آب پنیر

آب پنیر و آب ماست و معجزات آن برای سلامتی بدن انسان

ما با مواد لبنی ای چون ماست،خامه،پنیر و… آشنایی داریم. اما این بار قصد داریم شما را با مواد دیگری آشنا کنیم : آب ماست و آب پنیر. هنگامی که ماست یا پنیر تهیه می کنید شاید متوجه آب زرد رنگی شده باشید و آن را دور ریخته باشید. این ماده در واقع سرم یا قسمت مایع شیر است. زمانی که شیر بریده می شود به دو قسمت مایع و جامد تبدیل می شود که این قسمت مایع، همان آب ماست یا پنیر است. معمولا موقع درست کردن پنیر یا ماست خانگی از این ماده بسیار تولید می شود و افراد بی خبر از مزایای آن : مواد معدنی و انواع ویتامینها، آن را دور می ریزند و به بخش جامد که حاوی اسید لاکتیک و پروتئین هاست، اکتفا می کنند. املاح موجب در آب ماست و آب پنیر برای برخی افراد ضروری است و مشکلات بسیاری را برای مثال در سالمندان می تواند از بین ببرد. به ندرت در طبیعت می توان چنین ماده ای با چنین خواصی یافت. امروزه در کشورهای توسعه یافته تحقیقات بسیاری روی این ماده صورت گرفته و انواع گوناگون آن به شکل قرص، مکمل، پودر و نوشیدنی در دسترس عموم قرار می گیرد.

مکمل آب پنیر
مکمل آب پنیر

طرز تهیه آب پنیر : یک لیتر شیر طبیعی را به مدت 20 دقیقه بجوشانید و سپس اجازه دهید تا ولرم شود. سپس یک استکان سرکه ( خرما یا انگور) و یا حتی آبلیمو به شیر اضافه کنید. به مدت 1-2 ساعت ظرف را کنار بگذارید تا دلمه شود. شیر دلمه بسته را داخل کیسه پارچه ای بریزید و آبی که از آن خارج می شود، همان آب ماست یا پنیر است که در ظرفی جدا می توانید نگه داری کنید. ( بهترین نتیجه در پی استفاده از سرکه ی خرما حاصل می شود.) می توانید میزان شیر را زیاد کنید و آب پنیر بیشتری برای یک هفته داشته باشید. برای نگه داری آب پنیر از ظروف فلزی استفاده نکنید زیرا این ماده اسیدی است. آب تهیه شده به هنگام درست کردن ماست نیز خواص آب پنیر را دارد که با استفاده از پارچه ، می توان از ماست جدا کرد.

خواص درمانی :

 • این ماده مقادیر بالایی املاح باکتری دارد که موجب می شود غذا راحت هضم، حرکات دودی روده تحریک و دفع راحتتر شود. مدفوع به شکل نیمه اسهالی می شود و یبوست از بین می رود.در نتیجه موجب کاهش وزن خواهد شد. برای رسیدن به نتایج بالا، پیش از خوردن وعده غذایی، یک لیوان آب پنیر میل کنید.
 • طبق تحقیقات انجام شده روی مبتلایان به دیابت نوع دو، مصرف این ماده موجب ترشح انسولین و تنظیم و کاهش قند می شود.
 • آب پنیر میزان یونهای کلسیم، پتاسیم و منیزیم را در بدن بالا می برد و باعث تنظیم فشار خون و البته کاهش آن در افراد مبتلا به پرفشاری خون می شود.
 • استفاده از آب پنیر برای ورزشکاران نیز مفید است زیرا هم شامل آب است هم املاح و کربوهیدراتها و می تواند مانند یک مکمل عمل کند.
 • این ماده مکمل مناسبی برای سالمندانی است که دچار بواسیر در اثر نامنظم شدن گوارش شده اند.
 • آب پنیر دارای اثر آنتی اکسیدانی است که باعث کاهش ترکیبات اکسیده شده می شود و این اثر در مدت مصرف حداقل دو هفته، مشاهده می شود.
 • آب پنیر برای رشد و تقویت استخوانها بسیار مفید است زیرا مقادیر بالایی مواد آلی و معدنی دارد.
 • این ماده موجب می شود که سیستم ایمنی بدن قوی شود. زیرا حاوی اسید آمینه هاییست که در تولید لنفوسیتهای t که نقش مهمی در دفاع از بدن دارند، کمک می کند. در نتیجه بافتهای بدن کمتر تحلیل می روند سطح سلامتی افزایش می یابد و فرآیند بهبودی پس از بیماری، تسریع می شود.
 • این ماده برای افرادی که از خوردن پروتئین منع شده اند مفید است زیرا مقدار چربی و پروتئین آن پایین است. میزان مواد معدنی مانند کلسیم و ویتامینهایی مانند B2 و B6 در آن زیاد است.برای مصرف بهتر است قبل از صبحانه و شام یک لیوان میل کنید.
 • این ماده برای دفع سنگ کلیه و صفرا مفید است. زیرا بخش زیادی از آن آب است میزان کلسیم و پروتئین آن باری برای کلیه نیست. مدر است و موادی چون اگزالات و اسید اوریک را دفع می کند. ( مواد تشکیل دهنده برخی از سنگهای کلیه.) آب پنیر به دلیل اسیدی بودن و حالت ملین، باعث درمان و از بین رفتن سنگهای صفرا در مراحل ابتدایی می شود.
 • آب پنیر بدن را از بلغم پاکسازی می کند و برای افرادی که دچار تورم مفاصل ناشی از بلغم می شوند، در بلند مدت مفید است.

احتیاط : افرادی که دچار سندرم روده تحریک پذیر IBS و کولیت هستند نباید آب پنیر استفاده کنند. این ماده حاوی لاکتوز است و افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز نیز از مصرف آن منع می شوند. هر چند مصرف این ماده برای بدن لازم است اما به ازای هر دو هفته، لازم است یک هفته مصرف آن قطع شود تا دچار تنبلی روده نشوید!

 منبع : حکیم تهرانی

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
به اشتراک بگذارید