قلیان و اثراتش

قلیان میکشی؟!

مضرات قلیان

بارها در رسانه‌های مختلف به بهانه‌های مختلف خواندیم و دیدیم که درباره‌ی مضرات قلیان چه‌اندازه مطلب بیان شده و به‌نوعی همه‌ی افرادی که از قلیان چه بصورت دائم چه هرازگاهی استفاده می‌کنند، از این مطالب به‌نسبتی آگاهی دارند، اما ما این بار مطلبی کمی علمی‌تر را به کمک رسانه‌ی عصر ایران برای شما گردآوری کرده‌ایم که امیدواریم برای همگی مفید واقع شود.

مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون‌های جنسی می‌شود که به تسریع پوکی استخوان می‌انجامد. مصرف الکل نیز با کم‌کردن فعالیت سلول‌های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می‌شود.

مصرف دود آن، آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن یعنی ریه و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن آن هستند.

برخی باورهای نادرست و برخی واقعیت‌ها درباره استعمال دود وجود دارد که در اینجا به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

باور اشتباه 1 X

ازآنجا که دود تنباکو از طریق آب فیلتر می‌شود، کلیه مواد مضر آن تصفیه می‌شود.

 واقعیت 1)

کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان‌زای آن را تصفیه نمی‌کند. این دود می‌تواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.

باور اشتباه 2 X

استنشاق دود قلیان ریه‌ها را نمی‌سوزاند، به همین دلیل مضر نیست.

واقعیت 2)

دود تنباکو وقتی استنشاق می‌شود، ریه‌ها را نمی‌سوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک می‌شود. با اینکه دود خنک می‌شود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطان‌زایی است که برای بدن مضر است.

باور اشتباه 3 X

کشیدن قلیان سالم‌تر از کشیدن سیگار است.

واقعیت 3)

دود قلیان به اندازه‌ی دود سیگار مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید می‌‌کند: دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می‌شود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم‌شدن تنباکویی که در کاسه‌ای زیر ذغال روشن شده قرار گرفته، تولید می‌شود. محصول نهایی آن یعنی دود، یکسان است که حاوی مواد سرطان‌زا است.

باور اشتباه 4 X

کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین ندارد.

واقعیت 4)

تنباکوی قلیان هم مانند دیگر تنباکوها، حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه 60 دقیقه‌ای قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200مرتبه بیشتر از یک نخ سیگار قرار می‌گیرد!

باور اشتباه 5 X

تنباکوی گیاهی سالم‌تر از تنباکوی معمولی است.

واقعیت 5)

قلیان با هر مشخصه‌ای همانند کشیدن سیگار گیاهی یا “طبیعی”، فرد را در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد.

مضرات قلیان

ضد سلامت انسان

میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و  با وجود اینکه شرایط آماده‌سازی آن شاید باعث کمتر مصرف‌کردن آن شود، حجم دودی که از این طریق وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر بیشتر از دود ناشی از مصرف سیگار است.

سایر خطراتی که حتی در کشیدن سیگار مشاهده نمی‌شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از ابزار قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روان‌گردان به تنباکو است که امروزه در میان جوانان بسیار مرسوم شده است.

”تحقیقات همچنین نشان داده است که پس از 45دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا می‌رود.”

استفاده از قلیان در کنار سرطان ریه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نیز همراه است. در یک تحقیق دیگر نشان داده شده که کشیدن آن خطر ابتلا به سل ریوی را نیز افزایش می‌دهد.

کودکان، بشدت در مقابل تاثیرات مضر قلیان آسیب‌پذیر هستند. اگر در محلی باشند که در آن بصورت مکرر قلیان کشیده می‌شود، احتمال ایجاد عفونت‌های ریوی، آسم و حتی سندرم مرگ ناگهانی در آن‌ها افزایش می‌یابد.

متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال‌های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی (طعم‌دهنده) اضافه می‌‌شود که این اسانس‌ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس، موجب حساسیت و آلرژی می‌گردد که این تحریک در طولانی‌مدت بروز می‌یابد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط گلو را برای فرد به همراه دارد.

این تصور، تصوری کاملاً اشتباهی است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمی‌رساند!!! چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را دیر یا زود می‌گذارد. حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می‌شود، افرادی که قلیان نمی‌کشند و تنها در معرض دود قرار گرفته‌اند، در طولانی‌مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

اگر فویل آلومینیومی که در آن استفاده می‌شود کیفیت خوبی نداشته باشد، با ذغال در حال‌سوختن واکنش داده و موادسرطان‌زایی تولید می‌کند که موجب سرطان می‌شود.

افرادی که قلیان می‌کشند باید از این واقعیت مطلع باشند که دودش چون از آب رد می‌شود و مرطوب است مدت زمان بیشتری در ریه‌ها می‌ماند. برخی میکروب‌ها، عمدتاً باکتری‌هایی که موجب سل می‌شوند، در لوله آن وجود دارند.

اثر بر میزان اسپرم مردان!

شواهدی وجود دارد که اعلام می‌کند قلیان می‌تواند میزان اسپرم را در مردان کاهش دهد.

کشیدن آن می‌تواند تحرک و طول ‌عمر اسپرم را کاهش داده و موجب تغییرات ژنتیکی شود که بر جنین تاثیر می‌گذارد. ازآنجاکه حاوی فلزات سنگینی چون آرسنیک، کروم، سرب و کبالت است، این‌ها موجب کاهش تولید اسپرم می‌شوند.

تاثیر بر زنان باردار و جنین

بیشترین تاثیر سوءمصرف سیگار و قلیان بر روی جنین، در سه ماهه‌ی دوم و سوم بارداری است، زیرا در این زمان اندام‌های جنین به تدریج تشکیل می‌شوند و در صورت استعمال دخانیات، رشد اندام‌ها مختل و احتمال عقب‌ماندگی جنین ایجاد می‌شود. استعمال دخانیات حتی پیش از بارداری هم مضر است و بر تخمک‌های زن تاثیر منفی دارد و قدرت باروری آن‌ها را کاهش می‌دهد.

استعمال هر نوع دودی موجب می‌شود تا هنگام زایمان، جنین با استرس مواجه شود و با آغاز درد زایمان، ضربان قلب جنین کاهش یابد و نتواند انقباض‌های رحم را تحمل کند. به این ترتیب زایمان با مشکل مواجه شده و نوزاد باید به روش غیرطبیعی متولد شود.

استعمال دخانیات توسط اطرافیان مادر باردار هم اثراتی منفی بر جنین دارد و تنفس دود نیز برای او بسیار خطرناک است.

در پایان بهتر است با یک نتیجه‌گیری ساده بگوییم که هر چیزی برای لذت‌بردن و صرف زمان برای شما و عزیزانتان که امکان جایگزینی‌اش با کشیدن قلیان وجود دارد را ترجیح دهید ؛)

منابع)

https://www.webmd.com

http://www.asriran.com

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
به اشتراک بگذارید