یبوست

در جریان هضم غذا مواد مفید و قابل استفاده در روده کوچک جذب میشود و بخش ناچیزی بصورت غیر قابل جذب وارد روده بزرگ میشود. این بخش غیر قابل جذب عمدتا از جنس فیبر هاست (منشا آنها غلات و حبوبات و سبزی جات و میوه ها و ..) که آب و املاح خود را در این منطقه از دست میدهد تا جذب بدن شود . میزان حرکات دودی روده ، سرعت عبور مواد را تعیین میکند بطوریکه اگر این سرعت کم باشد و روده تنبلی کند، مدفوع زمان بیشتری در روده میماند ، آب بیشتری از دست میدهد و جمعیت میکروبهای آن بیشتر و در نهایت متعفنتر میگردد . البته نوع مواد غذائی بلع شده بر مشخصات فیزیکی مدفوع خیلی تاثیر گذارند . افرادیکه ورزش میکنند نسبت به افراد عادی، نیاز بیشتری به آب و املاح دارند و اگر به این مسئله اهمیت ندهند دچار ییوست میشوند . همچنین مصرف برخی مکملها و .. که نیاز بدن به اب را افزایش میدهد (انواع کراتین – استروئید با قدرت جذب کننده گی زیاد اب و املاح و .. ) میتوانند موجب یبوست گرددبطوریکه فرد ورزشکار باید مایعات پتاسیم دار به همراه املاح دیگر و فیبر (بهترین نوع آن سبزیجات تازه است) میل کند . اکثر افرادیکه به مراکز پزشکی مراجعه میکنند اغلب در عمل دفع مشکل دارند که تغییر در عادات غذائی ، این مشکل تا حد زیادی برطرف میگردد ..در جریان این بیماری ، نفخ ، خونریزی ، عدم توانائی در دفع کامل مدفوع، بواسیر، حتی درد شکم و تهوع ، قابل پیش بینی است! در مسافرتها که مصرف مایعات و غذا از عادت فرد خارج میشود ایجاد میگردد دلایل دیگر یبوست : کم تحرکی- مصرف داروهای خاص ، کاهش مصرف مایعات ، عدم اختصاص زمان کافی برای دفع کامل ، بیماری های تیروئیدی، استرس و دیابت ،میباشد .

یبوست بیماری خطرناکی نیست ولی ممکن است علامت برخی مشکلات از قبیل تنبلی روده، انسداد روده، ناهنجاری روده، باشد. در بین برخی افراد که مایلند وزن کم کنند ، مصرف داروهای مسهل و دفع کننده چربی دیده میشوند ، اگر مصرف اینکونه داروها منظم و زیاد و مداوم باشد ، حرکات عضلات روده را شرطی میکند بطوریکه اگر فرد مصرف کننده این داروها را قطع کند، دچار یبوست میگردد .

ورزشکارانی که آمینو اسید و پروتئین مصرف میکنند به سبب افزایش غلظت ترکیبات نیتروژنی در خون ، باید آب زیادی بنوشند و همراه آب ، موادی که آب را در بدن تا مدتی نگه میدارد مصرف کنند (پتاسیم) . البته مصرف پتاسیم عوارض خطرناک دارد ، از انجائیکه املاح مفیدی در بسیاری از میوه ها دیده میشود بهتر است مصرف میوه های پتاسیم دار را برای تامین آب و املاح انتخاب کرد. (هندوانه – خیار – آناناس – زرشک )

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
به اشتراک بگذارید