پیوند مدفوع

پیوند مدفوع چیست؟

لاراتامپسون 26 ساله بود که زندگی اش عوض شد در ابتدای سال 2008 ناگهان دچار بیماری اسهال و استفراغ شد او در ابتدا فکر کردکه دستگاه گوارشش دچار عفونت ویروسی شده یا نظم دستگاه گوارشش به خاطر استرس به هم ریخته بنابراین تصور نمیکرد که مشکل اش بیش از چند روز ادامه پیدا کند اما اینطور نشد و لارا در عرض سه هفته ، 7 تا 9 کیلو از وزنش کم شد وقتی اوبا یک پزشک مشورت کرد متوجه شد که مشکل اش چیزی بیش از یک عفونت ساده ویروسی است معلوم شد که دستگاه گوارش او با یک باکتری بنام کلستردیوم دیفیسیل الوده شده و به خاطر وجود مقاومت انتی بیوتیکی، درمان عفونت با این باکتری دشوار است که به یکراه درمانی به نام پیوند مدفوع برخورد کرد.

انواع رژیمهای داروئی برای لارا تجویزمی شد و هیچ کدام موثر واقع نمی شدند تا تابستان سال بعد او 18 کیلو از وزنش را از دست داد ه بود و ناا مید شده بود . اینجا بود که در اینترنت دنبال درمان جایگزین میگشت. تا اینکه به توضیحاتی در مورد یک شیوه درمانی خاص برخورد که در ان از هیچ داروئی استفاده نمی شد این درمان عبارت بود از : پیوند مدفوع!

پیوند مدفوع چیست ؟

پیوند مدفوع یعنی قرار دادن مدفوع صاف و رقیق شده فردی با روده سالم در روده بزرگ یک بیمار، این کار به این منظور انجام میشود که کلونییک بیمار با یک کلونی تازه متفاوت جایگزین شود . اواخر اکتبر سال 2008 پیوند مدفوع به صورت سرپائی روی لارا انجام شد مثل یک کولونوسکپی ، لارا قبل از پیوند داروهای ملینی استفاده کرد که روده اش را پاک کرد . تنها در عرض دو ساعت بعد از پیوند لارا حس کرد که بهتر شده و با گذشت سه ساعت از این پیوند دیگر او دچار عفونت مجدد با کلستردیوم دیفیسیل نشده است . روده بزرگ همه ما مملو از باکتریهای است که با ما همزیستی دارند این باکتریها عرصه را برای رشد باکتریهای بیماریزا تنگ میکنند این جمعیت باکتریائی سودمند تا زمانی که ترکیب طبیعی خود را داشته باشند باعث مقاومت ما نسبت به عفونت با باکتری های مثل کلستردیوم میشوند اما هر زمان که به عللی این ترکیب طبیعی به هم بخورد روده ما مستعد بیمار شدن با باکتریهای بیماریزا میشود.اینجاست که پیوند مدفوع معنی پیدا میکند. دهنده نمونه مدفوع بهتر است یک اشنای نزدیک بیمار باشد . مدفوع صاف شده حاوی فلور میکروبی دهنده است که میتوان انرا به شخص القا کرد یا با یک لوله بینی به معده وارد روده باریک شخص کرد .

این نوع درمان در چه بیماری دیگری کاربرد دارد؟

البته پیوند مدفوع علاوه بر کاربرد درمانی در عفونت روده با کلستریدیوم در درمان بیماری کولیت اولسراتیو که شکلی از بیماری التهابی روده است هم کاربرد پیدا کرده اما جا انداختن این شیوه درمانی چندان ساده نیست و در حال حاضر درمانی است که توسط متخصصان بیماریهای دستگاه گوارش فقط در مراکز درمانی خاص و برای بیمارانی که مسئله را درک میکنند انجام میشود برای اینکه پیوند مدفوع از سوی جمعیت بیشتری مورد پذیرش قرار بگیرد باید پژوهشهای بالینی بیشتری صورت گیرد تا نتایج درمانی دریافت کننده گان پیوند مدفوع با کسانیکه بدون پیوند درمان میشوند مورد مقایسه قرار گیرند . البته نخست باید سازمان غذا و داروی امریکا مجوز شروع این پژوهشها را بدهد و از انجا که این سازمان به صورت معمول فقط داروها ، دستگاهها و فراورده های زیستی و بافتی را مورد بررسی قرار میدهند ممکن است پیوند مدفوع با هیچ یک از قوانین فعلی این سازمان، همخان نباشد.

گرداورنده : مجتبی کیهانپور مربی رسمی فدراسیون .

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
به اشتراک بگذارید