروپین برای درمان سندروم روده کوچک یا پیشگیری از کاهش وزن شدید ناشی از ایدز در بزرگسالان استفاده می شودالبته زنده گی بی دغ دغه و بی استرس ، خواب عمیق ، و استفاده درست از مواد غذائی در گرو فعالیت ورزشی منظم با  شدت تعیین شده، خود راه مناسبی برای جلوگیری از روند کاهش هورمونهای بدن و در نهایت استمرار جوانی است. هورمون رشد به عقیده برخی محققان و دانشمندان، اکسیر جوانی است . که اگر توسط پزشک تجویز شود موجب افزایش استحکام بافت همبند ، غضروفها و مفاصل ، کارائی بهتر سلولهای مغز ، جلوگیری از آسیب دیده گی ، عضلانی شدن بدن ، کاهش حجم چربیهای بدن ، افزایش قوای جنسی ، زیبائی پوست و .. میگردد .این هورمون بشکل مستقیم و غیر مستقیم عمل میکند بدین شکل به تنهائی موجب رشد همگی سلولها در بدن میشود (سلولهای عضلات، سلولهای عضلات قلب و کلیه و … و حتی سلولهای خلاف کار که ممکن است در توموری غیر فعال و بدخیم وجود داشته  باشند) و یا در کبد به IGF تبدیل میشود که قدرت عضله سازی زیادی دارد . سوما متابولیسم گلوکز را کند میکند و اجازه نمیدهد که گلوکز برای سوخت رسانی استفاده شود بهمین جهت ذخائر قند در کبد و عضلات زیاد میشود (یعنی برای مدت کوتاهی ، همانند انسولین عمل میکند !) و در عوض سوخت بدن از متابولیزه شدن چربی محیا میگردد (به همین دلیل مصرف کربوهیدرات ها باید هنگام مصرف سوما کم شود) سوما ممکن است فعالیت تیروئید را کم کند به همین دلیل باید انرا مقطعی استفاده کرد . مصرف همزمان هورمونهای تیروئیدی و کلن، کار سوما را برای چربی سوزی آسانتر میکند (مصرف کافئین ، ال کارنیتین و .. به تاثیر چربی سوزی سوما کمک میکند). عواملی که موجب تحریک بیشتر هیپوفیز برای تولید بیشتر سوما میشود عبارتند از : خواب عمیق . استرس کم . تغذیه مناسب (مصرف پروتئین و کلسیم و منیزیم و زینک و ویتامینهای د و سی ، اومگا سه : به اندازه استاندارد ، محدودیت در مصرف کربوهیدراتها )، ورزش (تمرینات با استراحت کم و تکرارهایی نظیر  12 ) استفاده از مکملهائی نظیر گابا ، آرژنین و ملاتونین( بدلیل عمیق کردن خواب) و ..

یوهنبین که محرک و بالابرنده ضربان قلب است ، ترشح هورمون رشد را متوقف میکند . برخی از مکملها نظیر سیترولین و تائورین، کافئین و آمفتامینها و حتی آرژنین که ممکن است در ترکیبات برخی داروها که اغلب به نام پمپ مشهورند وجود داشته باشند ، طوری مصرف شوند که خواب و آرامش فرد را دچار اختلال کنند ،و در نهایت اثر معکوس بروی ترشح هورمون رشد (در زمان خواب) بگذارند!!!!

زیرا هورمون رشد بیشتر در هنگام عمیق شدن خواب و هنگام تمرینات ورزشی (تمرینات پلیومتریک و پرشی اخیرا جایگاه مهمی در ورزش ایجاد کرده که بیشترین استفاده آنرا بانوان بدنساز در کشورهای توسعه یافته در برنامه های ورزشی خود بکار میبرند) ترشح میشود (بیشترین عمق خواب در خوابیدن ساعت 22 و 24 به وقت آن مکان جغرافیائی رخ میدهد) ، و اگر قرار باشد فردی ساعت 20 تمرین کند و مکمل پمپ را قبل تمرین میل کند عملا تا دیر وقت نمیتواند بخوابد و عمق خواب کمتری خواهد داشت. (البته تعدادی از ورزشکاران حاضرند هورمون رشد را بشکل تزریقی وارد بدن خود کنند تا از اثرات دیگر پمپ و … هم بهره مند شوند که این کار غیر طبیعی و مضر تلقی میشود)

مصرف این هورمون تحت نظر و تجویز پزشک تا هنگامیکه صفحه رشد استخوانها بسته نشده ( در نژاد ایرانی : برای دختران تا 14 سالگی ، و برای پسران تا 16 سالگی ، البته در بعضی از نژادها ، تا 25 سالگی هم امکان پذیر میباشد) باعث افزایش قد میگردد و وقتی این صفحات از حالت غضروفی خارج شدند و استخوانی و سفت شدند ، به هیچ عنوان رشد طولی و قدی میسر نیست (اشاره به تبلیغات سود جویانه برخی از شبکه های ماهواره ای)

مصرف سوما برای نوجوانان (جهت افزایش رشد قد ) متفاوت با ورزشکاران است آنها باید کاری کنند که صفحه رشد خود را حدالمقدور باز نگهدارند تا بیشتر قد بکشند ولی ورزشکاران از سوماتروپین تاثیرا ت عضله سازی و چربی سوزی میخواهند . ورزشکاران سوماتروپین را با مصرف هورمونهای دیگر همزمان میکنند تا به ظاهر بهتر برسند در صورتیکه مصرف هورمون رشد همزمان با هورمونهای جنسی (تستسترون – استروژن) و تمرینات ورزشی خیلی سنگین (پرس پا – اسکوات – لیفت و ..) باعت بسته شدن زود هنگام صفحه رشد میگردد .

در گذشته هورمون رشد را از هیپوفیز اجساد تهیه میکردند ولی با چند نمونه مرگ افراد مصرف کننده به دلیل بیماری زوال مغز مواجه شدند و هم اکنون به روشهای استریل و صناعی آنرا تهیه میکنند.

چندی است بهترین مارک سوماتروپین یعنی Genotropin محصول کشور آلمان در داروخانه های ایران ظهور کرده که حجمی معادل یک میل با 5/3  میلیگرم (16 واحد) ماده موثر را شامل میشود ، اگر ویال آنرا با سرنگ آماده کنید بوی پپتید میدهد که نشانه سلامت آن است . (چندی است انواع سوما که در ایران مصرف میشد چنین کیفیتی نداشت ) که این خبر خوشی است برای بیمارانی که محتاج مصرف این دارو بوده اند .

توصیه های قبل از مصرف هورمون رشد که معمولا پزشک به آنها توجه میکند :

1- عدم سابقه تومور در فامیل نزدیک و خود فرد

2- عدم سابقه دیابت

3-آگاهی از وضعیت داخلی بدن توسط تست های خون شامل : تومور مارکرها (در همین سایت به طور کامل تشریح شده) – t3. t4. tsh . CBC . FBS . CLOS. TRIG  .SGOT .SGPT  .FBS 2houre  .iron.

4- کنار گذاشتن رژیم غذایی نادرست

5- تغییر در سبک زنده گی

[تعداد: 2   میانگین:  4.5/5]
به اشتراک بگذارید