پپتاید،پپتید؛عوارض و فواید آن در ورزش

پپتاید،پپتید؛عوارض و فواید آن در ورزش

پپتاید یا پپتید چیست؟

هر گاه دو یا چند آمینو اسید به هم متصل شوند یک پپتاید یا پپتید را تشکیل می دهند.پپتید ها انواع گوناگونی دارند که به آنها اشاره میکنیم :

 • اکسی توسین
 • آپورین
 • هومانین
 • گرلین
 • YY
 • VIP
 • D-Lys3-GHRP-6
 • سرمورلین
 • ایپامورلین
 • هگزارلین و …

هر کدام از این پیپت ها نقش های متفاوتی در بدن دارند و بعضی از آنها با هم یک وظیفه مشترک دارند.

اگر تعداد آمینو اسیدهای پپتیدی به تعداد کمتر از ده هزار باشد به آن پلی پپتید و اگر بیش از این تعداد باشد به آن پروتئین گویند .

هورمونهایی در بدن تولید و ترشح می شوند که ساختار پپتیدی دارند مانند : هورمون رشد ، انسولین ، IGF. FSH . LH و .. که از این دسته اند . اولین پپتیدی که در علم داروسازی در سال 1953 کشف شد ، اکسی توسین بوده که شامل 37  آمینو میباشد . در حال حاضر پیشرفتهای شایانی در علم داروسازی ایجاد شده تا جایی که باید منتظر خبرهای شگفت آور برای درمان بسیاری از بیماریها باشیم .

مطالعه بر روی پپتیدی به نام آپورین (با 13 آمینو اسید) ، که از پوست نوعی قورباغه استرالیائی استخراج میشود و برای درمان سرطان در حال بررسی است و یا نوعی پپتید با 36 آمینو اسید که برای درمان ایدز در نظر گرفته شده .

پپتید هومانین برای درمان دیابت که با تاثیر بروی سلولهای بتا لوزلمعده که تنبل شده اند موجب ترشح طبیعی انسولین میگردد، پپتید گرلین که در شکم آزاد میشود و موجب گرسنگی میگردد ، پپتید YY ، که بصورت اسپری قبل غذا برای کاهش و کنترل اشتها استفاده میشده (و به دلیل احساس تهوع زیاد در حال حاضر مورد نظر داروسازان نیست) ،

پپتید گشاد کننده عضلات روده و مناسب برای بیماری کرونر قلب ، بنام VIP و پپتید D-Lys3-GHRP-6 که ضد اشتها است، نقش پپتید تا جائی ارزشمند شده که در حال حاضر جایگزین برخی از انواع آنتی بیوتیکها شده ، و مزیت بزرگی که پپتید ها نسبت به آنتی بیونیکها دارند این است که باکتریها به این نوع درمان مقاوم نمیشوند . ساخت پپتید ها حتی در ایران هم انجام میگیرد و از دانشگاهها و موسسات علمی ، جهت تحقیق ، سفارش ساخت می پذیرد (شرکت تکاپوزیست) .

در طبیعت پپتیدهائی بنام زیست فعال نیز یافت میشوند بعنوان مثال تولید پپتیدهای زیست فعال حاصل از تخمیر و تجزیه پروتئین شیر توسط آنزیمهای تولید شده توسط موجودات ذره بینی یا دستگاه گوارش ، مصرف خوراکی اینگونه پپتید موجب تقویت سیستم ایمنی، قلب ، گوارش و اعصاب میشود . در حال حاضر داروهای خوراکی که در یخچال باید نگهداری کرد در ایران تولید شده و کارائی خوبی برای تقویت بدن و .. دارند . امروزه حدود 200 نوع پپتید بعنوان داروهای طبیعی در نظر گرفته شده .

یکی از مهمترین مسائلی که در مصرف پپتید باید داروسازان در نظر بگیرند این است که پپتید ها آزادانه در بدن برای مدتی محدود پس از مصرف در حرکت هستند و اینکه پپتید بروی اندام هدفی که مد نظر است قرار بگیرد کار بسیار دشواریست . بعنوان مثال پپتید هائی که برای ورزشکاران درنظر گرفته میشود باید زمانی استفاده شود که غشا سلولهای عضلانی حساس ترین حالت ممکن را دارند (یعنی وقتی که گرسنه هستید و یا اینکه ورزشی سنگین انجام داده باشید ) .

یکی از دغدغه های ورزشکاران بدنساز ، وجود هورمون رشد به مقدار مناسب در بدن است این هورمون موجب افزایش تعداد فیبر های عضلانی و کاهش توده های چربی میشود ، پپتیدهائی همچون سرمورلین ، جی اچ آر پی 6 ، جی اچ آرپی 2، ایپامورلین ، هگزارلین ، سی جی سی 1295 ، سی جی سی داک 1295 ، همگی موجب تحریک ترشح هورمون رشد میشود . هر یک از این پپتید ها خواص و عوارض مخصوص به خود دارند و تاثیر آنها برای هر فرد متفاوت است و بستگی به خصوصیان ژنتیکی فرد ، سن ، نوع تمرین و .. دارد، پپتیدهای مرسوم برای ورزشکاران عبارتند از :

IGF….MGF….GHRP6….GHRP2….IPAMORELLIN….HEXARLIN….CJC1295….CJC1295DOC….PT141….TB500….SERMORELLIN….HGHFRAGMENT

این پپتیدها در شیشه هائی ویال مانند در محیط خنک و فاقد هوا به رنگ سفید با درصد خلوص متفاوت در بازار عرضه شده و بیشترین درصد خلوص 99/5  % میباشد که مرغوبترین نوع است . بسیاری از شرکتهای سازنده براین باورند که مصرف این قبیل داروها بی عارضه هستند و عوارض آنها قابل کنترل است !!

تولید مداوم هورمون رشد مطمئنا صحیح نیست و به همین دلیل ترشح آزاد کننده (سوماتوکرینین GHRH) و مهار کننده (سوماتوستاتین SRLF) از هیپوتالاموس برای کنترل ترشح هورمون رشد از بخش پیشین غده هیپوفیز ، فعالیت میکنند و دستکاری این سیستم فقط در مسیر ترشح بیشتر هورمون رشد بی شک مضر است و باید توسط پزشکان متخصص و با انجام آزمایشات متعدد صورت گیرد .

ترشح زیاده از حد GH ، موجب افزایش قند خون ، افزایش اسیدهای چرب خون ، تاثیر بروی بافت استخوانی جهت رشد طولی یا عرضی ، بیدارشدن سلولهای سرطانی و پیشرفت سریع بیماری میشود . بدین جهت پیشنهاد میشود برای ترشح مقادیر مناسب هورمون رشد بیشتر به روشهای طبیعی رو آوریم (روشهای طبیعی برای ترشح GH ، عبارت است از : فعالیت بدنی مناسب، مصرف آرژنین ، گابا ، رژیم کم چربی و مصرف کم کربو هیدراتها ، آرامش روحی و عصبی ، خواب عمیق بعد از ظهر و شبانه / عوامل متوقف کننده ترشح هورمون رشد عبارتند از : مصرف یوهنبین، بروموکریپتین ، استرس و ناراحتیهای روحی، مصرف قند ، مصرف فست فودها و غذاهای پر چرب).

یکی از اقدامات لازم قبل از مصرف پپتیدها انجام تست خون ، جهت شناسائی تومورمارکرها ، قند ، انسولین، آنزیمهای کبدی، اوره و کراتینین، هورمونهای تیروئیدی ، TSH و پرولاکتین و GH , کورتیزول و … است که به تشخیص پزشک متخصص تجویز و بررسی میشود .

پپتیدها از نظر کارایی به 2 دسته تقسیم میشوند

1- پپتیدهایی که ساختمان خودشان موجب تاثیر بر روی رشد عضله و کاهش چربی یا .. می شود مثل : IGF  و MGF و TB500و HGHfragment و فولیستاتین. که عده ای معتقد به مصرف موضعی ان دارند و حتی تزریق عضلانی آن نیز مشاهده شده.

2- پپتیدهایی که خود تاثیر کمی داشته ولی موجب ترشح بیشتر هورمون رشد میشوند مثل : سی جی سی . جی اچ آر پی 6 و 2 ، ایپامورلین ، هگزارلین و سرمورلین که تزریف انها معمولا زیر جلدی و بیشتر بر روی ران ها میباشد.

IGF : پپتیدی است که در کبد در حضور هورمون رشد و انسولین و تستسترون سنتز میشود ، موجب رشد و افزایش تعداد فیبرهای عضلانی میشود ، تزریق داخل عضلانی و زیر جلدی دارد ، مقدار ماندگاری متفاوتی در بدنها دارد و در تست ادرار قابل ردیابی نیست ولی در تست خون 5 تا 7 هفته قابل ردیابی است و جزو داروهای ممنوعه و دوپینگ محسوب میشود . از عوارض آن میتوان به رشد بافت روده ، تغییر در سطح قند خون ، آب دار شدن پوست ورزشکاران با عدد اندومورفی بالا اشاره کرد .

MGF : از ترکیبات IGF است و این ترکیب جدید بشدت موجب تقسیم سلولی و افزایش تعداد فیبرهای عضلانی میشود ولی چون مولکول ناپایداری دارد دانشمندان به آن، ملکول PEG را اضافه کردند (پلی اتیلن گلیکول) تا در بدن بیشتر بماند .

TB500 : موجب بهبودی و کارآمدی دیواره داخلی رگها میشود ، ضد التهاب است و مفصل ساز ، موجب ریکاوری سریع عضلات شده و پوست را نازک و رگی میکند . مصرف این پپتید دوپینگ است و برای افرادی که در خانواده سابقه بیماری سرطان یا پیدایش تومور دارند بسیار خطرناک است .

HGHfrag  : بسیار شبیه هورمون رشد است برخی میگویند 10 برابر GH  قدرت دارد ولی نویسنده این مقاله (فرزین جباری) چنین قدرتی از این پپتید تا به حال ندیده است ! این پپتید موجب افزایش ترشح کورتیزول و پرولاکتین میشود .

FOLLISTATIN : در بخش علمی در همین سایت (magicbody) توضیح داده شده  .

CJC : بعد از ساخت سی جی سی ، نوع DOC آن تولید شد که 200 تا 1000 بار قویتر از نوع اولیه است به همین جهت اغلب سی جی سی ، که در بازار موجود است از نوع داک است و موجب ترشح هورمون رشد می شود و عوارض آن شامل : سرگیجه ، سنگینی سر و چشم ، احساس گرما ، کرختی دست و پا ، احتباس آب ، احساس ضربان در شقیقه ، گرفتگیهای شدید عضلانی میباشد، این پپتاید به دلیل ایجاد عوارضی همچون احساس گر گرفتگی در سر، بیشتر مورد توجه مصرف کننده ها قرار گرفته زیرا پیدایش این عارضه میتواند نمونه اصل را از تقلبی مورد تشخیص قرار دهد.

.SERMORELLIN :  در بخش علمی در همین سایت (magicbody) توضیح داده شده است.

.HEXARLIN: به شدت موجب افزایش ترشح هورمون رشد و پرولاکتین(ترشح پرولاکتین به سبب استرس زیاد ، مصرف استروئیدها ، اختلال در عملکرد تیروئید نیز بوجود می آید که موجب آویزان شدن سینه مردان شده و تمایلات جنسی مردان را به شدت کم میکند) و کورتیزول میشود و روی اشتها بی تاثیر است .

IPAMORELIN: تاثیرش بروی ترشـــح هورمون رشد به اندازه هگزارلین و جی اپ آر پی 2 نیست ، بر روی اشتها تاثیری نمیگذارد و تاثیری بر ترشـــــــــــح پرولاکتین و کورتیـــــزول نــــدارد.

GHRP6 : تاثیر برای ترشح هورمون رشد کمتر از هگزارلین و جی اچ آر پی 2 است و به شدت در برخی افراد موجب افزایش اشتها می شود و ترشح پرولاکتین و کورتیزول را بالا میبرد (نه به اندازه هگزارلین). افزایش اشتها به دلیل کارائی مشابه گرلین می باشد ، مکانیزم اثر جی اچ آرپی 6 ، بدلیل مهار سوماتوستاتین و در نتیجه ترشح بیشتر GH  است . در این مقاله هیچ گونه اشاره ای به طرز مصرف پپتیدها نشد تا خواننده گان جهت استفاده از پپتیدها تشویق نشوند .

فرزین جباری در پایان اضافه می کند، اگر بیماریهای مشابه در افراد مصرف کننده بوجود امد باید بیشتر و و سریعتر اطلاع رسانی شود تا عموم متوجه عوارض ناشناخته این قبیل داروها شوند، تا شاید مصرف رو به فزونی این داروها محدود تر گردد. جباری همچنین گفت : پپتایدها ممکن است پس از اضافه شدن محلول به پودر، با تغییرات دما، نور، و یا صدا ، تغییر مدل دهند و یک داروی جذیذ با عارضه ناشناخته دیگر تولید کند که خود جای بسی تحقیق دارد.

پپتید ACE-031 چیست؟

پپتید ACE-031  از داروهای عضله ساز می باشد که برای معالجه  بیماران دیستروفی عضلانی دوشن برای بالا بردن میزان قدرت و حفظ کارکرد فیزیکی آنها  برای اولین بار در کشور ایران درست شده است

ACE-031 چیست ؟

ACE-031 یک پروتئین درمانی- تحقیقاتی می باشد که با مهار مولکولهایی که مسوول جلوگیری از رشد عضلات هستند باعث افزایش قدرت عضلات و رشد آنها میشود.این امر به واسطه جلوگیری از اتصال برخی مولکول ها به سطح گیرنده های سلولی به نام ACTRIIB اتفاق می افتد.ACE-031 یک پروتئین نو ترکیب می باشد که از اتصال قسمتی از گیرنده های ACTRIIB به قسمتی از آنتی بادی ها حاصل می شود.این رویداد باعث تولید نوع جدیدی از ACTRIIB در بدن انسان میشود که با گردش آزادانه در بدن باعث پاکسازی پروتئین هایی نظیر میوستاتین GDF-8 و دیگر مولکولهایی که باعث ایجاد محدودیت در رشد عضلات هستند می شود.

پپتاید،پپتید؛عوارض و فواید آن در ورزش

نقش پیام رسانی ACTRIIB و رشد عضلات

رشد عضلات به واسطه پروتئین TGF-β که خود شامل چندین پروتئین دیگر در خود می باشد انجام میشود که نحوه عملکرد آن نظیر یک کلید “روشن” و “خاموش” در تولید عضلات می باشد.به این شکل که چندین مولکول که(GDF-8) نیز جزو آنها میباشد با برقراری اتصال با گیرنده ACTRIIB باعث ارسال پیام توقف عضله سازی میشوند.اگر به طریقی بتوان این مولکل های محدود کننده ساخت عضلات را حذف کرد عضله سازی به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

کاهش سیگنال دهی ACTRIIB باعث افزایش عضله سازی می شود.

در طبیعت نیز این اثر در بسیاری از گونه های حیوانات مخصوصا آنهایی که به منظور افزایش قدرت و ساختار عضلانی تربیت میشوند مشاهده شده است.برای مثال در ژن یک گونه از گاوهای بلژیکی به دلیل فقدان GDF-8 که از جمله چندین مولکولی است که با برقراری اتصال با گیرنده های ACTRIIB باعث محدودیت در رشد عضلات میشوند باعث شده است که این نوع از گاوها دارای ساختار عضلانی بسیار حجیم و بسیار قدرتمند باشند.

درمان با مصرف ACE-031 باعث ساخت ماهیچه های اسکلتی می شود.

درمان با استفاده از مصرف ACE-031 باعث افزایش عضله سازی از طریق مهار پیام رسانی گیرنده های ACTRIIB میشود.ACE-031 با اتصال به پروتئین هایی که قرار است به گیرنده های ACTRIIB متصل شوند باعث مهار آنها میشود.هنگامی که ACE-031 باعث عدم برقراری ارتباط بین این پروتئین های محدود کننده و گیرنده های ACTRIIB شود باعث عضله سازی بیشتر میشود.

نتایج بالینی و غیر بالینی پپتید ها

 

 • نتایج بالینی :

شرکت اکسلرون فارما به تازگی تحقیقاتی را روی علائم مصرف ACE-031 روی ۴۸ زن یائسه به پایان رسانده است.در دوز های بالا مصرف ACE-031 روی افزایش حجم ماهیچه های اسکلتی بسیار دلگرم کننده بوده است.تنها بعد از مصرف یک دوز ACE-031 در طول دو هفته افراد مورد آزمایش حدود یک کیلوگرم افزایش حجم عضلانی خالص را تجربه کردند.همچنین مصرف ACE-031 باعث تغییر نشانگر های زیستی متابولیسم چربی ها ( افزایش ادیپنکتین و کاهش لپتین) و تحلیل و تغییر فرم استخوان ها با دریافت ۱-۳ میلی گرم بر کیلوگرم شده بود.

در این تحقیقات مشخص شد که ACE-031 به طور کلی برای همه افراد قابل مصرف بوده و مشکل خاصی را به وجود نخواهد آورد.هیچگونه مشکل جدی در حین انجام این آزمایش مشاهده نشده است.برخی مشکلات گزارش شده نیز خفیف و گذرا بیان شده است.

 • نتایج غیر بالینی :

هنگامی که حیوانات با ACE-031 تحت درمان قرار گرفتند میزان افزایش عضله سازی و افزایش قدرت آنها نسبت به گونه ای که مورد درمان قرار نگرفته بودند بسیار افزایش پیدا کرده بود.این آثار در بسیاری از گونه های حیوانات چه آنها که سالم بودند و چه آنها که از بیماری ضعف و تحلیل عضلات رنج می بردند مشاهده شده است.

[تعداد: 1   میانگین:  1/5]
به اشتراک بگذارید