54-سرطان

پست جامع درباره بیماری سرطان

سرطان بیماری ناشناخته ای است که از برخی سلولهای بافت بدن که تغییر شکل یافته اند و مایل به تکثیر هستند، آغاز می گردد. هنوز به شکل کامل مشخص نشده که چرا سلولهای بافت بدن به یکباره تغییر شکل میدهند و تکثیر میشوند ولی با تحقیقات گسترده ای که بروی عادات مردم صورت گرفته به نتایجی مهم دست یافتند : استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات ، وجود امواج و الوده گی هوا در شهرهای بزرگ ، مصرف فست فود ، استرس ، بی تحرکی و افزایش وزن ، انجام تمرینات ورزشی شدید و مستمر ، مصرف میوه و سبزیجاتی که جهت پرورش آنها از کود های شیمیائی و سموم افات استفاده کرده اند، استفاده از برخی داروها، مصرف مواد کنسرو شده ، مصرف قند و شکر سفید و سرخ کردنیها ، وجود سرب در هوا و جیوه در آب، تشعشعات رادیو اکتیوی, اشعه ماورا بنفش، حشره کشها، رنگ و طعم دهنده و نگهدارنده در تنقلات و… موجب افزایش آمار مبتلایان به سرطان هستند، ژنتیک و قدرت سیستم دفاعی در بدن ، نقش تعیین کننده دارد ولی همچنان دانشمندان نتوانستند علت دقیق این بیماری را تشخیص دهند . هر گاه در بافتی از بدن این مشکل پیش آید، موادی در خون ترشح میشود که اخیرا با تستهای آزمایشگاهی میتوان تا حد زیادی به وجود این مشکل پی برد به این مواد تومور مارکر می گویند.

PSA  و DRE ، جهت تشخیص تومورهای پروستات / HCG ,   AFP ، جهت تشخیص تومور بیضه / CEA  جهت تشخیص سرطانهای روده ،بیضه ، سینه و کبد / AFP  و  CA125  و Tag72جهت تشخیص سرطان تخمدان /

CA15-3 وBRCA1,2 و  CA16-9  مشکلات کبدی ، پستان /  CA19-9  تشخیص سرطان معده و پانکراس ،صفرا و کبد / BhCG و CA72-4 و Tag72 جهت تشخیص سرطان معده و کولون .

عده ای از دانشمندان معتقدند سرطانی شدن بافتی از بدن ارثی است و در زمانی مشخص ، فرد به ان دچار میشود و عده ای دیگر بر این باورند که تشکیل سلولهای سرطانی دائما در بدن ایجاد میگردد ولی سیستم و سلولهای  دفاعی  آنها را نابود می کند. یکی از مهمترین عوامل تغییر شکل در سلولهای بدن، وجود و حمله رادیکالهای آزاد به سلولهاست، رادیکالهای آزاد ملکولهائی هستند که یک الکترون آزاد و فعال دارند و برای رسیدن به پایداری ، مایل به حمله به سلولهای بدن و DNA سلولی است که موجب تغییر شکل DNA ودر نهایت خود سلول میگردد

برای مقابله با این مسئله باید وجود و عملکرد رادیکالهای آزاد را کنترل کرد. مصرف میوه و سبزیجات رنگی که شامل رنگدانه های مختلف هستند بسیار موثر است، در زیر به مواد غذائی و رنگدانه موجود در آنها و تاثیرشان در پیش گیری از سرطانها ذکر می گردد:

لیکوپن  در گوجه فرنگی ، ضد سرطان پروستات و تخمدان // سولفوروفان در کلم، ضد س معده و پوست و سینه // آنتوسیانین در توت ،ض س روده بزرگ و مری // ایزوفلاون در سویا ،ض س سینه و تخمدان و پروستات // کاتچین در چای سبز ، ض س کبد . پوست . معده // بتا کاروتن در هویج ، انواع سرطانها // لوتئین در کیوی و اسفناج ، ض س کبد. سینه. ریه .تخمدان . پروستات. روده // آلیکین و آلیال ، موجود در سیر ، ض انواع سرطانها // کوئرستین در سیب درختی، ض س سینه و پروستات // رسوراتول موجود در انگور بنفش، متوقف کننده تکثیر سلولهای سرطانی // فولات در مارچوبه و لوبیا ، ض انواع سرطان // و جهت درمان سرطانها ، ضمن مصرف موارد بالا ،استفاده  مقادیر کمی از ریشه شیرین بیان ، و مصرف ماهی ، زرد چوبه ، مویز ، قارچ ، روغن زیتون و پیاز ، بسیار سودمند میباشد .

در میان مکملها، پروتئین وی (موجود در برخی قرصهای امینو اسید ) – سلنیوم – ویتامین ائی و سی – کوآنزیم کیو 10 ، ضد سرطان هستند .
کنترل استرس یکی از مهمترین راه های پیشگیری از بیماریها و سرطان است: استرس  بخش غیر قابل کنترلی است که ناخواسته به ما وارد میشود و اجتناب ناپذیر است برای کنترل پیامدهای آن ، باید خواب شبانه به موقع و کافی ، ماساژ ، و تمرینات رلکسیشن (که توسط مشاورین روان شناس توصیه میشود)، را در دستور و شکل زنده گی روزمره خود قرار دهیم .

ورزشهای سنگین و شدید و طولانی ، سیستم هوازی را فعال می کند و موجب افزایش آنی سطح مصرف اکسیژن میشود و این موجب تولید رادیکالهای آزاد میگردد . افراد عادی که ورزش نمی کنند یا سبک ورزش میکنند، اخر هفته به کوه میروند و یا با دوستان و آشنایان فوتبال یا والیبال بازی میکنند و آنقدر به خود فشار میاورند که بدنشان در طول هفته کوفته یا درد ناک میشود که اتفاقا به این شیوه، می بالند جزو همین گروه از مردم محسوب میشوند.

ورزش ملایم و مستمر، موجب افزایش سازگاری ضد اکسایشی میشود (ظرفیت هوازی و بی هوازی فرد را افزایش می دهد) و این یعنی مقابله با رادیکالهای آزاد و پیشگیری از سرطان. در علم ورزش، تحریک نمودن عضلات با تمرینات سنگین ، گه گاهی الزامی است  ولی باید این نکته را در نظر بگیریم که مصرف  ضد استرسها و ریکاوری کننده و ویتامینها در آن روز و چند روز بعد را در نظر بگیریم . اخیرا مصرف هورمون رشد و شاخه های آن و پپتیدها بیش از حد شده ، اکثر این داروها در تکثیر سلولی نقش دارند بنابراین مصرف آنها را باید متوقف کرد زیرا ممکن است موجب تحریک سلولهای سرطانی خاموش شود و در صورت وجود تومور، به رشد و تکثیر بیشتر آنها کمک کند.

علائم اولیه رشد سرطان در بدن را بشناسید

بسیاری از علائم سرطان، تغییرات فیزیولوژیکی است که توسط خود فرد شناسایی می‌شود.
در کنار علائم بیشتر شناخته شده مثل وجود توده در قسمتی از بدن یا خونریزی غیرمعمول، تغییرات فیزیولوژیک زیر از علائمی است که باید مترصد آنها باشید و در صورت مشاهده برای ارزیابی بیشتر از پزشک متخصص کمک بخواهید:

خارش پوست سیستم ایمنی بدن با سرطان مانند باکتری برخورد کرده و گلبول‌های سفید را برای مقابله با آن اعزام می‌کند. در نتیجه، جریان خون در منطقه مبتلا به رشد سرطانی افزایش پیدا می‌کند و این منطقه گرم‌تر احساس می‌شود، قرمزرنگ شده یا تغییررنگ می‌دهد یا دچار سفتی و خارش می‌شود.
بهبود نیافتن زخم اگر یک بریدگی یا خراشیدگی را مدت زیادی روی قسمتی از پوستتان دارید که بهبود آن کند صورت می‌گیرد، آن را جدی بگیرید. سیستم ایمنی، مناطق دفاعی خود را اولویت‌بندی می‌کند و سرطان را بر هرگونه آسیب‌دیدگی دیگر اولویت می‌دهد. پس احتیاط به خرج داده و آزمایش خون غربالگری بدهید.
برجستگی در دهان یا زبان برجستگی داخلی دهان، لثه یا گلو، بویژه برجستگی‌های سفید رنگ در این مناطق باید جدی گرفته شود.
مشکل بلع، هضم یا کاهش اشتها هرچیزی که فرآیند گوارش را به میزان چشمگیر مختل کند، می‌تواند نگران‌کننده باشد زیرا بر توانایی بدن در گرفتن مواد مغذی از غذاهایی که می‌خوریم تاثیر می‌گذارد و به عملکرد بدن مثل عملکردهای درمانی آسیب می‌رساند.
تغییر حرکات روده هرگونه تغییر در عمل دفع که بیش از دو روز به طول بینجامد، باید جدی گرفته شود. براساس اعلام جامعه سرطان آمریکا، علائمی مثل درد هنگام دفع، مدفوع بسیار تیره یا بسیار روشن، یبوست یا اسهال یا وجود خون یا مخاط در مدفوع، ازجمله تغییراتی است که باید با پزشک متخصص در میان گذاشته شود.
تغییرات دفع ادرار عملکرد مثانه نیز همانند عملکرد روده باید منظم باشد. تغییر در شدت جریان ادرار، رنگ یا بوی آن یا وجود کف یا میزان قابل توجهی خون در ادرار را باید با پزشک در میان گذاشت.
تغییرات صدا سرطان حنجره می‌تواند باعث تغییر درجه و تن صدای شما شود. تغییرات صدا را باید یکی از علائم رشد سرطان در بدن دانست.
سرفه اگر سرفه مداومی را تجربه می‌کنید که نتیجه بیماری دیگری نیست، برای بررسی سرطان شش، مری، گلو و حتی معده آن را با پزشک متخصص درمیان بگذارید.

چگونه و با چه آزمایشاتی می توان بیماری سرطان را شناسایی کرد یا از عود آن مطلع شد؟

با افزایش عوامل بیماریزا در اطراف ما که شامل : هوای آلوده ، عادات اشتباه درتغذیه، رنگ و مواد نگهدارنده در برخی از فراورده های غذائی، استرس ، عدم تحرک ، استفاده از سیگار و نوشیدنیهای الکلی ، مصرف داروهای هورمونی خودسرانه که بیشتر توسط برخی از ورزشکاران ناآگاه استفاده میشوند و .. بیماری سرطان نیز در بین مردم بیشتر شده ولی علم پزشکی نیز توسعه یافته بطوریکه در ایران ما هم پیشرفتهائی در جهت پیشگیری از این بیماری صورت گرفته ، در همین راستا آزمایشگاهها و مراکزی در ایران با روشهای جدید مشغول به کار هستند (آزمایشگاه پاتوبیولوژی داراباد www.darabad.com تلفن : 02126108572 و 02126107913) که با هزینه های مناسب پذیرای مراجعه کننده گانی هستند که مایلند از سلامتی همیشگی برخوردار باشند . مرکز پیش آگاهی و تشخیص سرطان داراباد با تکمیل فرمی از مراجعه کننده گان که حاوی مشخصات شخصی و ثبت بیماریهای توموری (خوش خیم و بد خیم) فامیل فرد میباشد تا حدود زیادی میتواند احتمال ایجاد تومورها را در افراد تشخیص دهد و با انجام تست خون با کیتهایی که با علوم آزمایشگاهی بروز دنیا مطابقت میکند ، اطلاعات مهمی به مراجعه کننده گان میدهد .

در بسیاری از موارد ، تشخیص به موقعه میتواند در درمان قطعی بیماری نقش اساسی بازی کند . در گذشته به علت عدم اگاهی از پایه های ژنتیکی و ملکولی سرطان، تشخیص آن بر اساس علامتها و نشانه های ظاهری (آخرین مرحله از فرایند بیماری که قابل مشاهده است) و به صورت تجربی صورت میگرفت که چندان دقیق و راضی کننده نبود . اما امروزه از آنجائی که در بسیاری از سرطانها بین بروز جهش در برخی ژن های خاص سلول و مشخصه های هیستوپاتولوژیک و گسترش تومور ارتباط معنا داری از پیدایش تومور و گسترش آن صورت میگیرد بررسی این مارکرها مولکولی در پیش بینی خطر ابتلا به سرطان پیش آگهی ، تشخیص زودرس و تائید آن ، انتخاب روش مناسب درمانی، پیگیری درمان و بررسی احتمال عود سرطان استفاده میکنند .

اهداف مراکز پیش آگاهی و تشخیص : بر همین اساس ، مراکز پیش آگهی و تشخیص سرطان پدید آمده اند که افراد با سابقه ابتلا به سرطان با نگرانی از وقوع آن شخصا به این مراکز مراجعه نموده و یا از طرف پزشک معالج ارجاع داده میشوند به طور گسترده این مراکز به شناخت بهتر و قطعی بیماریها و روش تشخیصی پیش بینی و کنترل بهتر علامت های بیماری و جلوگیری از ابتلا با تکرار وقوع این بیماریها کمک بسزائی میکنند در واقع کانون توجه این مراکز در درجه اول کمک به پیشگیری از بیماریهای ها و در درجه دوم درمان قطعی آن میباشد .

روند کلی در این مراکز ، شناسائی عوامل خطر در افراد بیمار و همچنین غیر بیمار بوده که باعث تشکیل یک پرونده پیشگیری ، پیش آگهی و تشخیص بیماری بوده که نتیجه آن به پزشک و عوامل درمانی، توانائی مداخله بهتر با نتیجه قابل قبول تری را میدهد . وجود این سیستم به موازات عوامل درمانی و بیمارستانی و در کنار هم قرار گرفتن تشخیص های مولکولی و تشخیص های بالینی به کنترل شیوع و درمان اغلب بیماریهای کمک شایان ذکری خواهئ نمود.

سرطانهای شایع : سرطان پستان، تخمدان و رحم در بانوان و پروستات در آقایان و سرطان معده و ریه و روده در هر دو جنس میباشد به طور کلی در فرایند روشهای تشخیصی این سرطانها از متدهای متعددی استفاده میشود که از میان آنها میتوان به معاینه فیزیکی (در سرطان سینه و پروستات) عکس برداری با اشعه (در سرطان پستان ، تخمدان و ریه) سنجش فاکتورهای سرمی غیر اختصاصی ، بررسی وجود خون در مدفوع ، پروکتوسکوپی ، کولونوسکپی (در سرطانهای کولون) و بیوپسی از تومورها اشاره کرد .

استفاده از این روشهای متداول برای تشخیص سرطانها در گام نخستین، بعلت اختصاصیت و حساسیت کم و همچنین زمان بر و تهاجمی بودن، چندان ایده آل و مطلوب به نظر نمیرسد به همین دلیل استفاده از مارکرهای ملکولی و مدرن در مراحل مختلف بروز سرطان برای مدیریت و درمان این بیماری توصیه میشود . استفاده از مارکرهای مولکولی با مزیت هائی همچون سرعت و حساسیت اختصاصیت بالا ، میزان کم نمونه مورد نیاز تفسیر قابل قبول نتایج حاصله امکان استفاده از روشهای دستگاهی متفاوت و قابلیت کمی سازی نتایج همراه است. در نتیجه تلاش برای بهره گیری از مارکرهای نوین مولکولی برای تشخیص سرطانهای شایع ، افقی است به سوی ارتقا سطح سلامت جامعه و کاهش هزینه های اقتصادی گزاف متحمل شده بر افراد به دلیل تاخیر در تشخیص و انتخاب روش کارآمد درمانی.

فرزین جباری همچنین اضافه کرد : ورزشکارانی که قصد دارند از داروهای هورمونی (هورمون رشد . استروئیدهای آنابولیک ، انسولین ، ای جی اف ، ام جی اف و محرک های ترشح هورمون رشد مثل جی اچ آر پی ، هگزارلین ، سرمورلین و سی جسی و سی ، تی بی 500 ، ام تی 2 و .. ) استفاده کنند ، بهتر است قبل و بعد از اجرای این دوره ها ، به پزشک و مراکز پیش آگاهی از پیدایش تومورها مراجعه کنند .

آنچه لازم است در مورد سرطان روده بزرگ بدانید!

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به اینکه سن ابتلا به سرطان روده بزرگ در کشور ۲۰ سال زودتر است، گفت: وجود رنگدانه‌های غیرمجاز که به صورت قاچاق در خوراکی‌هایی مثل پاستیل وارد کشور می‌شود، یبوست، مصرف بالای گوشت قرمز و الکل از عوامل مؤثر در ابتلا به این سرطان است. به گزارش شهدای ایران، محمدرضا نیک‌شعار در نشست خبری به مناسبت بررسی وضعیت سرطان روده بزرگ در کشور گفت: در سال ۸۶ تحقیقی را در ۲۰ بیمارستان بزرگ تهران انجام دادیم و ۲ هزار و ۱۰۷ مورد از ابتلا به سرطان روده بزرگ بررسی و مشخص شد که سن ابتلا به این سرطان در کشور ۴۳ سالگی شده و می‌توانیم این هشدار را بدهیم که نسبت به دنیا ۲۰ سال جوانتر شده است.وی ادامه داد: در دنیا ۶۲ سالگی سن ابتلا به سرطان روده بزرگ است، اما در کشور ما، بیمار ۱۵ ساله هم بسیار زیاد است و این آمار، حساسیت سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد.نیک‌شعار گفت: تغذیه به دو روش اثر مستقیم در ابتلا به این سرطان دارد، یکی آنکه رنگدانه‌های غیرمجاز می‌توانند سرطان‌زا باشند و از طرفی، بعضی از باکتری‌ها در روده بزرگ زیاد می‌مانند، تجزیه‌ شده و سرطان‌زا می‌شوند، این مورد با مصرف بالای گوشت قرمز اتفاق می‌افتد.دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود:‌ از نظر درمان سرطان روده‌بزرگ از دنیا عقب نیستیم، اما اینکه این سرطان در چه مرحله‌ای قابل تشخیص باشد اهمیت دارد، چرا که چهار مرحله درمان این سرطان را متفاوت می‌کند. جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و تلفیقی از این روش‌ها شامل درمان این سرطان می‌شود.وی تصریح کرد: گاهی مجبور می‌شویم قسمتی از روده را به صورت موقتی یا دائم روی شکم تعبیه کنیم و ترشحات روده بزرگ در کیسه‌هایی که به بیمار نصب می‌شود تخلیه خواهد شد.به گفته وی این وضعیت، شرایط سختی را ایجاد می‌کند، اما باید آن را مدیریت کرد، چرا که ۶۷ هزار جانباز هم‌اکنون به این روش زندگی می‌کنند، با این حال محدودیت در تعویض کیسه‌ها، اختلال در سبک زندگی، وجود زخم‌های مکرر روی پوست، شنا نرفتن و وجود سختی‌هایی در میهمانی‌ها از مشکلاتی است که این روش به دنبال دارد. نیک‌شعار گفت: رنگدانه‌های غیرمجاز که باعث ابتلا به این سرطان می‌شوند، به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند به طوری که از کشورهای همسایه در انواع پاستیل، اسمارتیز رنگدانه‌های غیرمجاز وجود دارد که انواع آنها سرطان‌زا هستند و در ابتلا به سرطان روده بزرگ و مثانه مؤثرند. وی افزود: از طرفی، مصرف بالای الکل، شانس ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد. افرادی که بیش از ۱۵ لیتر در ماه مشروبات الکی مصرف می‌کنند، بیش از سایرین در معرض این سرطان هستند.این فوق تخصص گوارش ادامه داد: یبوست عامل دیگری در افزایش شانس ابتلا به این بیماری است. یبوست متأسفانه در کشور یک بیماری عادی تلقی می‌شود، در حالی که شاید ۸۰ درصد مردم ما دچار یبوست باشند و از عوارض آن که در ابتلا به سرطان روده بزرگ بسیار نقش دارند غافلند، چرا که مواد سرطان‌زا در روده و صفرا بیشتر باقی می‌ماند. وی توصیه کرد: بهتر است مردم به جای مصرف برخی خوراکی‌ها مانند موز، سیب، ماست، ازگیل و کاکائو، مصرف هویج، آلو و به طورکلی سبزیجات و مرکبات را در برنامه خود قرار دهند، چرا که تغذیه نقش اساسی در این نوع سرطان بازی می‌کند.

یکی از درمانهای خانگی سرطان

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دانشمندان بلغاری موفق به ساخت ترکیبی شده‌اند که به گفته آن‌ها، نوعی انقلاب در درمان سرطان محسوب می‌شود و می‌تواند از ابتلا به سرطان جلوگیری کند و در بسیاری از بیماران مبتلا به آن بیماری را مهار یا متوقف کند. علاوه بر این، این ترکیب می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، سکته و حمله قلبی، آلزایمر و مشکلات حافظه را درمان کند.
مواد مورد نیاز:
  • 15 لیموی ارگانیک تازه
  • 12 حبه سیر تازه
  • 1 کیلوگرم عسل ارگانیک
  • 400 گرم گندم سبز پوست‌کنده
  • 400 گرم گردوی تازه
 طرز تهیه:
آب لیموها را بگیرید و سایر مواد را در مخلوط کن بریزید و خرد و ریز کنید، سپس آب لیموها را به آن اضافه کنید و دوباره مخلوط کن را روشن کنید. در آخر عسل را نیز به آن‌ها ضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود. به مدت سه روز آن را در یخچال بگذارید. بعد از سه روز این ترکیب قابل استفاده است و می‌توانید 4 قاشق از آن را استفاده کنید.

ویتامین C موثر در هدف قرار دادن سلول های بنیادی سرطانی
( زمان انتشار مقاله : 8 مارس 2017 )

 

Image result for Vitamin C effective in targeting cancer stem cells

محققان تاثیر 3 ماده طبیعی، 3 دارویی تجربی و 1 مواد داروی بالینی را روی متابولیسم سلولی سلول های بنیادی سرطانی اندازه گیری کردند. به گفته دانشمندان در سالفورد انگلستان ویتامین C تا ده برابر در توقف رشد سلول های سرطانی از داروهایی مانند DG-2 موثر تر است. این پژوهش که در Oncotarget منتشر شده است، حاوی اولین شواهدی است که بیان می کند ویتامین C (اسید اسکوربیک) را می توان برای هدف قرار دادن و کشتن سلول های بنیادی سرطانی (CSCS) – سلولهای تامین کننده سوخت و ساز تومورهای کشنده – مورد استفاده قرار داد.
دکتر Michael P. Lisanti استاد پزشکی در دانشگاه سالفورد گفت: “ما چگونگی به هدف قرار دادن سلول های بنیادی سرطانی را با طیف وسیعی از مواد طبیعی از جمله CAPE – به دست آمده از زنبور عسل – دنبال کرده ایم اما تا کنون بهترین نتایج را از ویتامین C گرفته ایم.”
ویتامین C ارزان، طبیعی، غیر سمی و به راحتی در دسترس است، بنابراین توانایی آن به عنوان یک سلاح بالقوه در مبارزه با سرطان می تواند یک گام مهم باشد.”
سلول های شبه بنیادی سرطان به عنوان علتی ریشه ای در مقاومت در برابر شیمی درمانی تصور می شوند که منجر به شکست فرآیند درمان در بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته می شوند و باعث عود تومور و متاستاز (رشد مجدد) می گردند. تیم سالفورد مجموعه ای را برای ارزیابی انرژی زیستی سلول های بنیادی سرطانی اختصاص داد. فرآیندهایی که اجازه می دهند سلول ها با نگاهی به اخلال در سوخت و ساز متابولیسم آن ها، زندگی و رشد کنند.  با تمرکز بر روی انتقال انرژی، آن ها تاثیرات 7 ماده را بر روی سلول ها در آزمایشگاه اندازه گرفتند. ماده ای دارویی بالینی مورد تایید stiripentol، 3 محصول طبیعی: اسید کافئیک فنیل استر (CAPE)، silibinin و اسید اسکوربیک، و داروهای تجربی مانند actinonin،FK866 و –DG2. در حالی که محققان دریافتند که آنتی بیوتیک های طبیعی actinonin و ترکیب FK866 از قوی ترین گزینه ها بودند، اما محصولات طبیعی نیز مهاری در مقابل تشکیل CSC بودند. ویتامین C از نظر قدرت حدود ده برابر عملکرد بهتری نسبت به DG-2 داشته است.
ویتامین C قبلا در مطالعات انجام شده توسط برنده جایزه نوبل لینوس پائولینگ به عنوان یک عامل ضد سرطان غیر سمی و موثر شناخته شده است و اخیرا به عنوان عامل کاهش مرگ و میر 25 درصدی در بیماران مبتلا به سرطان پستان در ژاپن نشان داده شده است. با این حال، اثرات ویتامین C بر فعالیت CSC قبلا مورد بررسی قرار نگرفته است که در این زمینه به عنوان یک مهار کننده گلیکولیز که تولید کننده انرژی سوختی در میتوکندری (نیروگاه سلول) است، رفتار می کند.
دکتر Gloria Bonuccelli نویسنده و یکی دیگر از اعضای تیم سالفورد افزود: “این شواهد دیگری است که ویتامین C و دیگر ترکیبات غیر سمی ممکن است نقشی در مبارزه با سرطان ایفا کنند.”
“نتایج ما نشان می دهد که این یک عامل امیدوار کننده برای آزمایشات بالینی است و به عنوان یک افزودنی به درمان های متعارف تر، به جلوگیری از عود تومور، پیشرفت بیش تر بیماری و متاستاز می انجامد.”

موز لکه دار و مانده دارای ماده ضد سرطان TNF است!

موز کاملا رسیده حاوی ماده‌ای به نام TNF می‌باشد که دارای قدرت مبارزه با سلول های غیر طبیعی را دارد. گفتنی است، که یکی از نشانه‌های موز رسیده وجود لکه‌های سیاه در سراسر آن است موز یکی از میوه‌های معروف در ژاپن می باشد که هر چه میزان لکه‌های سیاه آن بیشتر باشد اثر بهسازی و ایمنی آن بالاتر است.
تحقیقات ژاپنی نشان می‌دهد که وجود ماده TNF در موز یک خاصیت ضد سرطانی محسوب می‌گردد و سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد. محققان بر این باورند که مصرف موز یک راه بسیار عالی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های تهدید کننده و سرطان است.
موز مانده موز سیاه شده موز لکه دار
نکته قابل توجه این است که قدرت TNF به میزان رسیدگی میوه بستگی دارد همچنین مواد مغذی موجود در میوه به میزان رسیدگی آن وابسته است. به طور مثال، سطح آنتی اکسیدان موز رسیده به تدریج در حال افزایش است. حال در یک موز کاملا رسیده با میزان لکه سیاه پوست بالا، نشاسته آن یک قند ساده بوده که برای هضم نیز راحت‌تر است. دانشمندان ژاپنی تحقیقاتی را بر روی خواص چند میوه رسیده نظیر موز، انگور، سیب، هندوانه، آناناس،‌گلابی و خرمالو انجام دادند.
طبق این تحقیق تنها موز رسیده دارای بیشتری خواص بوده این میوه سلولهای سفید خون را تحریک کرده و تولید TNF را افزایش می‌دهد. لذا متخصصین به افراد توصیه می کنند تا روزانه 1 یا 2 عدد موز رسیده مصرف کنند تا به این طریق خود را در برابر آنفولانزا، سرماخوردگی و نظیر آن ایمن کنند. موز رسیده با لکه‌های سیاه 8 برابر نوع سبز و تازه آن سالم‌تر بوده و حاوی مقدار قابل توجهی TNF می‌باشد. توجه می‌شود این میوه را به طور رسیده در یخچال خود ذخیره کرده تا مواد مغذی آن از بین نرود.

توضیحات بیشتر در مورد ماده TNF

فاکتور نکروز (بافت مردگی)دهنده تومور (TNF) واسطه اصلی پاسخ التهابی حاد در برابر باکتری های گرم منفی و سایر میکروب های عفونت زا است و مسئول بسیاری از عوارض سیستمیک عفونت های شدید است.
تولید، ساختمان و گیرنده ها
بیگانه خوارهای تک هسته ای فعال شده ، منشا اصلی تولید TNF هستند. البته سلول های تحریک شده با آنتی ژن،سلول های NK و ماست سل ها نیز می توانند این سیتوکین را تولید کنند.قویترین محرک تولید TNF توسط ماکروفاژها ،LPS است و در عفونت های باکتریایی گرم منفی که LPS آزاد می شود ممکن است مقادیر زیادی از این سیتوکین تولید شود. انترفرون های گامای سنتز شده توسط سلول های Tو NK اثر تقویتی بر تولید TNF توسط ماکروفاژهای تحریک شده با LPS دارد.بیگانه خوارهای تک هسته ای TNF را به صورت یک پروتئین غشایی نوع دوو غیر گلیکوزیله می سازند که دارای یک انتهای آمینی داخل سلول و یک انتهای کربوکسیلی بزرگ در خارج از سلول است. TNF طبیعی به شکل هرمی سه وجهی است که هر وجه آن در بردارنده یک زیر واحد است.جایگاههای اتصال به گیرنده در قاعده هرم قرار دارد در نتیجه TNF می تواند همزمان به بیش از یک گیرنده متصل شود.
اثرات بیولوژیک
عملکرد فیزیولوژیک اصلی TNF فراخوانی مونوسیت ها و نوتروفیل ها به جایگاههای عفونی و فعال کردن این سلول ها به منظور از بین بردن میکروب ها است.TNF از طریق اثرات مختلفی که بر روی سلول های اندوتلیال رگی و لکوسیت ها دارد این اعمال را نجام می دهد
۱-TNF سلول های اندوتلیال رگی را وادار به بیان مولکول های چسبندگی می کند. این مولکول ها باعث چسبندگی نوتروفیل ها و سپس مونوسیت ها و لنفوسیت ها به سطح اندوتلیوم می شوند.مهمترین این مولکول های چسبندگی، انتگرین های لکوسیتی و سلکتین های انوتلیال است
۲-TNF سلول های اندوتلیال و ماکروفاژها را وادار به ترشح کموکین می کند که باعث کموتاکسی و فراخوانی لکوسیت ها می شوند. به علاوه بیگانه خوارهای تک هسته ای را وادار به ترشح IL-1 می کند که اثراتی بسیار شبیه به خودTNF دارد.

در عفونت های شدید ، مقدار زیادیTNF تولید می شود که منجر به عوارض سیستمیک بالینی و پاتولوژیک می شود.در صورتی که محرک تولید TNF به اندازه کافی قوی باشد آنقدر سیتوکین تولید می کند که وارد جریان خون می شودو به عنوان هورمونی اندوکرین در بافت های دور دست نیز اعمال اثر می کند.

tnf.jpg فاکتور نکروز تومور
اثرات سیستمیک اصلی TNF عبارتنداز :

۱-TNF با تاثیر بر هیپوتالاموس باعث ایجاد تب می شود و به همین دلیل است که آن را ماده ی تب زای داخلی نامیده اند.TNF با افزایش سنتز پروستاگلندین ها در سلول های هیپوتالاموسی باعث ایجاد تب می شود.مواد بازدارنده ی سنتز پروستاگلندین ها از جمله آسپرین با ممانعت از این عملکرد TNF یا IL-1 باعث کاهش تب می شوند.
۲-TNF بر روی هپاتوسیت ها تاثیر می گذارد و آنها را وادار به سنتز پروتئین های سرمی خاصی از قبیل آمیلوییدA و فیبرینوژن می کند.مجموعه پروتئین های پلاسمایی ساخته شده توسط هپاتوسیت ها تحت تاثیر TNF و دو سیتوکین دیگر ایمنی ذاتی یعنی IL-1 و IL-6 پاسخ فاز حاد در برابر محرک های التهابی را تشکیل می دهند.
۳-تولیدTNF در دراز مدت منجر به بروز تغییرات متابولیک کاشکسی(لاغری) می شود کاشکسی حالتی است که توام با از دست رفتن سلول های ماهیچه ای و چربی می شود.علت عمده کاشکسی بی اشتهایی ایجاد شده توسط TNF اشت. این ماده مانع از سنتز آنزیم لیپوپروتئین لیپاز نیز می شود.این آنزیم برای آزاد شدن اسیدهای چرب از لیپوپروتئین های موجود در گردش خون لازم اس تا برای بافتها قابل استفاده باشند.
۴-فاکتور نکروز دهنده تومور باعث ایجاد ترومبوز داخل عروقی می شود که عمدتا ناشی از زایل شدن خاصیت طبیعی ضد انعقادی اندوتلیوم است.این سیتوکین سلول های اندوتلیومی را وادار به بیان فاکتوربافتی می کند. این ماده به شدت خاصیت انعقادی دارد.TNF از طرفی مانع از بیان ترومبودولین می شود که خاصیت ضدانعقادی دارد.فعال شدن نوتروفیل ها باعث تشدید این تغییرات اندوتلیال و انسداد عروقی می شود. توانایی این ماده در نکروزه کردن تومورها وجه تسمیه آن نیز است، عمدتا ناشی از ترومبوز رگ های خونی تومور است.

خیار، میوه ای برای مبارزه با سرطان

خیار منبع غنی از ترکیباتی چون فلاوونوئیدها، “لیگنان”‌ها و “تریترپن‌”ها است که همگی خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد سرطانی دارند. همچنین پوست و دانه‌های خیار از بیشترین میزان مواد مغذی برخوردار بوده و حاوی فیبر و بتاکاروتن است.
بتاکاروتن آنتی اکسیدانی است که به سطح ایمنی بدن، پوست، چشم و پیشگیری از سرطان کمک می‌کند. همچنین دانه‌های خیار منبع مهمی از مواد معدنی و کلسیم به حساب می‌آیند. این میوه دارای دو ترکیب ضد سرطانی لیگنان و “کوکوربیتاسین” نیز است. در سال‌های اخیر شرکت‌های داروسازی توجه ویژه‌ای به ترکیب کوکوربیتاسین داشته و امیدوارند از آن برای ساخت داروهای جدید سرطان استفاده شود.

خیار

تشخیص سرطان در منزل به وسیله چیپ الکترونیکی نتیجه تحقیقات دانشمندان ایرانی

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکانیک دانشگاه تهران موفق به طراحی و تولید یک ابزار ساده برای تشخیص سرطان و بیماری های خونی شده است که می تواند توسط مردم عادی به کار گرفته شود. سید ایمان اسحق حسینی که طرح تحقیقاتی ‘میکروسیستم جهت بررسی دقیق و سریع سلول های سرطانی’ را با راهنمایی استادش دکتر مهدی مقیمی زند انجام داده است، درباره طرح اختراعی خود به خبرنگار علمی ایرنا گفت: حدود دو سال روی این پروژه کار کردیم که 6 ماه به مطالعه و تحقیق و یک سال و نیم به فعالیت های عملیاتی اختصاص داشت و نهایتا این سیستم به صورت یک چیپ الکترونیکی طراحی و ساخته شد.

وی درباره هدف از اجرای این طرح اظهار کرد: هدف ما این بود همانطور که افراد عادی در منزل می توانند فشارخون و قندخون خود را با دستگاه های رایج چک کنند، بتوانند با ابزارهای ساده، سرطان را نیز تشخیص دهند.
اسحق حسینی خاطرنشان کرد: دیگر کاربرد این چیپ در تشخیص بیماری های خونی به صورت زودهنگام و مورد استفاده توسط مردم عادی است که تشخیص مالاریا نیز از طریق آن امکان پذیر است.
وی تشخیص میزان تاثیرگذاری دارو را از دیگر کارکردهای این ابزار الکترونیکی ذکر کرد و گفت: به عنوان مثال، افرادی که شیمی درمانی می شوند بعد از چند جلسه با استفاده از این چیپ می توانند میزان تاثیرگذاری داروها روی بافت را مشاهده کنند.

این پژوهشگر جوان درباره مشخصات فنی دستاورد خود توضیح داد: این سیستم از یک تراشه 2 تا 3 سانتی متری که روی یک صفحه شیشه ای لایه نشانی شده و یک کانال میکرو متری که از داخل آن تعداد محدودی از سلول ها عبور می کند، تشکیل شده و شامل خروجی و ورودی های سیال و الکترودها است.

وی افزود: این چیپ الکترونیکی دارای دو خروجی و دو ورودی است که نمونه خون از طریق یک ورودی و ماده سیال برای تشخیص از طریق ورودی دیگر به دستگاه منتقل و سپس خارج می شود. میکروکانال های چیپ از روی الکترودهای فلزی از جنس طلا عبور می کند و با توجه به میدان الکتریکی که اعمال می شود، سلول دچار تغییر شکل می شود و این تغییر شکل، وضعیت سلول را به ما نشان می دهد.

وی با بیان اینکه این محصول در داخل کشور، نمونه مشابه ندارد، افزود: نمونه مشابه این چیپ تشخیصی در آمریکا به قیمت 2 دلار به فروش می رسد و ما هم می توانیم در تولید انبوه با همان قیمت (حدود 6 هزار تومان) به دست مصرف کننده برسانیم.

این دانشجوی مبتکر در تشریح مزیت های رقابتی این محصول با نمونه های خارجی گفت: مزیت های رقابتی این ابزار تشخیصی نسبت به نمونه های ارائه شده در دنیا، دقت بالاتر، قابلیت تطابق پذیری بیشتر با سلول ها و در نتیجه ارائه نتایج صحیح تر است و در ایران نیز یک نمونه منحصر به فرد محسوب می شود. به گفته اسحق حسینی، این دستگاه مراحل آزمایشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته و روی نمونه سلول های انسانی جواب داده است. میکروسیستم بررسی دقیق و سریع سلول های سرطانی اواخر اسفندماه گذشته در برنامه رویش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به نمایش درآمد.

رابطه قد و ابتلا به سرطان در زنان!

قد زنان و سرطان

تحقیقی جدید که در مجله همه گیرشناسی سرطان، علائم و پیشگیری منتشر شده است رابطه عجیبی را میان بلندی قد و خطر ابتلا به سرطان در میان زنان یائسه نشان می دهد. هر چه بلندی قد این زنان بیشتر باشد، احتمال ابتلای آنان به سرطان نیز بیشتر است.

این پژوهشگران بیش از 20 هزار و 900 زن را در سنین 50 تا 79 سال مورد بررسی قرار دادند. این زنان در برنامه مطالعاتی پیشگامان سلامت زنان (WHI)، که یک برنامه تحلیلی درباره زنان یائسه و عوامل موثر بر سلامت آنان است، شرکت کرده بودند. پس از بررسی های دقیق آماری معلوم شد به ازای هر 10 سانتی متر افزایش قد میان زنان مورد مطالعه، خطر ابتلا به انواع گوناگون سرطان به میزان 13 درصد افزایش می یابد.

هرچند این رابطه عجیب به نظر می رسد و در نگاه نخست شاید نتوان باورش کرد، اما شاید به نوعی بتوان به توضیح آن پرداخت.  برای مثال ممکن است صرفا به دلیل تعداد بیشتر سلول ها و بافت هایی که افراد قد بلندتر از آن برخوردارند احتمال این که برخی از این سلول ها در شرایط مناسبی برای رشد و تکثیر غیرطبیعی و تبدیل شدن به تومور بدخیم قرار بگیرند بیشتر خواهد بود یا شاید مثلا برخی از همان فرآیندهایی که به طور کلی و در همه افراد سبب قد کشیدن و رسیدن به طول نهایی قد می شوند و طبیعتا در افراد قد بلند فعالیت بیشتری  از خود نشان می دهند، بر توده های سرطانی نیز تاثیر گذاشته و آنها را نیز تغذیه کنند.

جورج کابات، متخصص اپیدمیولوژی کالج پزشکی آلبرت اینشتین و یکی از اعضای گروه تحقیقات می گوید: سرطان حاصل فرآیندهایی است که سبب رشد می شود. به عبارت دیگر هورمون ها و سایر عوامل رشد که بر قد انسان تاثیر می گذارند، می توانند بر میزان خطر ابتلا به سرطان نیز موثر باشند.

برخی از این عوامل کلی ممکن است  ژنتیکی باشد، در حالی که سایر عوامل می تواند مرتبط با عوامل محیطی یا تغذیه بخصوص در سال های نخستین زندگی باشد. برای مثال، زنانی که در خانواده های دارای سطح اقتصادی ـ اجتماعی بالاتری رشد می کنند، احتمالا از زنانی که در خانواده های کم درآمد رشد می کنند قد بلندتر خواهند بود. به عبارت دیگر تاثیرات تغذیه می تواند در افزایش قد و نیز افزایش خطر ابتلا به سرطان نقش بازی کند.

قد افراد ممکن است صرفا نشانه ای از عواملی مانند تغذیه باشد؛ اما نشانه هر عاملی که باشد لازم است آن را بدقت مورد مطالعه قرار دهیم. در واقع، شناختن عوامل قد بلند در افراد می تواند راه های جدید و موثرتری برای پیشگیری و درمان توده های بدخیم سرطانی پیش پایمان قرار دهد.

دکتر توماس روهان، رئیس و استاد اپیدمیولوژی و سلامت همگانی کالج پزشکی آلبرت اینشتین می گوید: رابطه میان قد افراد و ابتلا به سرطان، پرسش های زیست شناختی جالبی را پیش می کشد و پژوهشگران می توانند توضیحات جدیدی در این باره ارائه دهند. طبیعی است از خلال همین توضیحات ایده های نوین و شاید روش های جدیدی برای مواجهه علم پزشکی با سرطان استخراج شود. البته دکتر روهان و همکارانش به نکته بسیار مهمی اشاره می کنند که حتما خانم های بلندقد باید مد نظر قرار دهند: نتایج این پژوهش را نباید یک قاعده کلی برای همه زنان بلندقد دانست و این زنان نباید نگرانی به خود راه دهند.

این پژوهش در واقع صرفا یک ارتباط آماری میان این دو مقوله یافته است و هرگز نباید این ارتباط را از دسته ارتباط های علت و معلولی به شمار آورد. به عبارت دیگر نباید بلند بودن قد را علت ابتلا به سرطان دانست.

بعید است بتوانیم بیماری های پیچیده ای نظیر سرطان را تنها ناشی از یک عامل مثلا عامل رشد بدانیم. اما حسن نتایج جدید آن است که شاید در آینده افق های جدیدی از سرزمین هنوز مبهم سرطان به روی ما باز کند.

ضد عرق حاوی آلومینیوم و افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه

ضد عرق مام

بیشتر زنان به شکل روزانه، از ضد عرق استفاده می کنند. ماده ای که هم خوش بود می کنند و هم مانع تعریق بدن می شود. اما لازم است بدانید این محصول به دلیل داشتن نمکهای آلومینیومی می تواند خطرناک نیز باشد. بر اساس پژوهشی در کشور سوئیس، در تماس قرار گرفتن طولانی با چنین ماده ای ، می تواند موجب تحریک غدد بدن و زمینه سازی برای سرطان بشود. پیش از این مطالعات دیگری نشان داده بودند که استفاده از ضد عرق تاثیر چندانی بر ابتلا به سرطان ندارد، اما یافته های اخیر، عکس این مطلب را نشان می دهند. . آلومینیوم موجود در ضد عرق موجب می شود که عرق ترشح نشود و از طرف دیگر باعث می شود بافتهای بدن به ویژه سینه، دچار تغییر شوند. همین امر موجبات ابتلا به سرطان را فراهم می کند. به همین خاطر یافته های این تحقیق هشداری است برای زنان تا هنگام خرید بسیار مواظب باشند و ضد عرق هایی را خریداری کنند که دارای نمک های آلومینیوم نیستند.

تحقیقات گذشته نشان داده بودند که نمکهای آلومینیوم موجود در ضد عرق ها آثار مخربی بر تعداد گونه های موش یا سگ داشته اند. دریافت مقدار زیاد آلومینیوم موجب باعث ابتلا به آلزایمر می شود. آلومینیوم یک نوروتوکسین است که عوارض جانبی ای روی صد خونی-مغزی می گذارد و احتمال آسیب به DNA بالا می رود. طی تحقیقی در انجمن بین المللی سطان و جامعه سرطان آمریکا، دکتر فیلیپا معتقد بود که مواد نگه دارنده در ضد عرق ها، وارد جریان خون می شوند و یا در بافت تجمع می یابند و با تحریک تولید استروژن، باعث رشد سلولهای سرطانی می شوند. FDA اعلام کرده است کسانی که دچار اختلالات کلیوی هستند، از ترکیبات آلومینیوم دار استفاده نکنند. آلومینیوم می تواند منجر به فرآیندهای التهابی و در نهایت بیماری هایی مانند کرون بشوند.

همچنین یاد آور می شویم که وجود الکل در ضد عرقها نیز، پوست را خشک می کند و می تواند برای پوستهای حساس التهاب ایجاد کند. با گذشت زمان، استفاده از ضد عرق الکل دار، می تواند پوست ناحیه زیر بغل را تیره هم بکند.

منابع :

پارسیان لب
خبرپو
سلام دکتر
باشگاه خبرنگاران جوان
https://www.sciencedaily.com
http://payeshonline.com
ایرنا
به پو