خون دماغ

خون دماغ در ورزشکاران

عوامل بسیاری باعث ایجاد خون دماغ در افراد می شود ،خون دماغ عارضه ای چندش اور است که به فرد ، هشدار میدهد تا روش تغذیه ، ورزش و مصرف مکمل ها و ویتامین ها را اصلاح کند. گرچه مصرف داروهائی نظیر :داروهای ضد حساسیت، انتی بیوتیکها، رقیق کننده های خون، داروهای ضد رماتیسمی میتواند این عارضه را تشدید کند. اما مصرف زیاد پروتئین و امینو اسیدها، نیز در برخی ورزشکاران موجب خشکی دهان ، لب و مخاط بینی و در نتیجه ان ایجاد ترک و شکافهای ریز شده و در پی ان خونریزی میشود، در این شرایط ورزشکار باید ضمن رعایت مصرف مکملها، از نوشیدن اب میوه هائی که پتاسیم بیشتری دارد استفاده کند و مخاط بینی خود را با مقدار کمی پماد ویتامین A چرب نماید، ضمنا از فین کردن شدید بینی بپرهیزد. مصرف ویتامین سی  میتواند دیواره رگها را مقاوم کند . مصرف بسیاری از داروها و مکملهای به اصطلاح عضله ساز، چربی سوز و پمپ، ممکن است موجب افزایش غلظت  و فشار خون شود و این مسئله یکی از عوامل بروز خون دماغ است. در باشگاه ها هم دیده شده در هنگام زور زدن خصوصا اگر همراه با مصرف برخی مکملها و داروهای غیر مجاز هم همراه باشد، خون دماغ اتفاق می افتد، در هر صورت اگر با این عارضه مواجه هستید بهتر است با پزشک مشورت کرده و ازمایش خون بدهید ، زیرا خون دماغ میتواند یکی از علائم خطرناک بیماریهای خونی باشد. ریختن چند قطره آبغوره در بینی در حال خونریزی به درمان فوری آن کمک میکند.

 

اولین کاری که پس از خون دماغ شدن به ذهن افراد خطور میکند بالا بردن سر یا فرو بردن پنبه در بینی است که برخلاف باور عموم این کار اشتباه بوده و باعث ورود خون به حلق شده و احتمال بوجود امدن حالت تهوع و لخته های خون را بیشتر میکند.

بهترین کار این است که به مدت ۱۰ دقیقه با انگشت خود استخوان بینی و سوراخ آن را هنگامی که سر خود را صاف نگه داشته اید فشار دهید . این کار باعث بسته شدن عروق خونی شده و اگر این کار باعث بند امدن خون ریزی نشد میتوانید از باند استریل استفاده کنید.

 

[تعداد: 6   میانگین:  4.3/5]
به اشتراک بگذارید