کولیت اولسروز

نوعی بیماری از دسته بیماریهای التهابی روده است که موجب اسهال ( گاهی همراه با خون) و دل درد میگردد . التهاب مختص روده بزرگ است و عامل قاطعی برای آن تا کنون شناسائی نکردند ! بسیاری از مردم این بیماری را دارند ولی با آن سازگار شده اند و گاهی بیماری در آنها عود میکند.کولیت اولستروز درمان خاصی ندارد زیرا جزو دسته بیماریهای مزمن است فقط باید اثرات ان را تخفیف داد ، در این بیماری، پوشش جدار روده آسیب دیده و بخشی از روده عملکرد خود را از دست میدهد و موجب آبکی شدن مدفوع و یا حتی خونریزی میگردد معمولا درد سمت چپ شکم از نشانه های این عارضه است، این بیماری ممکن است موجب کاهش اشتها ، کاهش وزن ،ضعف و خستگی و کم خونی شود .و اگر در سنین پائین این بیماری گریبانگیر فرد شود ، موجب تاخیر رشد میگردد. جالب اینجاست که این بیماری در بخشهای دیگر بدن نیز ممکن است دارای علامت باشد!! مثلا خارش و قرمزی چشمها ،زخم در دهان،تورم و درد مفاصل،مشکلات پوستی،پوکی استخوان،سنگ کلیه،و به ندرت مشکلات کبدی. بیمارانی که 8 تا 10 سال با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند باید به سرطان روده مشکوک باشند و مورد تست های دوره ای که پزشک صلاح میداند قرار گیرند . تعدادی از دانشمندان معتقدند عامل ایجاد این بیماری، چند مورد با هم است (ژنتیک، عوامل محیطی،واکنش اشتباه سیستم ایمنی) و سن ابتلا معمولا 15 تا 25 سالگی است .مطالعات نشان داده حدود 20 درصد بیماران ، حداقل یک نفر مبتلا در خویشاوندان نزدیک خود داشته اند پس نقش ژنتیک به نظر مهم است. استرس و ترس ممکن است موجب عود آن شود و بیماران معمولا از سفرهای طولانی و همنشینی با عموم و در محیطی غیر منزل خود ، دوری میکنند .

تشخیص : تست مدفوع جهت شناسائی عوامل بیماریزا (باکتری – آمیب- انگل)و وجود خون ، بیوپسی از روده با کولونوسکپی بیماریهای دیگر را شناسائی میکند و اگر اسهال و درد شکم بی دلیل باشد ، معمولا تشخیص میشود : کولیت اولسروز.  برخی از محققین میگویند : مصرف کافئین، غذاهای نفاخ ، چرب و  مصرف حجم زیاد غذا را عامل مهمی برای تشدید بیماری ، ذکر میکنند و انجام تمرینات ورزشی مداوم و متناسب با وضعیت بیمار ، همیشه سودمند است.

 

 

فرزین جباری هیچگونه تائیدی بر تاثیرات مثبت این دارو ها و محصولات ندارد و این مطالب از سایت های خارجی ترجمه شده است. شرکت های سازنده پاسخگوی سوالات ما در مورد دوپینگ تست آن و عوارض بر روی بدن انسان نبوده اند و این مطالب فقط در جهت مطالعه و تحقیق می باشند.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
به اشتراک بگذارید