خواص شگفت انگیز پوست موز

شاید پوست میو‌ه‌ها برای خوردن جذاب نباشند، اما واقعیت این است که می‌توانند فواید شگفت‌ انگیزی برای سلامتی ما داشته باشند. از فایده های مصرف پوست موز چه میزان اطلاع دارید؟ پوست این میوه در چه زمینه هایی مفید است؟ استفاده از پوست این میوه چگونه امکان پذیر خواهد بود؟ در چه موارد درمانی می توانیم از پوست موز استفاده کنیم؟
دکتر نوواکوویچ و دکتر باربر، دو متخصص تغذیه، مهم‌ترین اطلاعات را درباره پوست میو‌ه‌ های مختلف در اختیار ما می‌گذارند. پوست موز صدها سال است که در فرهنگ غذایی آسیا و آمریکای جنوبی جایگاه ویژه‌ای دارد و دستورالعمل‌های غذایی متعددی برای استفاده از آن به ثبت رسیده است. دکتر نوواکوویچ می‌گوید: «پوست موز به‌طور سنتی در تهیه کیک‌های برزیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اضافه کردن پوست موز به کیک، نه‌تنها طعم خوبی به آن می‌دهد، بلکه منبع خوبی از فیبر نامحلول را برای بدن فراهم می‌سازد که نقش مهمی در تقویت سلامتی روده‌ها دارند». معمولا کمتر کسی ترجیح می‌دهد که پوست این میوه را به‌ صورت خام بخورد. بنابراین، می‌توانید از دستور پخت‌هایی استفاده کنید که براساس پختن پوست موز ارائه شده‌اند. بعضی از متخصصان نیز نسبت به وجود آفت‌کش‌های مختلف در پوست این میوه هشدار می‌دهند و تاکید می‌کنند که استفاده خوراکی از پوست موز باید با احتیاط کافی انجام شود. بنابراین، اگر قصد دارید که از پوست موز استفاده کنید، حتما آن را به‌خوبی بشویید. در ذیل برخی از خواص شگفت انگیز پوست موز را به اطلاع شما می رسانیم
1- درمان پسوریازیس
بیماری پسوریازیس ضایعات پوستی به رنگ قرمز است که توسط پوسته های فلس مانند پوشیده شده و لبه ضایعات به خوبی مشخص میباشد. این ضایعات  اغلب به صورت متقارن در هر دو طرف بدن قرار دارند. پوسته‌ها معمولا سفید نقره‌ای هستند ولی در مناطقی از  بدن مانند زیر بغل یا در  مصرف مرتب مرطوب کننده توسط بیمار این پوسته ها وجود ندارد و ضایعات به احتمال زیاد  صاف و براق هستند. پسوریازیس معمولا بسیار خفیف است و باعث ضایعاتی در ناحیه  آرنج و زانو یا حالت  پوسته پوسته شدن در پوست سر می شود. با این حال ،این بیماری میتواند هر منطقه از پوست را درگیر کند یا بسیار شدید باشد. افراد مبتلا به این بیماری می توانند لایه داخلی موز را بر روی قسمت های آسیب دیده مالش دهند، در درمان این بیاری پوستی مفید استو باعث بهبودی خواهد شد.

2- درمان آکنه
آکنه یک مشکل شایع در میان میلیون ها نفر از مردم است، پوست موز می تواند یک درمان طبیعی برای رهایی از آکنه باشد، و استفاده به طور منظم می تواند باعث کاهش آکنه شود. لایه درونی پوست این میوه را به آرامی بر روی جوش ها ماساژ دهید از این روش به طور منظم و هر شب قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید.

3- رهایی از زگیل
لایه داخلی پوست موز دارای پتاسیم استو به همین دلیل دردرمان زگیل بسیار مفید است، مخصوصا زگیل های کف پا را میتواند با کمک لایه داخلی موز درمان کنید. اگر از زگیل رنج می برید، لایه داخلی پوست این میوه را به مدت 10 شب منظم و زگیل کف پا را به مدت 15 شب منظم روی نقاط مورد نظر مالش دهید و نتایج شگفت انگیز آن را ببینید.

4- درمان سوزش پوست، کبودی و آلرژی
پوست موز می تواند در درمان ناراحتی های پوستی مانند سوزش پوس، کبودی و آلرژی موثر باشد. شما فقط نیاز به یک نوار از پوست موز دارید و فقط کافیست که یک شب بر روی پوست آسیب دیده بگذارید و از مشکلات پوستی رهایی پیدا کنید.

5- استفاده به عنوان کود در باغ
از آنجا که پوست موز دارای پتاسیم و فسفر بالاست می توانید از آن به عنوان یک تقویت کننده و کود استفاده کنید.

6- براق کردن نقره جات و چرم
اگر می خواهید دارای چرم و یا نقره ای براق باشید می توانید از پوستاین میوه به جای مواد شیمیایی استفاده کنید.

7- استفاده به عنوان سفیدکننده دندان
قسمت داخلی پوست موز را به صورت دورانی بر روی دندان مالش دهیداین روش به مدت 2 دقیقه می تواند در سفید شدن دندان موثر باشد، و برای بدست آوردن بهترین نتیجه از این روش به صورت منظم 2 هفته استفاده کنید.

8-براق کننده و سفید کننده پوست
همان خاصیت سفید کنندگی برای دندان را روی پوست صورت و دست خود نیز می‌توانید انجام دهید. اگر روی دستتان لکه‌های قهوه‌ای ایجاد شده‌ هر روز پوست تازه موز را روی دست و صورتتان به آرامی ماساژ دهید.

پوست موز و پوست صورت

9-کاهش چروک پوست صورت و دست
به مدت سی دقیقه بعد از ماساژ پوست با پوست موز بگذارید پوست موز روی قسمتی از پوست که چروک شده بماند این کار را موقع استراحت بعد از ظهر و شبها می‌توانید انجام دهید و اگر همیشه انجام دهید چروک پوستتان را از بین می‌برید و حتی مانع از ایجاد چروک می‌شوید.

10-نرم‌کننده و مرطوب کننده پوست
پوست این میوه برای پوستهای خشک بسیار مفید است اگر پوست بدنتان خشک است و پوسته پوسته می‌شود روزانه پوست موز را روی آن ماساژ دهید.

11-از بین برنده پف چشم
درحالیکه خیار و سیب‌زمینی دشمن پف چشم شناخته شده‌اند پوست موز در این مورد معجزه گر است که کمتر کسی می‌داند. کافیست که مانند خیار پوست موز را روی پف چشم بگذارید و ۱۵ دقیقه صبر کنید در این مواقع به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید.

12-آرام کننده درد
پوست موز را روی قسمتی از بدن که درد می‌کند بگذارید تا ۳۰ دقیقه بماند درد را آرام می‌کند.

13-آرام کننده درد ناشی از جای گزیدگی
اگر جای پشه گزیدگی می‌سوزد و یا دردناک است پوست موز را روی آن بگذارید و مدتی ماساژ دهید.

14-براق کننده کفش
پوست موز کفش‌های شما را براق و تمیز می‌کنید اینبار امتحان کنید.

چند نکته مهم:
پوست موزی که صاف و بی لکه باشد برای این کار استفاده کنید. حتما هنگامی که موز را تازه خوردید( حتما روزی یک موز بخورید اگر از سلولیت‌های خود متنفرید) از پوستش استفاده کنید، پوست کهنه و سیاه شده خاصیتی ندارد. موز را در جای خنک و دور از نور آفتاب نگه دارید. به هیچ وجه پوست موز را فریز نکنید تا بعدا از آن استفاده کنید.

منبع :

زنجفیل
مجله اینترنتی زندگی
دکتر سلام

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
به اشتراک بگذارید