تأثیرات مثبت ورزش در دوران قاعدگی

هیچ دلیل قاطعی وجود ندارد که قاعدگی بر عملکرد بدنی تأثیر منفی داشته باشد. در برخی خانم‌ها به علل مختلف مانند علل روانی، ایجاد اختلالات و علائم شدید در زمان قاعدگی مانند درد، ضعف شدید و یا علائم پیش قاعدگی مانند سردرد، علائم گوارشی، ممکن است در عملکرد جسمی‌شان در زمان قاعدگی اختلال ایجاد شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که تمرینات ورزشی می‌تواند در کاهش درد قاعدگی مؤثر باشد. در یک مطالعه درد قاعدگی در زنان دانشجو وقتی که به مدت یکسال تحت تمرینات جسمانی قرار گرفتند تا ۵۵٪ کاهش یافت. از طرف دیگر انجام تمرینات سبک می‌تواند در جلوگیری و تسکین درد قاعدگی مفید باشد. انجام منظم این تمرینات باعث بهبود گردش خون در ناحیه شکم، افزایش قوام عضلات شکم و انعطاف‌پذیری ناحیه کمر و لگن و انبساط عضلانی ناحیه لگن می‌گردد.

تمرینات منظم ورزش دارای فواید مشابهی در زنان و مردان است یعنی کاهش فشار خون، پائین آوردن تعداد ضربان قلب و کاهش درصد چربی بدن که تمامی این موارد به پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند. به علاوه، ورزش‌های توأم با اعمال وزن روی بدن، سبب تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان بخصوص در خانم‌ها می‌گردد.

بنابراین ورزش برای خانم‌ها حتی در برخی مراحل مانند قاعدگی، یائسگی، پس از زایمان و… نه تنها ضرری ندارد بلکه بسیار مفید است و حتی خانم‌های ورزشکار با قرار گرفتن در این مراحل نیازی به تغییر و یا قطع فعالیت‌های ورزشی‌شان ندارند.

ورزش و قاعدگی

بدنسازی در دوران قاعدگی

دکتر عابدی یکتا: بدنسازی یکی از ورزش‌هایی است که انجام آن به خانم‌ها توصیه می‌شود. این ورزش هم به صورت کار با دستگاه و هم در قالب حرکات ورزشی بدون دستگاه انجام می‌شود. در دوره قاعدگی منعی برای ورزش کردن و حتی انجام حرکات بدنسازی وجود ندارد و حتی کم نیستند خانم‌هایی که در دوره قاعدگی قهرمان رشته‌های ورزشی شده‌اند اما از آن‌جا که توزیع آب در بدن در این دوره متفاوت از دیگر روزهای ماه است، خانم‌هایی که قصد ورزش در این چند روز را دارند، باید میزان آب بیشتری مصرف کنند. تنها کسانی که محدودیت‌هایی در انجام این حرکات دارند سالمندان هستند که باید با وزنه‌های سبک‌تر ورزش را انجام دهند. خانم‌هایی که نمی‌خواهند حجم عضله‌شان زیاد شود و تنها به دنبال این هستند که عضلات‌شان قدرت و قوام بیشتری بگیرد، بهتر است این حرکات را با وزنه‌های سبک‌تر اما با تکرار بیشتر انجام دهند.

دکتر برجیس: شاید دمبل زدن سلامت جسم همه خانم‌ها را تهدید نکند اما کسانی که عضلات کف لگن ضعیفی دارند و با حرکات ورزشی منظم این عضلات را تقویت نمی‌کنند، بهتر است از حرکات ورزشی که با دمبل انجام می‌شود، پرهیز کنند. چنین حرکاتی به داخل شکم فشار می‌آورد و مجرای ادرار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ورزش و قاعدگی

اثرات ورزش روی قاعدگی

اختلالات قاعدگی از جمله تأخیر در شروع آن، فقدان اولیه و ثانویه، افزایش فاصله بین دو سیکل قاعدگی و فقدان تخمک گذاری هستند. به عنوان مثال، فقدان قاعدگی در 3 تا 5 درصد کل جمعیت رخ می‌دهد، اما در 15 تا 60 درصد زنان ورزشکار مشاهده می‌شود که از جمله علل آن، وزن پایین بدن، از دست دادن سریع وزن، شروع سریع ورزش‌های سنگین، تغذیه ناکافی در مقایسه با احتیاج به انرژی و وجود استرس‌های فیزیکی و روانی است.
در صورت فقدان قاعدگی به مدت طولانی، خطر کاهش تراکم استخوانی و ایجاد پوکی استخوان زودرس وجود دارد. به نظر می‌رسد سایر اختلالات قاعدگی خانم‌ها هم در کاهش تراکم استخوان در درازمدت مؤثر باشند.

ورزش و قاعدگی

آیا ورزش درخون‌ریزی قاعدگی مؤثر است؟!

حتماً شما همه متوجه این موضوع شده‌اید که حرکت بیشتر، خون‌ریزی را هم افزایش می‌دهد. در واقع ورزش سبب خون‌ریزی بسیار شدید و بعد از آن خستگی و بی‌هوشی و کم‌خونی نمی‌شود. میزان خونی که شما هر ماه از دست می‌دهید به یک میزان است و تنها وقتی حرکت و جنبش بدنی شما بیشتر می‌شود به دلیل آنکه ضربان قلب و جریان خون تندتر می‌شود، احساس می‌کنید خون‌ریزی شما نیز شدت پیدا کرده است، در حالی که میزان خون از دست رفته یکسان است. پس نگران نباشید و با آسودگی به ورزش خود ادامه دهید.

ورزش شدید، سیکل ماهیانه را مختل می‌کند

انجام ورزش‌های شدید می‌تواند بر سیکل ماهانه تأثیر بگذارد. در واقع میزان ترشح هورمون استروژن رابطه مستقیمی با میزان بافت چربی در بدن دارد. وقتی ما کالری زیادی می‌سوزانیم، میزان ترشح استروژن کاهش چشمگیری یافته و در نتیجه ترتیب عادات به هم می‌ریزد و حتی گاهی به طور کل قطع می‌شود. البته فقط ورزش مسبب بروز اختلال در قاعدگی نیست.

استرس و رژیم غذایی خیلی سخت هم می‌تواند همین آثار را بر سیکل ماهانه داشته باشد. به همین دلایل است که معمولاً ورزش‌کاران قاعدگی منظمی ندارند. اما این موضوع آن‌قدرها هم مهم نیست و قدرت باروری را کاهش نمی‌دهد اما بی‌نظمی طی ماه‌ها در اثر به هم خوردن تعادل هورمونی است و باید حتماً در رابطه با آن با پزشک مشورت کند.

ورزش و قاعدگی

ورزش درد را کاهش می‌دهد

برخلاف آنچه عموم مردم تصور می‌کنند، درد دوران قاعدگی با ورزش افزایش پیدا نمی‌کند. در افرادی که درد شدید دارند حتی با خوابیدن در رختخواب هم این درد ادامه می‌یابد. درد دوران قاعدگی به دلیل ترشح ترکیباتی است که سبب انقباض رحم، ماهیچه‌های کمری و شکمی می‌شود. همچنین این ترکیبات حساسیت اعصاب را بالا برده و سبب افزایش جریان خون در زیر شکم می‌شود. با ورزش کردن چون اکسیژن بیشتری به ماهیچه‌ها می‌رسد، میزان انقباض و در نتیجه دردها کاهش می‌یابد.

راز ورزش کردن در طول این دوره، این است که به‌تدریج شروع کرده و قبل از ورزش ابتدا با حرکات کششی خودتان را گرم کنید و از بلند کردن وزنه‌های سنگین و خسته کردن بیش از حد خودتان خودداری کنید. بدین ترتیب با انجام تمرینات سبک، علائم قاعدگی به حداقل خواهند رسید. در ادامه، چند تمرین مناسب برای خانم‌ها در زمان عادت ماهانه، معرفی شده است؛

بهترین حرکات ورزشی دوران قاعدگی:

 • پیاده روی

مناسب‌ترین تمرین در زمان عادت ماهانه، برای اینکه احساس راحتی داشته باشید، کاردیوی کم شدت است. دلیلش این است که این نوع تمرین، عضلات شما را حرکت داده و ضربان قلب‌تان را هم افزایش می‌دهد. اگر شدیداً احساساتتان تغییر کرده است، می‌توانید این تمرین را در هوای آزاد انجام دهید. یک پیاده روی سریع در محله، شما را شاداب و سرزنده کرده و ذهنتان را آرام خواهد کرد.

 • دوی آرام

اگر احساس بی قراری و نفخ می‌کنید، همیشه ایده خوبی است که یک دوی تفریحی آرام انجام دهید. اما بسیار مهم است که به یاد داشته باشید بیشتر از توانایی‌تان به خود فشار نیاورید. بدانید که چه زمانی باید تمرین را متوقف کنید تا بیش از حد به بدنتان فشار نیاورید. دویدن، یک تمرین عالی برای افزایش گردش خون و افزایش سوخت و ساز بدن‌تان در این دوره است. همچنین، یک راه عالی برای افزایش سطح انرژی شماست. همیشه قبل از دویدن، مقدار زیادی آب بنوشید.

 • ایروبیک

ایروبیک، یک تمرین عالی در زمان عادت ماهانه است، چرا که به شما کمک می‌کند عرق کنید و در حین انجام آن به شما خوش هم می‌گذرد! انجام ایروبیک حتی برای نیم ساعت، تضمین خواهد کرد که کیفیت تمرین‌تان را کاهش نمی‌دهید و قطعاً احساس می‌کنید که با این تمرین کم شدت، سطح انرژی‌تان افزایش یافته است.

 • پلانک

پلانک، یک تمرین فوق‌العاده در طول دوره‌های پریود شماست، زیرا باعث می‌شود که کل بدن‌تان، یک تمرین شدید انجام دهد، بدون آنکه مجبور باشید تلاش اضافه کنید! تمام کاری که باید انجام دهید، این است که رو به شکم دراز بکشید و سعی کنید تنها با تکیه دادن ساعد و انگشتان پاهای‌تان به زمین، بدنتان را بالا و ثابت نگاه دارید. برای چندین لحظه در این وضعیت بمانید، سپس تمرین را تکرار کنید.

 • تمرینات شکم

انجام تمرینات شکم در زمان عادت ماهانه، یک راه عالی برای شل کردن عضلات شکم است. ممکن است فکر کنید که انجام دراز نشست زیان بار خواهد بود، اما در واقع به تسکین دردی که به خاطر گرفتگی عضلات شکم‌تان احساس می‌کنید، کمک می‌کنند!

قاعدگی و ورزش

سیلانک

سیلانک نام داروئی ضد اضطراب است که جدیدا ساخته شده و اثرات خیره کننده‌ای در پیشرفت برخی ورزشکاران از خود نشان داده است

این دارو موجب افزایش اثر ژنی انسولین در سلول‌های بدن انسان می‌شود.

سیلانک اولین بار در روسیه کشف شده و ساختمانی شبیه به پپتاید دارد.

در حال حاضر جزو مواد ممنوعه نیست و موجب افزایش توانائی بدن انسان می‌شود.

مدت مصرف ده روز است و روزانه سه بار و همچنین اثرات دیگری نیز بر روی بدن دارد به مانند :

 • افزایش سطح هوشیاری
 • تقویت فکر و قدرت خلاقیت
 • افزایش لذت از تمرین سنگین و قدرتی

سیلانک باید در دمای 2 تا 8 درجه و در یخچال نگهداری شود. البته نباید فریز شود، البته از زمان تولید تا هنگامی‌که مایع داخل ویال اافه نشده، به مدت سه ماه در دمای عادی اتاق قابل نگهداری است.

نوع تزریق زیر جلدی یا داخل عضلانی است. البته شرکتهای سازنده، محل تزریق و نوع تزریق را بشکل داخل عضلانی در سرشانه و پا توصیه کرده‌اند و برای چربی سوزی، زیر پوست شکم.

باید یک دوره انرا بین 15 تا 20 روز مصرف کرد.

هر ویال 10 میلیگرمی با دو میل مایع مخصوص به آرامی مخلوط می‌شود و روزانه میتوان حجمی معادل 10 واحد از سرنگ انسولین را مصرف نمود.

اگر ویال، پنج میلیگرمی باشد و با دو میل مایع مخصوص مخلوط گردد، روزانه حجمی معادل 20 واحد از سرنگ انسولین باید مصرف گردد.

هنوز اثرات منفی این دارو اعلام نشده و بهتر است از مصرف آن اجتناب کرد.

گردآورنده : ال-نادری

 

 

فرزین جباری هیچگونه تائیدی بر تاثیرات مثبت این دارو ها و محصولات ندارد و این مطالب از سایت های خارجی ترجمه شده است. شرکت های سازنده پاسخگوی سوالات ما در مورد دوپینگ تست آن و عوارض بر روی بدن انسان نبوده اند و این مطالب فقط در جهت مطالعه و تحقیق می باشند.

پوما

اولین دوره مسابقات جام پوما با حضور جمع کثیری از علاقمندان برگزار شد،

تعداد شرکت‌کننده‌ها به قرار زیر بود: در دسته منهای 172، چهل و نه نفر، دسته قدی منهای 175، بیست و هفت نفر، دسته منهای 178، سی و سه نفر، منهای 181، سی و دو نفر ، باضافه 181، سی و شش نفر

این مسابقه در سالن میلاد مجموعه نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به خوبی برگزار شد. در دسته اول، حضور سپهر حاج قربانی، قهرمان اولین دوره مسابقات فیزیک، نائب قهرمان جام کارگری، قهرمان جام الماس و حسین عبدی ورزشکار جا‌مانده از مسابقات آسیائی 2016 چین به چشم می‌خورد که در کنار چهل و هفت نفر دیگر، رقابت داغی را ایجاد کرد. که در پایان، سپهر موفق به کسب مقام قهرمانی شد. در این دسته، به نظر، ملاک داوران استایل، برجستگی و حجم محدود، همراه با عمق نسبی عضلات بود و بدین ترتیب نفرات زیر مقام دوم تا ششم را کسب کردند: حسین خلیق، شایان هوشیار، محمد الیکائی، بهرام ذوالقدر، حسین عبدی و تماشاگرانی که با نظر داوران مخالف بودند از نتیجه رضایت نداشتند! البته نحوه فیگور‌گیری سپهر بسیار ستودنی بود.

در دسته دوم سیاوش فتاح که دو بار آورال مسابقات کشوری شده بود با اقتدار قهرمان شد و نفرات زیر دوم تا ششم شدند: احسان کیان، امید اسکندری، مهدی سمنانی، نوید دودانگه، رامتین نادری.

در دسته سوم مهدی شرافت اول شد و مقام آورالی را نیز کسب نمود، نتایج این دسته، از نفر دوم تا ششم: حمید غنی نیا، سید مصطفی سید حسینی، ایوب بسامی، علیرضا میرابی، یونس فلاح.

نتیجه دسته منهای 181، نفر اول تا ششم: سید مهران کامران. خداداد شفیع پور، علیرضا نوری، امیر حسین عباد، حمید صولتی، سید شایان نیرومند.

دسته باضافه 181، نفرات اول تا ششم به ترتیب: حمید ضیائی، بهنام شیرازی، حمیدرضا رضوانی، میلاد زارع، الله یار صالح، جمال عسگریان.

گزارش توسط: ح معصوم نژاد.

حمید لکزایی

حمید لکزایی در مسابقات آسیائی 2016 چین، آورال شد.

حمید که سال 92 در مسابقات کشوری اصفهان، در وزن 85 کیلو ، بعد از مهرداد محمدزاده ، دوم شده بود، در مسابقات آسیائی 2015 در وزن 90 کیلو دوم شد، به نظر میاید هر چه به وزن عضلاتش اضافه کند بی‌رقیب‌تر می‌شود، چندی است که برخی مسابقات بین‌المللی در رشته بدنسازی با تعداد ورزشکار کم شرکت می‌کنند.

ولی وقتی ورزشکاری آورال می‌شود یعنی از سد قهرمانان اوزان دیگر که اکثرا ایرانی هم هستند عبور کرده و به همین جهت این مقام بسیار بسیار با ارزش و ستودنی است. لکزائی در مسابقات آسیائی 2016 چین، در بخش آورالی، با محسن محمودی، مهدی مصطفی لو، مهدی قنواتی، سعید معمر، میثم کشوری و روح‌الله میرحسینی رقابت کرد و موفق به کسب این عنوان با ارزش شد.

در حال تکمیل است این نوشته…

بدنسازی

پنجاهمین دوره مسابقات آسیائی در هتل جیوها پکن با حضور 19 کشور برگزار شد، تا بدنسازی ایران، بار دیگر اقتدار خود را نمایش دهد.

تغییرات در لحظه‌های آخر، مشکل پاسپورت احسان خواجوی نماینده 60 کیلو کشورمان او را با بدشانسی مواجه کرد تا در عین شایستگی، یک مدال با ارزش برای خود و تیم ایران کسر شود، دومین تغییر توسط مربیان تیم ملی (یوسف کریمی و وحید اکبرزاده) ایجاد شد بدین شکل که حمید لکزائی به وزن مثبت 100 آمد.

در مسابقات فیزیک، امیر حسین سلمانیان (اهل آمل) از دور مسابقات حذف شد. گویا هنوز برخی از افرادی که در این رشته سری از سرا در می‌آورند، هنوز با ملاکهای داوری و… آشنا نیستند. ملاک داوری در این مسابقات، تناسب و زیبائی بدن بر طبق اصول فیزیک بود و به کات بیشتر رای نمی‌دادند.

در این مسابقات موافت شد به درخواست ناصر پور علی فرد (رئیس فدراسیون بدنسازی) که امتیازات تیمی آقایان با ورزشکاران خانم، جدا محاسبه شود، ولی آنان همچنان امتیازات مردان را در یک رشته محاسبه نکردند، بطوری‌که نتایج مجموع رشته‌های فیزیک و کلاسیک و بدنسازی و فیتنس و … را مد نظر قرار دادند.

در این دوره از مسابقات، امید جبلی موفق به کسب عنوان نایب رئیسی کمیته داوران فدراسیون جهانی شد. که تا به حال، این بالاترین مقام داوری فدراسیون جهانی است که به یک ایرانی تعلق گرفته.

مسابقات کلاسیک آسیا 2016 پکن چین: با شرکت تیم سه نفره ایران متشکل از محمد قاسمی، وحید بادپی، آرمان رضوانی. که رضوانی در دسته منهای 168 قهرمان، وحید بادپی در دسته منهای 175 دوم شد، و محمد قاسمی در دسته قدی 181، طلا گرفت. در دسته به اضافه 181، سه شرکت کننده حاضر بودند که متاسقانه ایران نماینده‌ای نداشت. در این مسابقات، آورالی کلاسیک به ورزشکار چینی رسید.

بدنسازی

تعداد شرکت‌کننده برخی از اوزان دور از انتظار بود و این نشان می‌دهد که استقبال از مسابقات بدنسازی، کم کم رو به کاهش است!!

وزن 85 کیلو: چهار نفر، وزن 90 کیلو سه نفر، وزن 95 کیلو سه نفر، وزن 100 کیلو چهار شرکت‌کننده و وزن بالای 100، سه ورزشکار!!! ولی با حضور ورزشکاران چینی در اوزان پائین‌تر، شرکت‌کننده‌های هر وزن بیشتر به نظر رسید.

 • محسن محمودی در وزن 70 کیلو ، اول
 • مهدی مصطفی‌لو، اول
 • مهدی قنواتی، در وزن 85 کیلو، اول
 • سعید معمر، در وزن 90 کیلو، اول
 • میثم کشوری در وزن 95 کیلو، اول
 • در دسته 100 کیلو، روح‌اله میرحسینی اول / آیت نجد‌باقری سوم
 • +100 کیلو: حمید لکزائی اول / رمضان قتبرلو دوم
 • رقابت آورالی: با ده شرکت‌کننده طلائی، که هفت نفر آنان ایرانی بودند، با قهرمانی و آورالی حمید لکزائی به پایان رسید.

با توجه به دریافت 9 مدال طلا و 2 نقره در مسابقات بدنسازی و کلاسیک، کاروان ایران از نظر تیمی، دوم شد!!!

گردآورنده: ح معصوم نژاد.

استروژن

استروژن چیست؟

هنگامی که هورمون های بدن شما تنظیم باشند، بدن شما به درستی کار می کند اما هنگامی که توازن هورمون ها به هم بخورد، ممکن است دچار مشکلاتی شوید.
استروژن با عنوان هورمون زنانه شناخته می شود و تستسرون با عنوان هورمون مردانه شناخته می شود. اگرچه هر هورمون با جنسیت خاص خود شناخته می شود، هر دو هرمون هم در مردان و هم در زنان یافت می شوند. به طور میانگین زنان استروژن بالاتر و مردان تستسترون بالاتری دارند.

آروماسین داروی مهار کننده سنتز استروژن و کنترل استروژن است. این محصول در بانوان برای درمان سرطان سینه بکار می‌رود .

در مردان ورزشکار نیز برای افزایش کارائی حجمی و کات استروئیدهای آبدار با اثر آندروژنی بالا و یا با دزاج مصرف زیاد، توسط پزشکان تجویز می‌گردد، پزشکان مصرف آروماسین را با غذا توصیه میکنند چون هضم و جذب آن بهتر میشود، مکانیزم دفع آن از ادرار و مدفوع است و نیمه عمر آن 24 ساعت است، عوارض آن شامل اختلالات گوارشی، خستگی یا بی خوابی، اِدم محیطی است.

از آنجائیکه تنوع استروئیدها زیاد نیستند و سال‌هاست که استروئید جدیدی به بازار معرفی نشده به همین دلیل مصرف استروئیدها با دزاج زیادتر رواج بیشتری یافته و به همین دلیل پوشاندن عوارض آنها بیشتر مورد اهمیت قرار گرفته، مصرف کنندگان برخی از انواع استروئید که عوارضی همچون آبدار شدن، و ایجاد توده زیر نوک سینه را تجربه کرده‌اند به دنبال روشی هستند که این مشکل را برطرف کنند. گرچه همه استروئیدها این خاصیت نامطلوب را ندارند و عده‌ای با مصرف هر استروئیدی، عوارض استروژنی مشاهده نمی‌کنند، ولی باز هم این نکته بسیار مهم، مورد توجه است.

استروژن هورمون بسیار مهمی هم در زنان و هم در مردان است. میزان بالای استروژن می تواند موجب علائم مختلفی شود و ریسک ابتلا به بیماری های مختلفی را افزایش دهد.

 

فرزین جباری هیچگونه تائیدی بر تاثیرات مثبت این دارو ها و محصولات ندارد و این مطالب از سایت های خارجی ترجمه شده است. شرکت های سازنده پاسخگوی سوالات ما در مورد دوپینگ تست آن و عوارض بر روی بدن انسان نبوده اند و این مطالب فقط در جهت مطالعه و تحقیق می باشند.

تیروئید
کم‌کاری یا پرکاری تیروئید با علائمی خاموش و پنهان همراه است که بهتر است افراد از آن باخبر باشند. غده تیروئید با انتشار هورمون‌های بسیار مهم در بدن سوخت و ساز و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. علائم عملکرد ضعیف این هورمون بسیار خاموش و پنهان است و در بسیاری موارد با علائم بیماری‌های دیگر همپوشانی دارد.
 این غده حیاتی در گردن شما قرار دارد و بسیاری از سطوح سلامتی شما را کنترل می کند. بیایید بررسی عمیق تری انجام دهیم و ببینیم چه نشانه هایی از اختلال در عملکرد تیروئید خبر می دهند.

علائمی که نشان می دهد عملکرد تیروئید شما مشکل دارد

استخوان های ضعیف
اگر استخوان های ضعیفی دارید، تیروئید خودتان را چک کنید. عملکرد غیر نرمال تیروئید می تواند غلظت مواد معدنی استخوان را کاهش دهد. کلسیم سروم معمولا” با هایپوتیرویدیسیم در رنج نرمال خواهد بود، اما خارج از بازه بهینه عملکردش قرار خواهد گرفت.

مشکلات روده ای
عملکرد پایین تیروئید می تواند حرکات روده ای را کاهش دهد، موضوعی که برای سلامت گوارش حیاتی است. توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی نیز با اختلال عملکرد تیروئید به مشکل می خورد. عملکرد سالم تیروئید التهاب روده را کنترل می کند و عملکرد پایین تیروئید به زخم معده و سندرم روده ارتباط داده می شود.

ضعف در رابطه جنسی
بسیاری فکر می کنند از بین رفتن میل جنسیشان به دلیل بالا رفتن سن است. در حالی که ممکن است علامت یک مشکل هورمونی باشد. عملکرد تیروئید روی متابولیسم استروژن و تستوسترون در بدن تأثیر دارد. هایپوتیرویدیسیم به اختلال نعوظ در مردان مرتبط است و در هر دو جنس مرد و زن، میل جنسی را کم می کند.

بالا رفتن وزن
حتما” شما هم از کسی شنیده اید که آب هم بخورم باز چاق می شوم! وقتی هورمون تیروئید شما پایین باشد (کم کار)، بدن توانایی کمتری برای سوزاندن چربی دارد و این شما را در برابر کاهش وزن مقاوم می کند. حتی سال ها رژیم های غذایی و ورزش هم نمی تواند این مشکل را رفع کند
بالا رفتن وزن دلیل به وجود آمدن مشکلات شما نیست، بلکه نشان از مشکل تیروئید است که به آن پرداخته نمی شود. برای از دست دادن وزن باید اول در وضعیت سلامت باشید، نه برعکس. وقتی از نظر هورمونی در شرایط سالم و نرمال قرار گرفتید، آن موقع کاهش وزن هم یک پروسه طبیعی خواهد بود.

انرژی کم
در کنار کم کردن توانایی شما در چربی سوزی، هایپوتیرویدیسیم سطح انرژی شما را هم کاهش می دهد.

علائمی که نشان می دهد عملکرد تیروئید شما مشکل دارد

مشکلات قند خون
وقتی بدن شما تیروئید کمی دارد، توانایی بدن شما برای جذب گلوکز یا قند خون را کاهش می دهد. برای ساخت ATP (آدنوزین تری فسفات) درون سلول، نیاز به گلوکز دارید، ATP سوخت درون سلولی شماست. علارغم متابولیسم کند گلوکز، بسیاری از کسانی که هورمون های تیروئید کمی دارند یعنی تیروئید آن ها کم کار است،می توانند دچار هیپوگلیسمی شوند، یعنی افت قند خون. (قند خون پایین، به عنوان هیپوگلیسمی معروف است)
چون سلول ها گلوکز های مورد نیازشان را دریافت نمی کنند، حتی با آزماش قند خون نرمال همچنان می تواند افت قند خون را احساس کنید. این چرخه معیوب اختلال تیروئید می تواند منجر به سندرم متابولیک یا مقاومت انسولین شود.

کلسترول و تری گلیسیرید بالا
سطح پایین هورمون تیروئید، سوخت و ساز کلسترول را نیز کاهش می دهد که منجر به افزایش سطح کلسترول و تری گلیسیرید می شود. کلسترول بالا یک عامل ضعیف برای بالا رفتن ریسک حمله قلبی و سکته است، اما تری گلیسیرید می تواند مستقیما” یک عامل اصلی برای افزایش ریسک این بیماری ها باشد.

خستگی آدرنال
وقتی دچار هیپوتیرویدیسیم می شوید، به چرخه هیپوتالاموس، هیپوفیز و آدرنال فشار وارد می شود. به خاطر کمبود گلوکز و انرژی وارد شده به سلول، آدرنال مغزی کورتیزول بیشتری ترشح می کند تا انرژی بیشتری به سلول ها برسد. این سلامتی هورمونی شما را بیشتر زیر خطر می برد و منجر به اختلال این چرخه یا خستگی آدرنال می شود.
کیسه صفرا و کبد درست کار نمی کنند
کیسه صفرا و کبد شما خیلی خوب کار نخواهند کرد. کارکرد نامناسب این دو عضو توانایی بدن شما برای دفع توکسین را کاهش می دهد و خطر بیماری کبد پر چرب را افزایش می دهد. این مسئله اختلال در دفع توکسین در بیماران تیروئیدی بسیار مسئله شایعی است.

ریزش مو
همانطور که گفتیم تیروئید روی متابولسیم و جذب مواد مغذی تأثیر دارد، بنابراین وقتی اختلال تیروئید دارد، احتمالا” دچار ریزش مو می شوید. مطمئن شوید برای سلامت مویتان، تیروئیدتان درست کار می کند.
علائمی که نشان می دهد عملکرد تیروئید شما مشکل داردعدم توازن هورمون استروژن
استروژن به شکل متابولیتی تولید می شود: استرون، استرادیول و استریول. توازن استروژن برای سلامت شما حیاتی است. وقتی تیروئید شما خوب کار نمی کند، نرخ متابولیک استروژن شما به هم خواهد خورد.

مشکلات مغزی
هیپوتیرویدیسیم با ترشح بد انتقال دهنده عصبی در ارتباط است و ریسک مشکلات ذهنی مانند افسردگی و اضطراب را افزایش می دهد. به این خاطر است که اثرات گیرنده های تیروئیدی در مغز نیز یافت شده. یک مطالعه در ۲۰۱۴ نشان داد، کسانی که افسردگی دارند، دچار اختلال تبدیل تیروئید بیشتری هستند.
گرم یا سرد بودن همیشگی
وقتی سطح هورمون تیروئید شما پایین است در کنترل دمای بدن شما تأثیر می گذارد. می تواند باعث شود، همیشه احساس سرما کنید، یا این که شب ها عرق کنید و گرمای ناگهانی به سراغ شما بیاید.

حالا باید چه کنید؟
همانطور که دیدید، برای سالم بودن عملکرد درست تیروئید بسیار مهم است. خیلی از مردم به طور غریزی می دانند که علارغم نتیجه آزمایش سالم، دچار مشکل تیروئید هستند. باید در مورد علائم مشکلات تیروئیدی که روی آزمایش خودشان را نشان نمی دهد به خوبی خود را آموزش دهید. معمولا” آزمایش هایی که برای کنترل تیروئید انجام می شود، کامل نیست.
مطمئن شوید که از آزمایش کامل و درست استفاده می کنید. اگر هم از دارو برای درمان مشکلات تیروئیدی استفاده می کنید اما نتیجه مناسبی نگرفته اید، حتما” مطمئن شوید چرا درمان شما خوب جواب نداده است؟ بدن شما یک سیستم کاملا” پیوسته است. بنابراین بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید، عملکرد هورمونی سالمی درون شما جریان دارد.

تغذیه نامناسب، کم تحرکی، کمبود ید، سابقه خانوداگی و استعمال دخانیات سبب اختلال در عملکرد غده و هورمون‌های تیروئید می‌شود.
 علائم کم‌کاری تیروئید یبوست، افسردگی، بزرگ شدن غده تیروئید، اختلالات هورمونی، کاهش سلامتی مو، کاهش عملکرد حافظه، خستگی، افزایش وزن و چاقی است. در مقابل، کاهش وزن سریع، افزایش اشتها، افزایش فشار خون، لرزش اندام‌ها، اختلالات هورمونی، بزرگ شدن غده تیروئید، تورم چشم و ضعف عضلانی از نشانه‌های پرکاری تیروئید است.
در اینجا به 8 عامل پنهان بیماری‌های مرتبط با غده تیروئید اشاره می‌کنیم:
 1. دردهای مزمن و ادامه‌دار در ماهیچه‌ها و مفاصل بدن
 2. نفخ و تورم اعضای بدن
 3. لرزش اندام و احساس نگرانی و اضطراب در بیشتر شرایط
 4. افزایش و کاهش ناگهانی وزن
 5. تغییراتی در عملکرد مغز و بروز خستگی‌های مکرر و سرگیجه
 6. واکنش‌های غیرعادی به گرم و سرد شدن دمای اطراف، احساس گرما و سرمای شدید در بدن
 7. ریزش مو و بروز آکنه‌ در صورت
 8. به هم خوردن دوران اختلالات هورمونی در خانم‌ها یا توقف کامل آن

اختلالات تیروئید در زنان 10 برابر شایع تر از مردان است. این اختلالات (تیروئید با دستگاه تناسلی) خود را به شکل کم کاری یا پر کاری تیروئید نشان می دهد . جالب توجه است که بدانید که عملکرد غده تیروئید با دستگاه تناسلی زنان ارتباط دارد.

تاثیر پرکاری و کم کاری تیروئید در دوران بارداری

غده تیروئید در جلوی نای قرار گرفته و برای ساختن هورمون های آن نیاز ضروری به ید است. همان طور که گفته می شود، اختلالات تیروئید در زنان 10 برابر شایع تر از مردان است. این اختلالات خود را به شکل کم کاری یا پر کاری تیروئید نشان می دهند. از جمله عواملی که باعث این مشکل می شود می توان به کمبود ید، مسائل خود ایمنی، اشعه‌ درمانی در ناحیه سر و گردن و … اشاره کرد. از آن جا که عملکرد این غده با دستگاه تناسلی زنان ارتباط دارد، از دکتر ملیحه میر شه پناه جراح ومتخصص، خواستیم تا در این باره اطلاعاتی را در اختیار خوانندگان قرار دهند.

 تاثیر اختلال تیروئید با دستگاه تناسلی زنان

1 – ناباروری که ناشی از اختلال تخمک گذاری است.

2 – افزایش خطر سقط.

3 – بی نظمی قاعدگی که بیشتر به صورت فاصله زیاد بین دوره های پریود است.

اثرات کم کاری و پرکاری تیروئید بر بارداری

1 – کم هوشی جنین

2 – کوتولگی جنین

اثرات پر کاری تیروئید در بارداری

1 – عوارض پر کاری تیروئید در جنین

– در مواردی به پر کاری تیروئید جنین، و مواردی نیز به کم کاری تیروئید جنین، منجر می شود، ولی بیشتر نرمال است.

– مصرف داروهای مربوط به کنترل پر‌کاری تیروئید نیز می‌تواند در جنین عوارضی ایجاد کند.

–رشد نکردن کافی جنین

2 – عوارض پر کاری تیروئید در مادر

مهم ترین عوارض پرکاری تیروئید عبارت است از، نارسایی قلبی، فشارخون بارداری، افزایش غیر طبیعی ضربان قلب، کاهش وزن با وجود تغذیه کافی.

عملکرد تیروئید در بعد از زایمان

معمولا یک پرکاری تیروئید گذرا، طی 6 هفته بعد از زایمان دیده می شود که بعد از آن به کم کاری تبدیل می‌شود. علت این تغییرات التهاب تیروئید در دوران نفاسی است، که باید درمان شود. تشخیص تغییرات تیروئید در بارداری به علت ترشح هورمون های مشابه از جفت مشکل است. لذا زنان باید قبل از بارداری آزمایش تیروئید بدهند، تا هرگونه اختلال آن کنترل شود و سپس اقدام به بارداری کنند .

مبتلایان به کم کاری تیروئید چطور وزن کم کنند؟

مصرف غذای سالم، کنترل وزن و ورزش منظم، اجزای کلیدی از دست دادن وزن در تمام افراد هستند. اما اگر شما مبتلا به کم کاری تیروئید باشید، برای کنترل وزن، نقش غدد تیروئید را نباید نادیده بگیرید.

زمانی که غده تیروئید به اندازه کافی فعال نیست، کم کاری تیروئید بروز می کند که خود منجر به اضافه وزن و چاقی می شود. اکثر افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند از چاقی بی‌دلیل خود شکایت دارند و به دنبال راهی برای لاغری می‌گردند. درست است که در این وضعیت لاغر شدن کار چندان ساده‌ای نیست اما غیر ممکن هم نیست. اگر شما هم بدون دلیل چاق می ‌شوید امکان دارد با مشکل کم کالری تیروئید مواجه شده باشید که خودتان از آن بی ‌خبرید. بهتر است آزمایش خون بدهید و وضعیت تیروئیدتان را بررسی کنید.

برای مبتلایان به کم کاری تیروئید از دست دادن وزن به خاطر پایین بودن سطح هورمون فعال تیروئید یعنیT۳مشکل است. در واقع این هورمون برای تنظیم متابولسیم بدن بسیار قدرتمند عمل می کند.

به کسانی مبتلا به هیپوتیروئید یا کم کاری تیروئید هستند، توصیه می شود برای کاهش وزنشان مهمترین اقدام، درمان این بیماری باشد. با این حال انجام تغییراتی در شیوه زندگی در کنار این بیماری، از قبیل اتخاذ رژیم غذایی سالم، ورزش و برخی شیوه های دیگر به از دست دادن موثر وزن کمک می کند.

در این جا 6 استراتژی کاهش وزن برای مبتلایان به کم کاری تیروئید معرفی شده است:

حذف گلوتن از رژیم غذایی: نکته مهم این است که گلوتن بالا در رژیم غذایی این بیماران با جذب ید در بدن آن ها تداخل دارد و منجر به سرکوب عملکرد تیروئید می شود. در این میان، ارتباط بین عدم تحمل گلوتن و اختلالات تیروئید طولانی مدت، شناخته شده است. آرد گندم مانند نان، پاستاها و کیک، جو، چاودار و جوی دو سر حاوی گلوتن هستند. البته سس های سالاد و شکلات را نیز باید به این لیست اضافه کرد. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید هنگام خرید مواد غذایی به برچسب آنها دقت کرده و مواد غذایی بدون گلوتن را انتخاب کنند.

پرش از کربوهیدرات های ساده و قند: توصیه متخصصان، اتخاذ یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات های ساده بسیار اندک و کربوهیدرات های پیچیده فراوان است. قندهای ساده موجود در نشاسته ها، آب نبات و نوشیدنی های شیرین بعلاوه نان سفید، باید تقریبا در مبتلایان به کم کاری تیروئید حذف شوند و جای خود را به کربوهیدرات های پیچیده مانند نان کامل و غلات کامل بعلاوه میوه ها و سبزیجات دهند. اجتناب از کربوهیدرات های ساده به کاهش تولید سیتوکین که یک پروتئین منجر به التهاب در بدن است، کمک می کند.

مصرف غذاهای ضد التهاب: غذاهای ضد التهاب می توانند باعث کاهش درد و افسردگی شوند که همگی به افزایش خطر ابتلا به کم کاری تیروئید کمک می کنند. غذاهای ضد التهاب در واقع به تسکین سیستم ایمنی بدن کمک می کنند. این غذاها شامل سبزیجات تیره رنگ، گوجه فرنگی، ماهی های چرب، آجیل، میوه، روغن زیتون، و … است.

مصرف وعده های غذایی کوچک تر: کم کاری تیروئید عملکرد دستگاه گوارش را کند می کند. در این میان خوردن وعده های غذایی کوچکتر حاوی ریز مغذی ها، پروتئین های با کیفیت، کربوهیدرات های پیچیده و چربی های سالم، منجر به تعادل قند خون و جلوگیری از اضافه وزن می شود.

ورزش: همان طور که گفتیم مشکل کم کاری تیروئید باعث کاهش متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن می‌ شود. حتی بعد از اینکه تیروئید دوباره شروع به عملکرد درست می‌ کند باز در بیشتر موارد متابولیسم نمی‌ تواند به وضعیت قبلی خود برگردد. برای همین لازم است که نه تنها به فکر تنظیم برنامه‌ غذایی باشید بلکه باید انجام حرکات ورزشی منظم را نیز در برنامه‌ی روزانه ‌تان بگنجانید و بیشتر از هر زمان دیگر به فکر افزایش متابولیسم بدنتان باشید. شاید پیش از این مشکل، ۳ جلسه ورزش در هفته کافی بود تا وزنتان کاهش پیدا کرده و عضلاتتان تقویت شود؛ اما بعد از ابتلا به کم کاری تیروئید این جلسات کافی نخواهد بود. در واقع شما به ۴ یا ۵ جلسه ورزش هفتگی نیاز دارید تا به نتایج دلخواهتان برسید. در نظر بگیرید که بیشتر ورزش‌های مربوط به تقویت قلب و عروق انجام دهید.

مصرف داروهای تیروئید: در نظر داشته باشید که داروهای تیروئید باید با معده خالی و با آب فراوان میل شوند. این داروها را با هیچ داروی دیگری میل نکنید و حداقل آنها را ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از مصرف صبحانه استفاده کنید. اگر سطوح هورمون های تیروئید هنوز با وجود مصرف داروها به میزان نرمال نرسیده باشد، ممکن است توانایی شما را برای کاهش وزن موثر تحت تاثیر قرار دهد. در این زمان نیاز است با پزشک تان درباره تنظیمات درمانی برای موفقیت در کاهش وزن مشورت کنید.

منبع:

سایت نمناک

گروه سلامت سیمرغ

یک متخصص طب سنتی گفت: برای درمان جوش‌های صورت استفاده از غذاهای معتدل و سهل الهضم مانند زرده تخم مرغ عسلی، گوشت بره یکساله، کبک، بلدرچین، شیر برنج، فرنی، حریره بادام، نان گندم، نان جو، کاهو، شلغم، مربای بالنگ، مربای زرشک، سیب، فندق و… مفید است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از تسنیم، اکرم اسادات اطیابی درباره پرهیزات کلی در درمان جوش‌های صورت اظهار داشت:

“رعایت نکات کلی تغذیه‌ای در رفع جوش‌های صورت بسیار موثر است.”

به گفته وی کاهش حجم غذا موجب تولید فضولات کمتر و مواد زائد در بدن می‌شود، همچنین معده غذا را بهتر هضم می‌کند، از مصرف غذاهای چرب و تند، انواع غذاهای کارخانه‌ای، شکلات، تنقلات مضر و فست‌فودها باید به شدن دوری کرد.
این متخصص طب سنتی ادامه داد: برای درمان جوش‌های صورت استفاده از غذاهای معتدل و سهل الهضم مانند زرده تخم مرغ عسلی،گوشت بره یکساله،کبک، بلدرچین،شیر برنج، فرنی، حریره بادام، نان گندم، نان جو،کاهو، شلغم، مربای بالنگ، مربای زرشک، سیب، فندق و …مفید است.
اطیابی افزود: رعایت نظم زمانی در صرف غذا, پرهیز از با هم‌خوری و بر هم‌خوری بسیار در درمان جوش‌های صورت مفید است، همچنین داشتن خواب مناسب خیلی کمک کننده است.
وی بیان داشت: شرایط خواب مفید به این‌گونه است که خواب نه با شکم خالی و نه در حال امتلا (پر بودن شکم از غذا)، حداقل دو ساعت فاصله با آخرین وعده غذایی باشد، همچنین از خوابیدن در طی روز باید پرهیز کرد.

مرطوب نگاه داشتن پوست صورت
این متخصص طب سنتی یادآور شد: استفاده از اسپری آب به پوست کمک به دفع چربی پوست بدون تحریک غدد چربی، طبیعی شدن میزان چربی پوست به مرور زمان و باز شدن منافذ پوست و پاکسازی آن‌ها می‌کند.

آناسترازولوس

جدیدا توسط برخی شرکت‌های غیرپزشکی برای مصرف ورزشکاران دارو هایی ساخته شده و به نام‌های مختلف (آناسترازولوس – یا آناسترازول) به بازار ارائه شده!

مصرف برخی استروئیدها در بعضی از ورزشکاران مرد موجب افزایش سطح استروژن در بدن شده و بروی ورزشکار، اثرات نامطلوبی می گذارد. سفت شدن و برجسته شدن بافت زیر نوک سینه (ژنیکوماستی)، چرب شدن پوست، ضخیم شدن پوست، حالت‌های رفتاری شبیه جنس مونث و… از جمله عوارضی هستند که ممکن است در مردان ایجاد گردد.

توصیه پزشکان در برخی موارد مصرف تاموکسیفن است که گیرنده‌های استروژن را بسته و بلوکه می‌کند اما سطح استروژن در بدن همانند قبل است و حتی ممکن است بیشتر هم شود. در علوم پزشکی ورزشی پروورون هم تجویز می‌گردد که موجب تنظیم تولید استروژن می‌شود ولی در دزهای مصرف زیاد استروئید، پاسخگو نیست، لذا در سال 1995 داروئی بنام لترازول یا ارمیدکس ساخنه شد که بسیار قوی‌تر است. این دارو خود غیر استروئیدی است و تولید استروژن را بشدت محدود می‌کند و کلسترول اچ دی ال را می افزاید مصرف آن یک تا پنج میلیگرم بسته به نوع و تعداد استروئید، حساسیت فرد و… می‌باشد. این دارو که جنبه پزشکی دارد، جدیدا توسط برخی شرکت‌های غیرپزشکی برای مصرف ورزشکاران ساخته شده و به نام‌های مختلف (آناسترازولوس – یا آناسترازول) به بازار ارائه شده!

این دارو همچنین  برای درمان سرطان سینه در زنان یائسه استفاده می‌شود. این دارو اغلب به زنانی داده می‌شود که سرطان آنها حتی پس از مصرف داروی تاموکسیفن پیشرفت کرده است.

گزینه‌های درمانی برای زنان مبتلا به سرطان پستان شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و هورمون درمانی است. داروی آناستروزول یک هورمون درمانی است. بعضی از سرطان‌های پستان به هورمون استروژن برای رشد نیاز دارند. این دارو باعث کاهش مقدار استروژن در بدن شده و رشد سلولهای سرطانی کند می‌شود.

 

 

فرزین جباری هیچگونه تائیدی بر تاثیرات مثبت این دارو ها و محصولات ندارد و این مطالب از سایت های خارجی ترجمه شده است. شرکت های سازنده پاسخگوی سوالات ما در مورد دوپینگ تست آن و عوارض بر روی بدن انسان نبوده اند و این مطالب فقط در جهت مطالعه و تحقیق می باشند.

چهارمین مسابقه فیزیک کلاسیک در پیتسبورگ برگزار شد و آرش رهبر توانست دارم چارلز پر آوازه را شکست دهد، آرش رهبر که اورال مسابقات فیزیک کانادا می‌باشد در این سطح حرفه‌ای موفق به کسب این افتخار شد و سهمیه مستر المپیا را دریافت کرد، مسابقات فیزیک کلاسیک، تا هم اکنون، در تقویم فدراسیون اماتوری IFBB قرار نگرفته!

گردآورنده: حجت معصوم‌نژاد.