پروهورمون

پروهورمون ها

پروهورمون ها موادی هستند که موجبات تولید طبیعی تستسترون در بدن مردان را فراهم میسازد. این مواد میتوانند منشا گیاهی داشته باشد مثل:

  • خارخاسک (triblus)
  • دارچین (cinnanomum zeyllanicum)
  • زنجبیل (zingiber officinale)
  • زعفران (crocussatirus)

و میتواند منشا یک ترکیب هورمونی باشد مثل DHEA  و یا ممکن است منشا سنتتیک داشته باشد مثل 19 نور اندرستندیون . اندرستندیون در سنین زیر 20 سال (جنس مذکر) با سیستم هورمونی سالم و طبیعی، نباید مصرف شود زیرا ممکن است فرایند تولید طبیعی تستسترون را با کاهش سلولهای مولد هورمون و یا تنبلی بیضه، شرطی کند . در سنین بالای 30 ، باید با احتیاط و تحت نظر پزشک استفاده شود .

مصرف مکملهای گیاهی که در بالا ذکر شد جزو داروهای ممنوعه نیستند ولی مصرف DHEA دوپینگ محسوب میشود . مصرف اندرستندیون در بعضی کشورها آزاد است (آمریکا) ولی در برخی کشورها ممنوع است (کانادا) مصرف تریبلوس بسته به ژنتیک هر فرد و بسته به فرمولی که کارخانه سازنده در نظر گرفته، موثر است . چه بسا افرادی که از مصرف این مکملها نتیجه ای ندیده اند و چه بسا افرادی که نتایج انرا به خوبی لمس کرده اند . در برخی از مقالات ، مصرف تریبلوس را نوعی وادار کننده هیپوفیز به تولید  LH و FSH و در نتیجه تولید بیشتر اسپرماتوژنز و تستسترون ذکر کرده اند و مصرف DHEA را پیش ساز تستسترون و استروژن خوانده اند. دی اچ ائی آ ، از 7 سالگی از غدد فوق کلیوی ترشح میشود و در سن 25 سالگی به اوج خود میرسد و هر چه سن بیشتر میشود تولید این هورمون کم میشود ، عده ای معتقدند مصرف این هورمون شاید موجب جوانی شود (مصرف این ماده برای کسانیکه افزایش فشار خون و مشکل پروستات دارند ، خطرناک است). مصرف اندرستندیون بعد از ساعتی موجب تولید تستسترون از کبد میشود و بعد از چند ساعت هم این عمل ، متوقف میشود . این ماده قابلیت تبدیل به استروژن هم دارد ولی 19 نوراندرستندیون قابلیت کمتری برای تبدیل به استروژن را دارد و بیشتر به ناندرلون در بدن تبدیل میگردد . در این مطلب جا دارد که به عقاید برخی ورزشکاران اشاره کنیم که ZMA را نوعی پروهورمون میدانند ،ZMA  ترکیبی شامل روی – منیزیم و ویتامین ب6 است برای تقویت بدن و رفع خستگی و ارامش در خواب شبانه موثر است و میتواند در حضور برخی مکملها اثرات مثبتی داشته باشد ولی پروهورمون نیست.

[تعداد: 3   میانگین:  3/5]
به اشتراک بگذارید
نظرات

ارسال نظر برای این مورد بسته شده است