بی خوابی

بی خوابی را بدون قرص شیمیایی با این پنج گیاه از بین ببرید!

موقعی که بی خوابی به سرمان می زند، اکثر اوقات اولین گزینه ای که به ذهنمان می رسد، استفاده از قرصهای خواب است. در این پست شما را با پنج نوع گیاه دارویی آشنا می کنیم که علاوه بر تنظیم کردن خواب، هیچ آسیبی به وضعیت سلامتی  شما وارد نخواهند کرد.

  • گل ساعتی : آزمایشات بالینی ثابت کرده اند که مصرف دمنوش گل ساعتی، به شما کمک می کند راحت تر به خواب بروید زیرا اعصاب را آرام می کند اضطراب را از بین می برد. دو عامل ذکر شده، اصلی ترین دلایلی هستند که موجب بی خوابی می شوند. گل ساعتی بدن را نیز آرام می کند. عصاره ی این گل، اعصاب کسانی را که مبتلا به سندرم پای بیقرار( بیشتر شبها روی می دهد) هستند آرام می کند.

  • شقایق کالیفرنیا : این گیاه دارویی هیجانات را متعادل می کند و برای استرس، حکم آرام بخش را دارد. به کاهش اضطراب روزانه کمک می کند و باعث می شود بدون احساس گیجی و عوارضی که قرصهای خواب دارد، به خواب بروید. شقایق کالیفرنیا ضد اسپاسم است و علائم فیزیکی استرس و دردها را تسکین می دهد. برای شکم دردهای نوزادان مفید است. در بچه هایی که در سنین مدرسه هستند، استفاده از این گیاه می تواند علائم آسم و شب ادراری ناشی از استرس را تخفیف دهد. شقایق کالیفرنیا را می توان در چای ریخت یا همراه با لوسیونها و روغنها موضعی استفاده کرد.

  • رازک : گیاه تلخی است اما به خوابتان بسیار کمک می کند. برای مقابله با اضطراب و بیقراری مفید است. اگر مدام از خواب می پرید، رازک کمک می کند خواب عمیقی داشته باشید. به دلیل تلخی مقدار زیادی از آن را داخل چای نریزید. مقدار اندکش می تواند بی خوابی را کاهش دهد. اگر داروهای خواب مصرف می کنید، از رازک استفاده نکنید چون اثر داروها را بیشتر می کند.

  • بابونه : این گیاه سبک است و معمولا شبها همراه چای دم می شود. بابونه اضطراب، بیخوابی، ناخوشی و کسالت جسمی را کاهش می دهد. سوزش معده، تهوع و کولیت را تسکین می دهد و تاثیر آرامبخش روی خراشها و و حساسیتهای پوستی می گذارد. برای قوی تر کردن تاثیر بابونه، مقدار آن را بیشتر کنید و بگذارید 15 دقیقه دم بکشد. هنگام دم کشیدن روی قوری را بپوشانید تا بخار آن خارج نشود زیرا احتمال دارد موادی که خواص آرام بخش دارند، از آن خارج شود.

  • اسطوخودوس : معروف ترین و پر مصرف ترین گیاه برای بی خوابی، اسطوخودوس است. کافی است تنها بوی آن به مشامتان برسد تا خستگی یک روز سخت را از تنتان به در کند. این گیاه اضطراب و بیخوابی را کم می کند و کیفیت خواب را بالا می برد. در تحقیقهای انجام شده مشخص شد، این گیاه، مرحله ی خواب موج آرام را، طولانی تر می کند. این مرحله از خواب عمیق است و برای سرحال و با انرژی بیدار شدن ضروری. پخش کردن رایحه این گیاه روی بالش یا استفاده در دستگاه بخور، موجب می شود شما به خواب عمیق فرو بروید و صبح روز بعد سرحال و پر انرژی باشید.

منبع :

همشهری آنلاین