اسپری کلداماریس

اسپری کلداماریس

 یکی از شایع‌ترین راه‌های ابتلا به سرماخوردگی از طریق مجاری بینی می‌باشد. ویروس‌های سرماخوردگی وارد مخاط بینی شده و به سلول‌های مخاطی اتصال می‌یابند، جایی که در آنجا منتشر شده و ازدیاد می‌یابند، این پروسه نهایتاً منجر به بروز علائم سرماخوردگی از جمله آب‌ریزش بینی، گلو درد، سرفه، درد عضلانی و خستگی می‌گردد.
اسپری بینی کلداماریس پروفیلاکتیک حاوی ماده موثره کاراژینان و مواد جانبی سدیم کلراید محلول در آب خالص می‌باشد. این فرآورده هیچگونه ماده نگهدارنده‌ای ندارد و در شرایط آسپتیک در شیشه به حجم 20 میلی لیتر پر می‌شود که درپوش آن پمپ اسپری ویژه‌ای می‌باشد که از آلودگی این فرآورده در حین استفاده جلوگیری می‌نماید با توجه به ویسکوز بودن اسپری کلداماریس، این فرآورده به صورت منحصر به فردی باعث شکل‌گیری یک غشاء رطوبی بر روی مخاط بینی می‌گردد. بدین صورت کاربرد این محلول باعث ایجاد یک لایه محافظتی فیزیکی در برابر محرک‌های خارجی بر روی مخاط بینی می‌گردد که می‌تواند به عنوان درمان حمایتی مورد استفاده قرار گیرد. این لایه رطوبی ویسکوز ویروس‌های سرماخوردگی را به دام می‌اندازد، آنها را غیر فعال نموده و از انتشار آن‌ها در مخاط بینی جلوگیری می‌نماید. اگر این اسپری قبل از مواجهه با ویروس سرماخوردگی مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند به صورت چشمگیری باعث کاهش شانس ابتلا به سرماخوردگی گردد. اگر در صورت بروز اولین علائم سرماخوردگی مورد استفاده قرار گیرد اسپری کلداماریس پروفیلاکتیک می‌تواند به صورت چشمگیری باعث کاهش شدت علائم سرماخوردگی و کوتاه شده دوران ابتلا به آن گردد.
از آنجائیکه یُتا-کاراژینان iota-Carrageenan یک مهارکننده قوی عفونت‌های رینو ویروسی می‌باشد، کلداماریس پروفیلاکتیک جهت پیشگیری و درمان ضد ویروسی در سرماخوردگی و آنفولانزا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کلداماریس پروفیلاکتیک جهت مرطوب نگه داشتن مخاط بینی و ممانعت از خشک شدن آن، بویژه در فصول سرد و آلوده، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآورده در حضور سرماخوردگی اثر ضد ویروسی (آنتی وایرال) از خود نشان می‌دهد.

خشکی و التهاب مخاط بینی می‌تواند ناشی از آلاینده‌های روتین (ذرات معلق) در هوای تنفسی (که این مورد در حال حاضر ذرات معلق و خشکی هوا در کشور ما مساله روزمره شده است) و یا حضور مستمر در محل های پر تجمع با رطوبت کم مانند اتوبوس، قطار، هواپیما، مترو و یا محل‌های سر بسته گرم با دستگاه‌های تهویه (که اکثراً خود آنها باعث خشکی هوا می‌گردند) مثل میهمانی‌ها، جلسات، کلاس‌ها و مدارس ، آموزشگاهها، بانک‌ها و یا مکان‌های زیارتی، باشد. هر دو دسته عوامل موثر یعنی آلاینده‌ها و یا خشکی هوا (به دلایل یاد شده) موجب خشکی مخاط بینی و متعاقب آن بروز سایر عوارض و بیماری‌های ثانویه ناشی از خشکی مخاط بینی می‌گردند.

باید مد نظر داشت که مخاط بینی در حالت طبیعی و نرمال خود مانند یک فیلتر عمل کرده و این آلاینده‌ها و ذرات را به دام می‌اندازند و مانع از انتقال آن‌ها به دستگاه تنفسی تحتانی می‌گردند. این پروسه، زمانی می‌تواند صورت پذیرد که مخاط بینی سالم و مرطوب باشند و سلول‌های اپتیلیوم مخاط در اثر خشکی زیاد هوا و آلاینده‌ها آسیب ندیده باشند، در غیر اینصورت عملکرد این فیلتر متوقف می‌گردد و تمام ذرات درشت و آلاینده‌های موجود در هوای تنفسی به دستگاه تنفسی تحتانی انتقال مییابند و ممکن است در طولانی مدت باعث بیماری‌های مزمن تنفسی گردند. رطوبت فیزیولوژیک مخاط به صورت طبیعی باعث حمایت و تقویت سد دفاعی بدن در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌گردند. پایه اصلی اسپری کلداماریس محلول آب نمک می‌باشد که کارژلوز موجود در آن اولاً باعث می‌شود که این رطوبت مخاط بینی به مدت طولانی‌تر در سطح مخاط باقی بماند، مضاف بر اینکه کارژلوز باعث جلوگیری از شیوع و ازدیاد ویروس سرماخوردگی در سلول‌های اپتیلیوم مخاط بینی و جذب آن‌ها می‌گردد.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
به اشتراک بگذارید